XIX Niedziela Zwykła 2017

 

XIX  Niedziela Zwykła

 

14.08.2017

 

Dziś przypada święto Matki Bożej Kalwaryjskiej.

 

Ponawiamy zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic na festyn „Święto Kwiatów i Ziół”, który rozpocznie się na boisku sportowym w Łuczanowicach dziś o godz. 1600.

 

We wtorek przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowzięcia NMP zwaną też w tradycji świętem Matki Bożej Zielnej. Msze święte w kościele i w kaplicach sprawować będziemy tak jak w każdą niedzielę.  W Łuczanowicach będzie również Msza  Święta w poniedziałek o 1900.  Tradycyjnie po każdej Mszy św. będziemy błogosławić kwiaty i zioła.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy również:

            w poniedziałek św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika

            w czwartek św. Jacka, kapłana, patrona archidiecezji krakowskiej

           

W przyszłą niedzielę będzie III niedziela miesiąca, zatem po Mszy Świętej o godz. 1600 odprawimy Nabożeństwo Różańcowe. Do wspólnej modlitwy zapraszamy Róże Różańcowe z całej parafii.

 

Na naszym cmentarzu powtórzył się kolejny raz w tym roku incydent odsunięcia płyty nagrobnej grobowca. Sprawa została zgłoszona na policję, która dokonała oględzin miejsca i wszczęła śledztwo w tej sprawie. Prosimy wszystkich odwiedzających groby swoich bliskich o baczne obserwowanie cmentarza i zgłaszanie w kancelarii parafialnej wszelkich podejrzanych spraw czy też zauważenia podobnych incydentów.

 

           Rada i Zarząd Dzielnicy XVIII oraz Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta zapraszają na Dożynki Dzielnicowe Dzielnicy XVIII, które odbędą się w przyszłą niedzielę w Pleszowie.

Dziękczynna Msza Święta za tegoroczne zbiory w kościele w Pleszowie, rozpocznie się o godz. 1400. Wszystkich parafian i gości serdecznie zapraszamy na to radosne dożynkowe świętowanie.

 

W minionym tygodniu odeszła od nas do Pana; ś.p. Władysława Semerda, l. 87 z Branic, jej pogrzeb będzie jutro o 1400. Polećmy ją Miłosiernemu Panu;

Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: 

XVIII Niedziela Zwykła 2017

XVIII  Niedziela Zwykła

 

6.08.2017

 

W dniu dzisiejszym przypada pierwsza niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu.

Dziś również gościć będziemy w naszej parafii grupę pielgrzymkową uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z Niepołomic. Około godziny 1300 będą odpoczywać przy kościele w Ruszczy. Grupa ta będzie miła swój postój i odpoczynek także na boisku sportowym w Dojazdowie około godz. 1530. Prosimy o gościnne ich przyjęcie.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

we wtorek – św. Dominika, prezbitera

w środę – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) dziewicy i męczennicy, patronki Europy

          w czwartek – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

          w piątek – wspomnienie św. Klary, dziewicy

w przyszłą niedzielę – święto Matki Bożej Kalwaryjskiej

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic zaprasza w przyszłą niedzielę na festyn „Święto Kwiatów i Ziół”. Festyn rozpocznie się na boisku sportowym w Łuczanowicach o godz. 1600.W programie jest konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny i najpyszniejsze ciasto drożdżowe oraz liczne konkursy i zabawy dla dzieci. Wystąpi również zespół Mali Stronianie ze Stronia w Gminy Stryszów.  Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich parafian i gości.

 

 

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: 

XVII Niedziela Zwykła 2017

 

XVII  Niedziela Zwykła

 

30.07.2017

 

        Rozpoczynamy we wtorek sierpień, miesiąc, który od wielu już lat przeżywamy w naszej Ojczyźnie jako miesiąc abstynenci od wszelkich napojów alkoholowych. Traktujemy to  wyrzeczenie jako formę pokuty i wynagrodzenia Bogu za grzechy pijaństwa i alkoholizmu oraz w intencji uzależnionych o laskę potrzebną do wyrwania się z tego nałogu. Zachęcamy do podjęcia tego dzieła.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

        w poniedziałek - św. Ignacego z Loyoli  kapłana

we wtorek - św. Alfonsa Marii Liguoriego – biskupa i doktora Kościoła

w piątek -  św. Jana Marię Vianneya – kapłana, patrona proboszczów

w przyszłą niedzielę - Święto Przemienienia Pańskiego

 

We środę po Mszy Św. o 1800 i po nowennie będzie spotkanie przedpielgrzymkowe uczestników tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej do Częstochowy

 

W tym tygodniu wypada I piątek miesiąca, zatem we czwartek będzie spowiedź w kaplicach;

w Łuczanowicach od 1630 i Msza św. o 1700

w Wadowie od 1730 i Msza św. o 1800

 

W kościele w Ruszczy spowiedź będzie w piątek od godz. 1730, a o 1800 Msza św. z Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W czwartek i piątek z racji spowiedzi kancelaria parafialna będzie nieczynna, konieczne sprawy można będzie załatwić po Mszy Św. a wiec od około godziny 1840.

 

Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w sobotę od godz. 800.

 

W przyszłą niedzielę przypada pierwsza niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedziele gościć będziemy w naszej parafii gupę pielgrzymkową uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z Niepołomic. Około godziny 1300 będą odpoczywać przy kościele w Ruszczy. Grupa ta będzie miła także swój postój i odpoczynek na boisku sportowym w Dojazdowie około godz. 1530. Prosimy o gościnne ich przyjęcie.

 

        Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć pod chórem przy wejściu do kościoła i kaplic.

 

            

 

XVI Niedziela Zwykła 2017

 

XVI  Niedziela Zwykła

 

23.07.2017

 

W związku z przypadającym we wtorek wspomnieniem Św. Krzysztofa, patrona kierowców, dziś podczas każdej Mszy Świętej modlimy się w intencji wszystkich kierowców i podróżujących a tym, którzy zechcą po Mszy Świętej pobłogosławimy także pojazdy, włączając się przy tym w akcje pomocy dla misjonarzyjak to zapowiadaliśmy w ubiegłą niedzielę, o co prosi nas - jak słyszeliśmy - Przewodniczący Konferencji Episkopatu ds. Misji.

           

W tym tygodniu wspominamy:

w poniedziałek - św. Kingę, dziewicę

we wtorek - święto św. Jakuba apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych.

w środę -  św. Joachima i Annę – rodziców NMP

w sobotę -  św. Martę

 

 

Zapraszamy także do udziału w Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy. Spotkanie przedpielgrzymkowe i ostateczny termin zapisania się na nią będzie w przyszły wtorek, czyli 2.08. po Mszy Św. o 1800 i po nowennie.

 

W minionym tygodniu odeszli od na do Pana ś.p. Maria Borowiec l. 78 z Wadowa i ś.p.  Edward Cholawa l. 65 z Łuczanowic. Polećmy ich miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

         Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć przy wejściu do kościoła i kaplic.

           

 

XV Niedziela Zwykła 2017

 

XV  Niedziela Zwykła

 

16.07.2017

 

           Dziś przypada III niedziela miesiąca – zatem po Mszy Świętej o 1600 będzie Nabożeństwo Różańcowe i zmianka tajemnic Różańca, zapraszamy Róże Różańcowe 

 

Przypominamy, że przez czas wakacji kancelaria parafialna czynna jest od poniedziałku do soboty codziennie po Mszy Świętej wieczornej.

 

           W tym tygodniu wspominamy:

     w czwartek - bł. Czesława, kapłana

     w sobotę - św. Marię Magdalenę,

     w przyszłą niedzielę - św. Brygidę, zakonnicę, patronkę Europy.

 

          W związku z przypadającym w przyszłym tygodniu /wtorek 25 lipca/ wspomnieniem Św. Krzysztofa – patrona kierowców, w najbliższą niedzielę podczas każdej Mszy Świętej będziemy się modlić w intencji wszystkich kierowców i podróżujących a tym, którzy zechcą po Mszy Świętej pobłogosławimy także pojazdy. Przy tej okazji, wzorem w latach ubiegłych, podejmujemy dzieło pomocy misjonarzom - dziękując Bogu za bezpieczne podróże w minionym roku. Zebrane datki przekażemy na konto MIVA Polska - organizacji pomagającej polskim misjonarzom w zakupieniu potrzebnych im środków transportu.

 

W minionym tygodniu odszedł od na do Pana ś.p. Józef Kalisz l. 79 z Ruszczy, jego pogrzeb będzie we wtorek o 1500. Polećmy go miłosiernemu Panu;„Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

XIV Niedziela Zwykła 2017

 

XIV  Niedziela Zwykła

9.07.2017

 

Dziś po każdej Mszy Św. odprawiamy adoracje Najświętszego Sakramentu przeniesioną z ubiegłej niedzieli.

 

         W tym tygodniu wspominać będziemy:

 

we wtorek – św. Benedykta, opata, patrona Europy

w środę – św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bp. i męczennika

w czwartek – św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

w sobotę – św. Bonawenturę bp. i doktora Kościoła

w przyszłą niedzielę – Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel,

                         ( nazywaną też  M.B. Szkaplerzną )

 

W piątek, z racji III piątku miesiąca, po Mszy Świętej o 1800 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

          Przyszła niedziela to III niedziela miesiąca - dlatego po Mszy Świętej o 1600 będzie Nabożeństwo Różańcowe i zmianka tajemnic Różańca, zapraszamy Róże Różańcowe z całej parafii.

 

          Przypominamy, że w czasie wakacyjnym kancelaria parafialna jest czynna od poniedziałku do soboty bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej a więc od godz. około 1840.

 

W minionym tygodniu odeszła od nas do Pana; ś.p. Emilia Kozub, l. 79 z Wyciąż. Polećmy ją Miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

          Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć pod chórem przy wyjściu z kościoła i kaplic; - jest „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Źródło”, dla młodszych czytelników „Mały Gość Niedzielny”


XIII Niedziela Zwykła 2017

 

III  Niedziela Zwykła

2.07.2017

 

Dziś jest I niedziela miesiąca, gościmy dziś w kościele w Ruszczy O. Theotime Akpako, misjonarza z Afryki. Bedzie nam głosił kazania a po Mszach św. przy kościele będzie możność nabycia materiałów misyjnych i złożenia dobrowolnych datków na cele misyjne.

Z tego powodu tradycyjną adoracje Najświętszego Sakramentu przewidzianą na I niedzielę miesiąca odprawiamy po każdej Mszy Św. w przyszłą niedzielę.

 

Przypominamy, że do końca wakacji Msze Święte w dni powszednie w kościele będą tylko o godz. 1800. Nie ma Mszy Św. rano o godz. 700.

Na czas wakacji w Łuczanowicach Msza Święta z godz. 1100 w niedziele została przeniesiona na godz. 1900 w sobotę. Jest to już Msza Święta z niedzieli. Pozostałe Msze Święte w niedziele pozostają bez zmian. Nadal będziemy tez odprawiać w niedziele Mszę Św. w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy ul. Rzepakowej o godz. 1400.

 

Z powodu urlopów księży w czasie wakacyjnym - prosimy aby w miarę możliwości wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiać od poniedziałku do soboty bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej a więc około godz. 1830.

Dla zgłoszenia pogrzebu oraz w innych sprawach nagłych prosimy szukać księdza pełniącego dyżur. Gdyby w danej chwili nie był obecny na plebanii to w gablotce parafialnej oraz przy wejściu do kancelarii podany jest podany do niego nr tel. kontaktowego.

Narzeczonych w sprawach zawarcia małżeństwa zapraszamy głównie w piątki od 1700 do 1745 oraz po Mszy Św. od 1830.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

           w poniedziałek - święto św. Tomasza, Apostoła

we wtorek - Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Krakowie

w czwartek - bł. Marię Teresę Ledóchowską, dziewicę

w sobotę - św. Jana z Dukli, kapłana

 

Serdecznie zapraszamy także do udziału w 37 Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę w dn. 6 – 11 sierpnia. Zapisy do III Wspólnoty, Podgórsko – Wielickiej, do grupy 17, którą prowadzi ks. Mateusz Szymczyk przyjmujemy do końca lipca. Można się zapisać w zakrystii u pana kościelnego po każdej Mszy św.

 

 

W minionym tygodniu odeszły od nas do Pana; ś.p. Barbara Stępak, l. 52 z Branic, oraz ś.p. Monika Kozub l. 88 z Chałupek.

Polećmy je Miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

          Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć pod chórem przy wyjściu z kościoła oraz przy wyjściu z kaplic; - jest „Gość Niedzielny”, „Niedziela” i „Źródło”. Dla młodszych czytelników „Mały Gość Niedzielny”

 

 

XII Niedziela Zwykła 2017

 

XII Niedziela Zwykła

 

25.06.2017

 

Rozpoczynamy czas wakacji. Od 3 lipca na czas wakacji Msze Święte w dni powszednie w kościele będą tylko o godz. 1800. Nie będzie Mszy Św. rano o 700.

Również, tak jak to było w latach ubiegłych, na czas wakacji Msza Święta w Łuczanowicach z godz. 1100 w niedziele została przeniesiona na godz. 1900 w sobotę. Rozpoczynamy już 1 lipca.. Będzie to już Msza Święta z niedzieli. Pozostałe Msze Święte w niedziele pozostają bez zmian. Nadal będziemy też odprawiać w niedziele Mszę Św. w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy ul. Rzepakowej o godz. 1400.

 

Z powodu urlopów księży w czasie wakacyjnym od jutra wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej prosimy załatwiać - od poniedziałku do soboty - bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej a więc od około godz. 1830 .

Przez wakacje w dni powszednie będzie w parafii obecny zazwyczaj tylko jeden ksiądz pełniący dyżur. Dla zgłoszenia pogrzebu oraz w innych sprawach nagłych prosimy szukać księdza pełniącego dyżur. Na wypadek gdyby w danej chwili nie był obecny na plebanii to w gablotce parafialnej i kaplic, oraz przy wejściu do kancelarii podany jest do niego nr tel. kontaktowego.

Narzeczonych w sprawach zawarcia małżeństwa zapraszamy głównie w piątki od 1700 do1745 oraz po Mszy Św. od 1830 do 1900.

pierwsze piątki miesiąca oraz w czwartki przed pierwszym piątkiem jak też w niedziele i święta kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 

W bieżącym tygodniu świętować będziemy:

            w czwartek – Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

 

W przyszłą niedzielę gościć będziemy w kościele w Ruszczy O. Theotime Akpako, misjonarza z Afryki. Bedzie nam głosił kazania a po Mszach św. przy kościele będzie możność nabycia materiałów misyjnych i złożenia dobrowolnych datków na cele misyjne.

 

           Osoby, które zadeklarowały swój udział w organizowanej przez ks. Szymona pielgrzymce do Fatimy prosimy o dokonanie kolejnej wpłaty na poczet wyjazdu w kwocie 200 euro, do kończ czerwca u p. kościelnego w zakrystii.

 

Serdecznie zapraszamy także do udziału w 37 Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę w dn. 6 – 11 sierpnia.

Zapisy do III Wspólnoty, Podgórsko – Wielickiej, do grupy 17, którą prowadzi ks. Mateusz Szymczyk przyjmujemy do końca lipca. Można się zapisać w zakrystii po każdej Mszy św.

 

W Wadowie w parku na ławce pozostawiono firanki, łaskawego znalazcę ich właściciel prosi o kontakt z parafią lub zwrot do zakrystii.

 

 

Polecamy jak co tydzień prasę katolicką; 

XI niedziela Zwykła 2017

 

XI Niedziela Zwykła

18.06.2017

 

Zgodnie z poleceniem naszego Metropolity o wspieraniu parafii, które budują swoje kościoły, gościmy dziś w naszej parafii ks. Józefa Palenicę, proboszcza parafii p.w. Opatrzności Bożej w Krakowie - Swoszowicach, głosi nam kazania, a my zebraną składkę przekazujemy na budowę tamtejszego kościoła.

 

Do czwartku trwa Oktawia Bożego Ciała, zachęcamy więc i zapraszamy wszystkich do udziału we Mszy Św. z Procesją Eucharystyczną wokół kościoła codziennie  o godz. 1800. Dziś procesja będzie po Mszy Św. o godz. 900W czwartek na zakończenie oktawy będzie poświęcenie ziół i wianków.

W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

W piątek będzie także zakończenie Roku Szkolnego;

Msza Św. na zakończenie Roku Szkolnego dla dzieci ze Sz.P. w Wadowie będzie w kaplicy w Wadowie, w piątek o godz. 800Przed Mszą Świętą od godz. 730 będzie dla dzieci możliwość skorzystania ze spowiedzi.

Msza Św. na zakończenie Roku Szkolnego dla dzieci ze Sz.P. z Branic i Wyciąż będzie w kościele w piątek o 1800 a od 1730 będzie dla dzieci możliwość skorzystania spowiedzi.

Możliwość skorzystania ze spowiedzi na zakończenie roku szkolnego będzie także w czwartek od 1900 do 2000. Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców.

 

W sobotę przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

 

Wyjazd dzieci na kolonię do Kołobrzegu organizowaną przez ks. Szymona będzie w sobotę o godz. 400 z parkingu przy kościele. Osoby, które nie wpłaciły jeszcze ustalonej kwoty na wyjazd dzieci prosimy o dokonanie tego do środy u ks. Szymona lub ewentualnie na konto parafii.

 

W naszej parafii prowadzimy zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Krakowską do Częstochowy do grupy 17 prowadzonej przez ks. Mateusza Szymczyka. Zapisy u pana kościelnego w zakrystii. Więcej informacji można znaleźć w gablotkach ogłoszeń przy kościele i kaplicach.

 

 

Polecamy jak co tydzień prasę katolicką, są dostępne tygodniki;  „Gość Niedzielny”, „Niedziela” i „Źródło”, oraz dla młodszych czytelników „Mały Gość Niedzielny”. 

Uroczystość Bożego Ciała 2017

Uroczystość Bożego Ciała

15.06.2017

 

Bogu niech będą dzięki, za to, że mogliśmy dziś, bezpiecznie i przy pięknej pogodzie składać hołd Naszemu Panu, obecnemu wśród nas pod Eucharystycznymi postaciami Chleba i Wina. Niech zatem udział w dzisiejszej procesji i odśpiewane za chwilę, po powrocie do kościoła, dziękczynne „Te Deum”, będą wyrazem naszej wdzięczności Bogu, za Jego Eucharystyczną obecność pośród nas i za nieustanną nad nami opiekę. Niech też będą pokornym wołaniem o obfitość codziennego chleba na naszych stołach. Niech będą wołaniem o dobrą pogodę i błogosławieństwo dla tych wszystkich, którzy trudzą się ciężką pracą na roli - i nie tylko na roli, by nie brakowało nam codziennego chleba.

 

Równie serdecznie pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się
w przygotowanie dzisiejszej Procesji - a zwłaszcza tym, którzy budowali ołtarze, w tym roku przedstawicielom Łuczanowic, Wadowa, Ruszczy i Branic. Bóg Zapłać!

 

Dziękuję też całej asyście procesyjnej:

Ø  wypada zacząć od najmłodszych; a więc dziękuję najpierw dziewczynkom sypiącym kwiaty i chłopcom dzwoniącym dzwoneczkami, jak tez ich rodzicom i wszystkim, którzy je prowadzili.

 

Ø  dziękuję wam drogi dzieci z Kl. III. w swych strojach komunijnych, swoją obecnością  na tej procesji okazujecie Panu Jezusowi swoją miłość i dziękujecie Mu za to, że zamieszkał w waszym sercu w dniu I Komunii. Bądźcie zawsze tak blisko Jezusa a wy drodzy rodzice, proszę - pomagajcie w tym swoim dzieciom.

 

Ø  dziękuję służbie liturgicznej a więc ministrantom i lektorom, wasza obecność dziś tu i zawsze przy ołtarzu jest bardzo potrzebna, jesteście przez to wyróżnieni, dajecie tez świadectwo waszej wiary i wiary waszych rodzin a to we współczesnym świecie jest niezmiernie ważne i bardzo, bardzo potrzebne.

 

Ø  dziękuję przedstawicielom naszej parafialnej młodzieży niosącej feretrony i chorągwie, Dobrze że jesteście, dziękuje wam. Trwajcie tak dalej i niech przez to rośnie duch waszych następców.

 

Ø  dziękuję paniom i panom z Dojazdowa niosącym różaniec.

Ø  dziękuję wszystkim pocztom sztandarowym.

Ø  dziękuję panom w strojach krakowskich od baldachimu, i wszystkim asystom w strojach regionalnych. Dobrze, że nosicie te stroje bo są one częścią naszej narodowej kultury – trzeba o nią dbać i trzeba ją propagować.

 

Ø  dziękuję panom Tomaszowi Hońdo i Janowi Pyżowi oraz Bolesławowi Piskorzowi z synem Piotrem za przygotowanie nam nagłośnienia przy ołtarzach.

 

Ø  dziękuję panu organiście oraz dziewczętom i paniom ze scholi, za podtrzymywanie śpiewu na dzisiejszej procesji ale tez za całą oprawę muzyczna tak wielu nabożeństw liturgicznych w naszym kościele

 

Ø  dziękuję panu kościelnemu za wykoszenie trawników i sprzątanie otoczenia kościoła

 

Ø  dziękuję też Policji oraz Straży Miejskiej, którzy nadal jeszcze zabezpieczają trasę przejścia naszej procesji

Ø  dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i uświetnienia naszej procesji

Na koniec pragnę podziękować wam wszystkim drodzy parafianie i goście, którzy jesteście tu dziś obecni. Wasza udział w tej procesji to wyraz wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność między nami Chrystusa Pana jak też i wyraz czci dla tej Eucharystycznej Jego postaci.

Kończąc gorąco zapraszam wszystkich do równie licznego udziału w procesjach przez całą Oktawę Bożego Ciała w dni powszednie po Mszy Św. o godz. 1800 a w najbliższą niedziele po Mszy Św. o godz. 900.

Wszystkim życzę miłego dalszego świętowania dzisiejszej uroczystości, już w gronie rodziny i bliskich. Szczęść Boże!

Po powrocie do kościoła i zakończeniu procesji będzie odprawiana następna Msza Św

X Niedziela Zwykła 2017 Ur. Trójcy Świętej

X  Niedziela Zwykła

Uroczystość Trójcy Świętej

11.06.2017

 

          Dziś Uroczystość Trójcy Świętej, która kończy w naszej archidiecezji okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

          Dziś po Mszy Świętej o godz. 1600 zapraszamy na spotkanie wszystkich rodziców dzieci, które wyjeżdżają z ks. Szymonem na kolonię do Kołobrzegu.

 

W czwartek przypada Uroczystość Bożego Ciała – Ksiądz Kardynał kieruje do wszystkich zaproszenie do udziału w procesji:  można odczytać zaproszenie Abp. Metropolity

 

W Boże Ciało Msze św. w naszym kościele będą o godz. 700, 900 – po tej Mszy św. wyruszymy z tradycyjną Procesją Eucharystyczną do czterech ołtarzy usytuowanych tak jak w latach ubiegłych. Po powrocie procesji do kościoła rozpocznie się kolejna Msza św. ( ok. godz. 1100 ). Po południu Msza św. o godz. 1600.

Msze Św. w kaplicach: w Łuczanowicach o godz. 700, w Wadowie o godz. 830.

 

Ponawiamy prośbę o przygotowanie ołtarzy przez kolejne cztery osiedla naszej parafii:

1.      Łuczanowice  -  plac przy przystanku MPK, koło domu p. Kurków

2.      Wadów -  ul. Wiatraczna, koło p. Kaliszów

3.      Ruszcza -  ul. Jeziorko, przy posesji p. Stępniowskich

4.      Branice -  ul. Jeziorko, przy domu parafialnym /byłego kościelnego p. Nowaka /

 

Do udziału w procesji serdecznie zapraszamy wszystkich parafian, udział w niej jest wyznaniem naszej wiary w Eucharystyczną obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina oraz oddaniem Mu należnej czci. Za pobożny w niej udział możemy zyskać odpust zupełny, spełniając pozostałe warunki do jego uzyskania (będąc w stanie łaski uświecającej, przyjmując Komunię Świętą i odmawiając modlitwę w intencjach Ojca Świętego).

Na procesję w uroczystość Bożego Ciała i przez całą jej oktawę zapraszamy: dzieci do sypania kwiatów, młodzież do niesienia feretronów i chorągwi, poczty sztandarowe i inne delegacje przedstawicieli różnych organizacji i wspólnot, oraz panów do baldachimu. Prosimy o wcześniejsze przygotowanie feretronów i chorągwi.

Szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej. Prosimy, aby szły w orszaku procesyjnym przed Najświętszym Sakramentem w swoich strojach komunijnych.

 

Od piątku rozpoczniemy Oktawę Bożego Ciała, zachęcamy więc i zapraszamy wszystkich do udziału we Msza Św. z Procesją Eucharystyczną wokół kościoła codziennie o godz. 1800.

 

Osoby, które zadeklarowały swój udział w organizowanej przez ks. Szymona pielgrzymce do Fatimy prosimy o dokonanie kolejnej wpłaty na poczet wyjazdu w kwocie 200 euro, do kończ czerwca.

 

Zgodnie z poleceniem naszego Metropolity o wspieraniu parafii, które budują swoje kościoły, w przyszłą niedzielę gościć będziemy w naszej parafii ks. Józefa Palenicę, proboszcza parafii p.w. Opatrzności Bożej w Krakowie - Swoszowicach, będzie nam głosił kazania, a zebraną składkę przekażemy na budowę tamtejszego kościoła.

 

 

Niedziela Zesłanie Ducha Świętego

 

Niedziela  Zesłania Ducha Świętego

4.06.2017

 

 

Dzisiejsza niedziela to zarazem Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. Jest to również I Niedziela Miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy dziś adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Jutro, świętować będziemy drugi dzień Zielonych Świąt, święto N.M.P. Matki Kościoła. Dodatkowe Msze św. w tym dniu będą; w kościele o godz. 900 oraz w kaplicach, w Łuczanowicach o godz. 1700 i w Wadowie o 1800.

 

W czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz wspomnienie św. Jadwigi królowej.

 

W przyszłą niedzielę – przeżywać będziemy Uroczystość Trójcy Świętej, która kończy w naszej archidiecezji okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

 

 

Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała(15 czerwca) już dziś prosimy o przygotowanie ołtarzy przez następne w kolejności cztery osiedla naszej parafii:

1.      Łuczanowice  -  plac przy przystanku MPK, koło domu p. Kurków

2.      Wadów -  ul. Wiatraczna, koło p. Kaliszów

3.      Ruszcza -  ul. Jeziorko, przy posesji p. Stępniowskich

4.      Branice -  ul. Jeziorko, przy domu parafialnym /byłego kościelnego p. Nowaka /

 

W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 1600 zapraszamy na spotkanie wszystkich rodziców dzieci, które wyjeżdżają z ks. Szymonem na kolonię do Kołobrzegu.

 

           W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Zofia Skóra lat 84 z Łuczanowic, oraz : ś.p. Leszek Brzozowski lat 58 z Chałupek „Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

           Powoli dobiega końca pierwszy etap prac przy przebudowie chodnika wokół naszego kościoła. W tym tygodniu będzie układany kamień na betonowym stopniu i podjeździe przed kościołem. W związku z tymi pracami na kilka dni zostanie wyłączone z użytkowania główne wejście do kościoła. Przez ten czas korzystać będziemy z bocznego wejścia obok ołtarza i z tzw. „babińca” po stronie południowej. Kolejny etap prac planujemy podjąć z początkiem września.

 

 

           Polecamy wszystkim naszą prasę katolicką.

VII Niedziela Wielkanocna 2017

 

VII Niedziela  Wielkanocna

 

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

28.05.2017

 

 

Dziękujemy rodzicom młodzieży, która przystąpiła w tym miesiącu do Sakramentu Bierzmowania, oraz rodzicom dzieci przystępujących do I Komunii Świętej za złożone z tych okazji datki na rzecz parafii.

 

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypada:

¨      w poniedziałek – wspomnienie św. Urszuli Leduchowskiej, dziewicy

¨      we wtorek – wspomnienie św. Jana Sankandra, kapłana i męczennika

¨      w środę –  święto Nawiedzenia NMP

 

W środę kończymy też nabożeństwa majowe odprawiając z tej okazji procesję Eucharystyczną wokół kościoła.

Od czwartku rozpoczynamy z kolei nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez cały czerwiec w dni powszednie po Mszy Św. o godz. 1800  a w niedziele po Mszy Św. o godz. 1600 odmawiać będziemy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I Piątkiem miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730, o 1800  Msza św.

 

            W kościele parafialnym spowiadać będziemy w piątek od 1730 i o 1800 Msza św. z nabożeństwem do NSPJ.

 

            Do chorych z Komunią  Św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

Przyszła niedziela to zarazem Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. Będzie to również I Niedziela Miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

          W minionym tygodniu odeszła od nas do Pana ś.p. Marianna Przeniosło lat 96 z Krzysztoforzyc: „Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

          Samorząd Dojazdowa zaprasza na Festyn Rodzinny, który rozpocznie się w sobotę 3 czerwca o godz. 1500 na boisku sportowym w Dojazdowie.

 

 

VI Niedziela Wielkanocna 2017


VI Niedziela  Wielkanocna

21.05.2017

 

 

W naszej parafii przeżywamy dziś uroczysty Dzień Pierwszej Komunii Świętej. Podczas Mszy Świętych o godz. 1000 i 1200 dzieci z klas III z całej parafii przyjmą po raz pierwszy Chrystusa Eucharystycznego do swego serca. Wspierajmy je i ich rodziny naszą modlitwą. W związku z powyższym, nie będzie dziś w kościele Mszy Świętej o godz. 1100.

 

Od jutra dzieci pierwszokomunijne rozpoczynają tzw. „biały tydzień” i będą codziennie uczestniczyły we Mszy św. i majówce o godz. 1800Zapraszamy do tej wspólnej dziękczynnej modlitwy także rodziców, dziadków, babcie, chrzestnych oraz wszystkich parafian.

 

Jutro  przypada wspomnienie  św. Rity.

W środę  – wspomnienie N.M.P. Wspomożycielki Wiernych.

W piątek  św. Filipa Nereusza, kapłana.

 

W przyszłą niedzielę świętować będziemy zarazem Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

 

Polecamy jak co tydzień prasę katolicką. 

V Niedziela Wielkanocna 2017


V  Niedziela  Wielkanocna

14.05.2017

 

 

W dniu dzisiejszym dzieci klas IV ze wszystkich Sz.P. naszej parafii podczas Mszy Świętej o godz. 900 przeżywać będą rocznicę swojej I Komunii Świętej.

 

We wtorek przypada Święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika.

 

W Przyszłą niedzielę podczas Mszach Świętych o godz. 1000 i 1200 dzieci z Kl. III przystąpią do I Komunii Świętej.

Nabożeństwo pokutne dla dzieci i ich rodzin będzie sobotę o godz. 900 a po nim dzieci przystąpią do swojej pierwszej spowiedzi. Do skorzystania z tego sakramentu zapraszamy także rodziców dzieci i całe rodziny.  

W związku ze zmianą godziny sprawowania Mszy Św. z udzielaniem I Komunii, nie będzie w przyszłą niedzielę Mszy Św. o 1100 a o godz. 900 odprawimy tylko recytowaną Mszę bez kazania, dla tych którzy tradycyjnie przychodzą na te godzinę.

Bardzo prosimy, aby w przyszłą niedzielę na Mszach o godz. 1000 i 1200 główną nawę kościoła pozostawić dla dzieci i ich najbliższej rodziny. Jeśli to tylko jest możliwe, osoby nie zainteresowane bezpośrednio tą uroczystością zapraszamy na pozostałe Msze Święte w naszym kościele albo na Msze Św. w kaplicach, aby w ten wyjątkowy dzień mogły się tu zgromadzić przede wszystkim rodziny dzieci pierwszokomunijnych.

Do rodziców, krewnych i przyjaciół dzieci pierwszokomunijnych kierujemy jak co roku gorącą prośbę; nie przysłońcie tego jakże ważnego wydarzenia w życiu waszych dzieci zbyt wystawnym przyjęciem czy tak modnymi w dzisiejszych czasach kosztownymi prezentami.

 

Przyszła niedziela to zarazem III niedziela miesiąca, zatem po Mszy Św. o 1600 odprawimy nabożeństwo różańcowe wraz a majówką. Zapraszamy na nie zwłaszcza Róże Różańcowe z całej parafii.

 

          W minionym tygodniu odeszły od nas do Pana ś.p. Barbara Piotrowska lat 63 z Wyciąż, Stefania Karolczyk lat 93 z Ruszczy, Teresa Mordarska lat 80 z Łuczanowic;

„Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

          Jak co niedziele polecamy prasę katolicką.

IV Niedziela Wielkanocna 2017

 

IV Niedziela Wielkanocna

7.05.2017

 

Dziś jest I niedziela miesiąca i zarazem Światowy Dzień Modlitwy o Powołania kapłańskie i zakonne. Po każdej Mszy św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu podczas której będziemy się modlić z kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

 

Przeżywamy maj, miesiąc Maryjny, zapraszamy zatem wszystkich do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach majowych; w tygodniu w kościele Msza Święta i majówka jest o godz. 1800 a w niedziele po Mszy o 1600W kaplicach majówki będą w dni powszednie o godz. 1900 a w niedziele; w Wadowie po Mszy o 930, w Łuczanowicach po Mszy o 800 i 1100.

Zachęcamy także do organizowania tradycyjnych „majówek” przy licznych figurach i kapliczkach na terenie naszej parafii.

 

W poniedziałek przypada Uroczystość św. Stanisława, bp. i męczennika – głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

Tradycyjna procesja ku jego czci, z Wawelu na Skałkę odbędzie się w przyszłą niedzielę, wyruszy ona z Katedry Wawelskiej  o godz. 900.  /tu odczytać zaproszenie ks. Metropolity/

 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wadowie wraz z p. katechetką Heleną Karolczyk zapraszają na Misterium Wielkanocne, które zaprezentują nam w najbliższą środę po Mszy Św. i nowennie o godz. 1800.

 

W najbliższy piątek 12 maja, podczas Mszy Św. o godz. 1800 ks. bp Grzegorz Ryś udzieli sakramentu Bierzmowanie przygotowującej się do jego przyjęcia młodzieży Kl. III Gim. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, dla ich świadków i rodzin, będzie jutro od godz. 1630 a o 1800 będzie Msza Św. z obrzędem wręczenia pamiątkowych krzyży.

Kolejne spotkania dla młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania będą we wtorek o godz. 1800 i w czwartek o godz. 1715.

 

          W sobotę w kościele oraz w kaplicach odbędą się ostatnie w tym roku spotkania z przygotowującą się do bierzmowania młodzieżą Kl. I i II Gim.:

o godz.         900 - Kl. I

o godz.       1000 - Kl. II

 

W przyszłą niedzielę, 14 maja, dzieci klas IV ze wszystkich Sz.P. naszej parafii podczas Mszy Świętej o godz. 900 przeżywać będą rocznicę swojej I Komunii Świętej. Spowiedź przed rocznicą dla dzieci i rodziców będzie w sobotę od godziny 1730.

 

Uroczystość I Komunii w naszej parafii będzie za dwa tygodnie w niedzielę 21 maja. Na prośbę rodziców zmienione zostały godziny sprawowania Mszy Świętych Pierwszokomunijnych. Dzieci ze Sz. P. z Branic i Wyciąż będą miały swoją uroczystość na Mszy Św. o godz. 1000 a dzieci ze Sz. P. z Wadowa o godz. 1200.

W związku z tą zmianą nie będzie w tym dniu Mszy Św. o 1100 a o godz. 900 odprawimy tylko recytowaną Mszę bez kazania, dla tych którzy tradycyjnie przychodzą na te godzinę.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana: ś.p. Mirosław Marmul, lat 61 z Wadowa i ś.p. Maria Kurak lat 73 z Wyciąż /jej pogrzeb będzie we wtorek o 1500/; „Dobry Jezu a nasz Panie…

III Niedziela Wielkanocna 2017

 

III Niedziela Wielkanocna

30.04.2016

 

Dziś po Mszy św. o godz. 1600 rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci N.M.P. Zapraszamy więc wszystkich do jak najliczniejszego w nich udziału. W dni powszednie w kościele Msza Święta i majówka będzie o godz. 1800 a w niedziele i święta po Mszy o 1600.

W kaplicach majówki będą w dni powszednie o godz. 1900 a w niedziele; w Wadowie po Mszy o 930, w Łuczanowicach po Mszach o 800 i 1100.

Zachęcamy także do organizowania tradycyjnych „majówek” przy licznych figurach i kapliczkach na terenie naszej parafii.

 

W środę przeżywać będziemy Uroczystość M.B. Królowej Polski. Msze Święte w tym dniu w Kościele i kaplicach odprawiać będziemy tak jak w każdą niedzielę.

 

W czwartek czcić będziemy Św. Floriana męczennika, patrona strażaków i hutników, oraz patrona miasta Krakowa.

Msza święta o błogosławieństwo Boże dla strażaków z naszej parafii - OSP Przylasek Rusiecki i Wyciąże oraz dla ich rodzin zostanie odprawiona 3 maja o godz. 1600.

 

W czwartek będzie spowiedź w kaplicach przed pierwszym piątkiem miesiąca. W Łuczanowicach spowiedź od 1630 i Msza św. z majówką o 1700, w Wadowie spowiedź od 1730 i Msza św. z majówką o 1800.

 

W piątek - przypada wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka. Jest do zarazem I piątek miesiąca spowiedź w Kościele będzie od godziny 1730 a o 1800 Msza Święta z nabożeństwem majowym i aktem zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

 

W tym tygodniu w czwartek i piątek kancelaria parafialna będzie nieczynna z racji spowiedzi w kaplicach i w kościele.

 

W sobotę święto św. Apostołów Filipa i Jakuba.

 

Do chorych z Komunią Świętą udamy się tradycyjnie w sobotę od godziny 800.

 

 

           W przyszłą niedzielę będzie I Niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy Świętej odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Modlitwy o Powołania kapłańskie i zakonne.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana: ś.p. Franciszek Cecuga, l. 55 z Ruszczy za totami i ś.p. Zofia Kozub, lat 80 z Chałupek (jej pogrzeb będzie we wtorek o 1300);

Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Polecamy jak co tydzień wszystkim prasę katolicką.

 

 

Intencje Mszy Świętych na bieżący tydzień: /patrz osobna zakładka/

 

II Niedziela Wielkanocna 2017


II Niedziela Wielkanocna

Niedziela Miłosierdzia Bożego

23.04.2017

 

Dziś Kościół świętuje Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Główne uroczystości z tej okazji odbywają się jak co roku w Łagiewnikach. W naszym kościele na zakończenie każdej Mszy św. odnowimy akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Dziś na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy wszystkie dzieci mające przystąpić w tym roku w naszej parafii do I spowiedzi i Komunii Św., razem z rodzicami. Podczas Mszy Św. dzieci będą uczestniczyły w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrztu św. a po nabożeństwie będzie ostatnie spotkanie z rodzicami w cyklu przygotowania do tych sakramentów.

Przy kościele i kaplicach można dziś złożyć do skarbon datki na pomoc dla uciemiężonych wojną mieszkańców Syrii, o co prosi nas papież i biskupi.

 

W tym tygodniu przypada:

w poniedziałek uroczystość św.Wojciecha, bp. i męczennika, głównego patrona Polski

we wtorek święto św. Marka, ewangelisty

w sobotę święto św. Katarzyny ze Sieny, patronki Europy.

 

        W przyszłą niedzielę po Eucharystii o godz. 1600 będzie pierwsze nabożeństwo majowe.

 

       Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 2000 i czas na indywidualną adorację. W tym czasie jest także dyżur księdza w konfesjonale, można zatem skorzystać także ze spowiedzi świętej. Zapraszamy do adoracji i spowiedzi.

 

Ks. Szymon organizuje jednodniową pielgrzymkę do Sanktuarium M.B. Pocieszenia w Pasierbcu, w dniu 1 maja. Wyjazd z Ruszczy o godz. 700. W programie jest Eucharystia, Droga Krzyżowa i wspólny obiad. Koszt 40 zł z posiłkiem. Zapisy w zakrystii.

 

Jeszcze przed świętami umieszczone zostały w gablotce ogłoszeń przy kościele i na cmentarzu listy grobów na których są obluzowane kamienne krzyże lub attyki. Jeśli te uszkodzenia nie zostały jeszcze naprawione, prosimy tego dokonać do kończ miesiące w przeciwnym razie niestabilne elementy zostaną zdemontowane i położone na grobie płasko, by nie stwarzały zagrożenia przez przewrócenie się na kogoś przechodzącego obok.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Antoni Luty lat 77 z Łuczanowic,

Dobry Jezu a nasz Panie…

 

        Zachęcamy do sięgania po prasę katolicką

 

Intencje Mszy Św. na bieżący tydzień:

Poniedziałek Wielkanocny 2017

 

Poniedziałek Wielkanocny

17.04.2017

 

Na organizowaną przez Księdza Szymona kolonię parafialną dla dzieci Szkół Podstawowych w Kołobrzegu w dn. 24.06 – 2.07.2017 r. pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Koszt pobytu to 800 zł. Rodzice chętni do wysłania dzieci na tę kolonie mogą  po Mszy św. zgłosić swoje dziecko w zakrystii i uzyskać tam również u księdza więcej informacji związanych z organizacja i wyjazdem.

 

Ksiądz Szymon organizuje również pielgrzymkę do Fatimy z okazji 100 rocznicy objawień M.B. Pielgrzymka będzie w dniach 19 – 26 października. W programie jest również zwiedzanie: Saragossy – Awilli – Bragi – Santiago de Compostella – Burgos – Monserrat i Barcelony. Koszt 1350 zł i 440 euro. Zapisy u ks. Szymona do końca kwietnia. Więcej informacji można uzyskać dziś u ks. Szymona w zakrystii. Cały program pielgrzymki został umieszczony w gablotce przy kościele i na naszej parafialnej stronie internetowej.

 

W najbliższą sobotę odbędą się kolejne spotkania dla kandydatów do bierzmowania w kościele w Ruszczy oraz w kaplicach w Wadowie i Łuczanowicach:  

o godz.  900 – Kl. I        1000 – Kl. II        1100 – Kl. III gimnazjum

 

          W odpowiedzi an prośbę Ojca Świętego Franciszka, decyzją Konferencji Episkopatu Polski w Niedzielę Miłosierdzia 23 kwietnia /a więc w najbliższą niedzielę/ we wszystkich diecezjach w Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek, jako wyraz solidarności z narodem syryjskim.

          15 marca 2017 roku minęło 6 lat od wybuchu wojny w Syrii. Zburzyła ona życie ponad 23 mln Syryjczyków. Połowa z nich musiała ciekać ze swoich domów – ponad 5 mln w obawie o swoje życie wyjechało z kraju. Sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, pomocy humanitarnej potrzebuje nadal ponad 13 mln ludzi, w tym około 6 mln dzieci.

Uzyskane w tej zbiórce środki zostaną przekazana do potrzebujących za pośrednictwem Caritas Polska, która od lat organizuje i niesie pomoc ofiarom syryjskiego konfliktu.

Działanie Caritas Polska można także wesprzeć wysyłając charytatywny SMS o treści SYRIA na numer 72052 (koszt 2.46 z VAT).

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Teresa Skruszewitz lat 62 z Dojazdowa, /jej pogrzeb będzie jutro o godz. 1400/ oraz ś.p. Michał Katarzyński lat 85 z Przylasku Wyciąskiego /jego pogrzeb z kolei będzie w środę o godz. 1400/;  Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Zachęcamy do sięgania po prasę katolicką:

 

Intencje Mszy Św. na ten tydzień:

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

16.04.2017

 

Jutro – Poniedziałek Wielkanocny, porządek Mszy Św. jak w każdą niedzielę, czyli o 700, 900 i 1100 oraz po południu godz. o 1600. O godz. 1100 będzie Msza Święta z udzielaniem Chrztu Św. Msze Św. w kaplicach: Łuczanowice 800 i 1100, Wadów o 930.

 

Ofiarami na tacę wspieramy jutro Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

 Najbliższa niedziela to będzie Niedziela Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy wszystkich, którzy tylko mogą do udziału w odbywających się z tej okazji uroczystościach w Łagiewnikach. Tu w naszym kościele na zakończenie każdej Mszy św. odnowimy akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

 

Życzenia naszego Metropolity /odczytać/

 

Intencje Mszy Świętych;

 

Życzenia Świąteczne;

 

Podziękowania po procesji.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w Nabożeństwach Triduum Paschalnego oraz przyczynili się do tego, aby te nabożeństwa uświetnić i nadać im właściwą wymowę i piękną liturgiczną oprawę. Dziękuję, zatem ministrantom i lektorom, scholi, panom organiście i kościelnemu.

Dziękuję panom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyciąż i Przylasku Rusieckiego za trzymanie warty honorowej przy Grobie Pańskim i udział w dzisiejszej procesji. Dziękuję wszystkim pocztom sztandarowymosobom, które niosły feretrony i chorągwie. W sposób szczególny dziękuję dzieciom sypiącym kwiaty.

Dziękuję moim współpracownikom ks. Jerzemu i ks. Szymonowi za przygotowywanie liturgii Wielkiego Tygodnia oraz posługę w konfesjonale. Ks. Szymonowi za tegoroczne kazania pasyjne na Gorzkich Żalach, oraz przygotowanie dekoracji „Ciemnicy” i  „Bożego Grobu”. Dziękuję p. Józefowi Nowakowi z rodziną i p. Kazimierzowi Kotowi z rodziną z Dojazdowa za pomoc jaką od kilku już lat okazują w przygotowaniu „Ciemnicy” i  „Grobu”.

Wam wszystkim dziękuję za udział procesji dzisiejszego wielkanocnego poranka, jest ona szczególnym wyznaniem naszej wiary w Zmartwychwstałego.

 

Niech Chrystus Pan wszystkim błogosławi.

Niedziela Palmowa 2017

 

Niedziela Palmowa

9.04.207

Dziś na początku każdej Mszy Św. jest obrzęd poświecenia palm. O godz. 1100 będzie uroczysta procesja z palmami. Procesja rozpocznie się przy bocznej bramie wejścia na teren kościoła. Po Mszy św. dla dzieci konkurs na najładniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę.

W czwartek rozpoczynamy święte dni Triduum Paschalnego obchodzone na pamiątkę męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

Wielki Czwartek

Rano nie ma Mszy Św. – kapłani i służba liturgiczna udają się z pielgrzymką do Łagiewnik gdzie o godz. 1000 biorą udział we Mszy Św. z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich i poświeceniem olejów świętych.

O godz. 1800 w kościele parafialnym Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna  święte dni Triduum Paschalnego (W. Piątek, W. Sobota i W. Niedziela). Zgodnie z zaleceniem naszego Metropolity podczas tej Eucharystii będziemy udzielać Komunii Świętej pod dwiema postaciami chleba i wina. Będą nam w tym pomagać dwaj nasi nadzwyczajni szafarze Komunii Św. p. Józef Nowak i p. Tomasz Urban. Po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „ciemnicy” i tam indywidualna Jego adoracja do godz. 2100.

 

Wielki Piątek

            To dzień pokuty i postu, w tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, koncentrując się na rozważaniu męki i śmierci Pana Jezusa. W dniu tym powinniśmy zachować post ścisły (tzn. możemy spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, dwa lekkie i jeden do sytaobowiązuje nas też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Od godz. 700 – będzie dalszy ciąg indywidualnej adoracji Pana Jezusa w „Ciemnicy”

O godz. 1500 – godzinie śmierci Pana Jezusa, godzinie miłosierdzia, będzie Droga Krzyżowa /zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą brać udziału w wieczornej liturgii W.P. /

O godz.1800 – rozpoczniemy Liturgię Wielkiego Piątku; najpierw odczytamy ewangelię Męki Pańskiej wg Św. Jana (tzw. Pasja), następnie będzie Adoracja Krzyża, potem Komunia św. a po niej przeniesiemy Pana Jezusa do „grobu” gdzie będziemy Go adorować przez całą noc i całą sobotę, aż do liturgii Wigilii Paschalnej.

Porządek Adoracji przy „Grobie Pańskim”  - na sugestie parafian, aby nie ciągle te same osiedla miały adoracje w godzinach późno nocnych, od siedmiu lat przesuwamy adoracje poszczególnych części parafii o 1 godz. - i tak:

Po złożeniu Pana Jezusa w „grobie” odśpiewamy najpierw III część Gorzkich Żali a następnie zapraszamy do adoracji:

od godz.         2000 2100  młodzież z całej parafii

2100 - 2200  Przylasek Wyciąski

2200 - 2300  Ruszcza

2300 - 2400  Łuczanowice

2400 - 100    Dojazdów

              100 - 200    Krzysztoforzyce

              200 - 300    Wadów

                        300 - 400    Chałupki

              400 - 500    Branice

              500 - 600    Przylasek Rusiecki

              600 - 700    Wyciąże

 

Prosimy Ochotniczą Straż Pożarną z Wyciąż i Przylasku Rusieckiego o pełnienie honorowej warty przy Grobie Pańskim a następnie udział w Procesji Rezurekcyjnej.


Wielka Sobota

Indywidualna adoracja przy „grobie” Pana Jezusa będzie do godz.1800. Zapraszamy do nawiedzenia „grobu Chrystusa” zwłaszcza przy okazji święcenia pokarmów.

 

Poświęcenie pokarmów:

w kościele:      od 900 do 1100 co pół  godziny

w terenie: /jak w roku ubiegłym/

Chałupki:                    godz.   1000

Branice – figura                     1015

Branice – pagórek                  1030

Przylasek Rusiecki                 1045

Wyciąże                                 1100

Przylasek Wyciąski                1115

Wadów – kaplica                   1000

Łuczanowice – kaplica           1015

Dojazdów – pl. Św. Stanisława bp.   1030

Krzysztoforzyce – świetlica   1045

 

O godz. 1800 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. Gromadzimy się przy kościele gdzie nastąpi obrzęd poświęcenia ognia i zapalenie nowego paschału, następnie w procesji ze światłem wchodzimy do kościoła na orędzie paschalne, poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Eucharystię. (prosimy przynieść ze sobą świece, koniecznie zaopatrzone w kapturki, aby nie polać sąsiada czy siebie woskiem).

 

Wielka Niedziela

O godz. 600 - Procesja Rezurekcyjna, a następnie Msza św.

W związku z trwającymi pracami przed kościołem, procesję przejdziemy drogą wokół kościoła. Prosimy zatem tak zaparkować samochody, aby tej drogi nie zablokować na przejście procesji. Zapraszamy na nią dzieci do sypania kwiatków, młodzież do niesienia feretronów i chorągwi, panów do baldachimu. Do udziału w procesji zapraszamy również wszystkie poczty sztandarowe. Prosimy by wcześniej wyczyścić i odświętnie przyozdobić feretrony i chorągwie.

Wszystkie podane wcześniej informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia, adoracji oraz święcenia pokarmów wydrukowane zostały w naszym informatorze rekolekcyjnym. /pozostałe egzemplarze są jeszcze dostępne przy wejściu do kościoła/ Można je także znaleźć na naszej parafialnej stronie internetowej.

Pozostaje jeszcze otwartym pytanie; czy wszyscy jesteśmy także duchowo przygotowani do religijnie owocnego przeżywania tych dni? Jesteśmy już po parafialnych rekolekcjach i spowiedzi. Dla tych, którzy nie mogli z nich skorzystać będzie jeszcze okazja do spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę rano podczas Mszy Św. oraz pół godziny przed Mszą Św. wieczorną. Wielki Piątek będzie też dyżur jednego księdza w konfesjonale od 2000 do 500 przez całą noc adoracji, aby mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty także ci, którzy wracają do rodzin na święta z różnych delegacji i zagranicznych wyjazdów.

 

Od czwartku - kancelaria parafialna będzie nieczynna!!! Prosimy zatem aby do środy załatwić wszystkie konieczne sprawy kancelaryjne.

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można jeszcze nabyć wielkanocne baranki z cukru, przygotowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

 

Zachęcamy tez do sięgania po prasę katolicką.

 

 

V Niedziela Wielkiego Postu 2017

V  Niedziela Wielkiego Postu

 

2.04.2017

 

W sobotę zakończyliśmy nasze rekolekcje wielkopostne dla dorosłych.

 

Rekolekcje dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej kontynuować będziemy w poniedziałek i wtorek 3 i 4 kwietnia;

Program spotkań jest następujący:

            Wadów

              815 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  I, II

  900 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  III, IV

              945 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  V, VI

           

1600 – Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży gimnazjalnej z Pn. części par.

/Wadów, Łuczanowice, Dojazdów i Krzysztoforzyce/

 Ruszcza

            1030 – podstawienie autokarów przy Sz.P. w Branicach i Wyciążach

            1100 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z obydwu szkół w kościele

                        /po spotkaniu w kościele autokary odwiozą dzieci pod szkołę/

 

1830 – Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży gimnazjalnej z Pd. części par.

Ruszcza, Branice, Chałupki, Wyciąże, Przylasek Wyciąski i Rusiecki /

 

Dziś odbędzie się Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Krakowa, której przewodniczył będzie nasz Metropolita Marek Jędraszwski. Rozpocznie się ona przed kolegiatą św. Anny o godz. 2030, a zakończy pod „Oknem Papieskim”.  Do udziału w niej zapraszają Duszpasterze i Studenci Krakowskich Duszpasterstw Akademickich.

 

            W czwartek w kaplicach będzie spowiedź  przed I piątkiem miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730, o 1800  będzie Droga Krzyżowa i po niej Msza św.     Wyjątkowo nie będzie w tym tygodniu w Wadowie Drogi Krzyżowej i Mszy św. w piątek gdyż w tym czasie będziemy spowiadać w kościele.

 

W piątek od godz. 1700 będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi w kościele. Następnie o 1730 będzie Droga Krzyżowa i po niej Msza Święta z Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do chorych z Komunią  św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Na początku każdej Mszy Św. będzie poświecenie palm. Uroczysta procesja z palmami będzie tylko w kościele parafialnym przed Mszą Świętą o godz. 1100.

Dla dzieci ogłaszamy też kolejny - już XII konkurs na najładniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę, zostanie on rozstrzygnięty po sumie.

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można jeszcze nabyć wielkanocne baranki z cukru, przygotowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

 

Ksiądz Szymon organizuje kolonię parafialną dla dzieci Szkół Podstawowych w Kołobrzegu w dn. 24.06 – 2.07.2017 r. Koszt wyjazdu 800 zł. Zapisy po Mszy św. w zakrystii.

 

          Ksiądz Szymon organizuje również pielgrzymkę do Fatimy z okazji 100 rocznicy objawień M.B. w dniach 19 – 26 października. W programie jest również: Saragossa – Awilla – Braga – Santiago de Compostella – Burgos – Monserrat – Barcelona.  Koszt 1350 zł i 440 euro. Zapisy u ks. Szymona do końca kwietnia. Więcej informacji można uzyskać u ks. Szymona. Cały program pielgrzymki jest w gablotce parafialnej i na stronie internetowej parafii.

 

            Wolą jeszcze byłego naszego Metropolity Kardynała Stanisława Dziwisza było, aby w każdej parafii byli tzw. nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej a więc osoby świeckie, które mogą zanieść Komunię Świętą do chorych lub starszych osób do domu, oraz w wyjątkowych sytuacjach udzielania Komunii Św. w kościele.  Z naszej parafii, w kursie przygotowującym do tej posługi, wzięło udział dwóch panów; p. Józef Nowak z Dojazdowa i p. Tomasz Urban z Krzysztoforzyc /nasz obecny kościelny/. Otrzymają oni w najbliższą sobotę 8 kwietnia, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, podczas Mszy św. o godz. 1000, błogosławieństwo do podjęcia tej posługi w parafii. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

 

Z tej okazji nasz obecny Metropolita skierował do wszystkich parafian okolicznościowy list. /partz nizej/

IV Niedziela Wielkiego Postu 2017

 

IV  Niedziela Wielkiego Postu

 

26.03.2017

 

W środę rozpoczniemy nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne Pomagać nam w tym będą: dorosłym ks. prałat Jan Machniak, pracownik naukowy UPJP II w Krakowie i proboszcz parafii p.w.Wszystlich Świętych w Krakowie, dzieciom ks. Piotr Płaszcz - wikariusz parafii w Niegowici.

Szczegółowy program całych Rekolekcji był rozprowadzany już w ubiegłą niedziele, można go również dziś znaleźć przy wejściach do kościoła i kaplic. Jest on także dostępny na naszej parafialnej stronie internetowej / www.ruszcza.parafia.info.pl /

 

Spotkania rekolekcyjne dla dorosłych.

 

Środa             29.03.2017

Ruszcza

1800     Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

   po     Nauka stanowa dla matek i ojców

1930     Nab. i nauka rekolekcyjna dla młodzieży szkół  średnich, studiującej i pracującej

            Czwartek       30.03.2017

Ruszcza

  800     Msza św. z nauką rekolekcyjną

1800     Msza św. z nauką rekolekcyjną

1930     Nabożeństwo z nauką rekolekcyjną dla młodzieży  (jak w środę)

Łuczanowice

                          930     Msza św. z nauka rekolekcyjną

                        1700     Msza św. z nauka rekolekcyjną

           Wadów

1030     Msza św. z nauką rekolekcyjną

1600     Msza św. z nauką rekolekcyjną

            Piątek             31.03.2017– dzień chorych i osób w podeszłym wieku

Ruszcza

  800     Msza św. z nauką rekolekcyjną dla chorych i starszych z udzieleniem. sakr. Nam. Ch.

1730     Droga Krzyżowa

1800     Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

1930     Nabożeństwo z nauką rekolekcyjną dla młodzieży  (jak w środę)

Łuczanowice

                          930     Msza św. z nauka rekolekcyjną dla chorych i starszych z udzieleniem. sakr. Nam. Ch.

                        1700     Msza św. z nauka rekolekcyjną ogólną

           Wadów

1030     Msza św. z nauką rekolekcyjną dla chorych i starszych z udzieleniem. sakr. Nam. Ch.

1530     Droga Krzyżowa

1600     Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

Bardzo prosimy o ułatwienie osobom chorym i starszym udziału w tych spotkaniach. Przed Mszą Św. będzie tez dla nich także okazja do skorzystania ze spowiedzi świętej.

 

Sobota            1.04.2017dzień Spowiedzi Świętej i zakończenie rekolekcji dla dorosłych

                                   Ruszcza

              800 – 930    Spowiedź

              930     Msza św. z nauka rekolekcyjną i błogosławieństwem

            1530 – 1715  Spowiedź c.d.

            1715     Msza św. z nauka rekolekcyjną i błogosławieństwem

            1800 – 1900  Spowiedź c.d.

            1900     Msza św. z nauką rekolekcyjnąi błogosławieństwem

                        Wadów

            1030 – 1200  Spowiedź

            1200      Msza św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem

                        Łuczanowice

            1530 – 1700  Spowiedź

            1700      Msza św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem

Do skorzystania ze spowiedzi w tym dniu zapraszamy także dzieci i młodzież gimnazjalną.

 

W sobotę kończymy nasze rekolekcje dla dorosłych. Zatem na każdej Mszy św. będzie zbierana składka, którą przekażemy dla księdza rekolekcjonisty.

 

Z racji spowiedzi parafialnej kancelaria sobotę będzie nieczynna.

 

 

Rekolekcje dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej kontynuować będziemy w poniedziałek i wtorek 3 i  kwietnia;

Program spotkań jest następujący:

            Wadów

              815 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  I, II

     900 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  III, IV

              945 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  V, VI

           

1600 – Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży gimnazjalnej z Pn. części par.

/Wadów, Łuczanowice, Dojazdów i Krzysztoforzyce/

 Ruszcza

            1030 – podstawienie autokarów przy Sz.P. w Branicach i Wyciążach

            1100 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z obydwu szkół w kościele

                        /po spotkaniu w kościele autokary odwiozą dzieci pod szkołę/

 

1830 – Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży gimnazjalnej z Pd. części par.

Ruszcza, Branice, Chałupki, Wyciąże, Przylasek Wyciąski i Rusiecki /

 

 

Dla dzieci ogłaszamy też kolejny - już XII konkurs na najładniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę, zostanie on rozstrzygnięty w Niedzielę Palmową po sumie.

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można nabywać wielkanocne baranki z cukru, przygotowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, cena 6 zł.

 

Ksiądz Szymon organizuje kolonię parafialną dla dzieci Szkół Podstawowych w Kołobrzegu w dn. 24.06 – 2.07.2017 r. Koszt wyjazdu 800 zł. Zapisy po Mszy św. w zakrystii.

 

 

III Niedziela Wielkiego Postu 2017

 

III  Niedziela Wielkiego Postu

19.03.2017

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali i zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

            Jak już informujemy, Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych rozpoczniemy w środę 29.03. o godz. 1800. W sobotę 1.04 będzie parafialna spowiedź wielkopostna dla wszystkich – także dla dzieci i młodzieży. W sobotę zakończymy rekolekcje dla dorosłych.

            Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej kontynuowane będą w  poniedziałek i wtorek 3 i 4 kwietnia.


Program naszych rekolekcji, wraz z informacjami dotyczącymi świętowania Triduum Paschalnego, został wydrukowany i tak jak w latach ubiegłych każdy zainteresowany może go już dziś otrzymać przed kościołem i przy kaplicach z rąk ministrantów. Można go znaleźć także na naszej parafialnej stronie internetowej. www.ruszcza.parafia.info.pl

 

           

            W najbliższą sobotę odbędą się kolejne spotkania dla kandydatów do bierzmowania
            w kaplicy w Wadowie:   godz.     900 – Kl. I

                                                           1000 – Kl. II

                                                           1100 – Kl. III  

           

Do skarbony przy ołtarzu św. Józefa przez cały Wielki Post można składać jałmużnę postną. Jest to jedno z dzieł pokutnych i form naszej pomocy dla najuboższych.

 

           W zakrystiach kościoła i kaplic można już nabywać przygotowane przez „Caritas”, wielkanocne baranki z cukru, cena przynajmniej 6 zł.

II Niedziela Wielkiego Postu 2017

 

II  Niedziela Wielkiego Postu

Odpust parafialny -  św. Grzegorza Wlk. pap.

12.03.2017

 

          Dziś uroczyście świętujemy Odpust Parafialny ku czci św. Grzegorza Wlk. pap., patrona naszej parafii. Sumie odpustowej o godz. 1100 przewodniczył będzie ks. Józef Gubała, proboszcz

parafii p.w. św. Mikołaja w Krakowie.

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach i zapraszamy do wspólnej modlitwy:

w kościele parafialnym;

                  Droga Krzyżowa jest w piątki o godz. 1730, po niej Msza Święta

                                               oraz w każdą niedziele po Mszy Św. o godz. 900.

                  Gorzkie Żale w niedziele o godz. 1500, po nich Msza św. o 1600

 

w kaplicy, w Wadowie;

                  Droga Krzyżowa w piątek o 1630, po niej Msza św.

                  Gorzkie Żale z wystawieniem Najśw. Sakramentu w niedziele po Mszy Św. o godz. 930

 

w kaplicy w Łuczanowicach;

                  Droga Krzyżowa w niedzielę o godz. 1530, następnie

                  Gorzkie Żale o godz. 1600 a po nich Msza św. około godz. 1645.

 

        Do skarbony przy ołtarzu św. Józefa przez cały Wielki Post można składać jałmużnę postną. Jest to jedna z form naszej pomocy dla najuboższych.

 

        Przypominamy, że od Wielkiego Postu 2015 roku w każdy czwartek po Mszy Świętej o godz. 1800 jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas na Jego indywidualną adorację

do godz. 2000. W tym czasie jest także dyżur księdza w konfesjonale. Zapraszamy na modlitwę i do korzystania ze spowiedzi świętej.

 

W najbliższą sobotę odbędą się kolejne spotkania dla kandydatów do bierzmowania w kaplicy w Łuczanowicach:

                                        o godz.  900 – Kl. I

                                                           1000 – Kl. II

                                                           1100 – Kl. III gimnazjum

                 Również w sobotę odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka kapłanów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Rozpocznie się naszą wspólną modlitwą w bazylice o godz. 1000.

 

                 Przed kościołem rozpoczęliśmy planowane od dwóch prace nad wykonaniem nowego chodnika wokół kościoła. Na dojściu od bramy do kościoła ułożone zostaną płyty porfirowe a wokół kościoła kostka

         granitowa. Zostanie też wykonany nowy kamienny stopień przed głównymi drzwiami do kościoła i podjazd dla wózków. Zakończenie tych prac planujemy na początek maja.

I Niedziela Wielkiego Postu 2017


I  Niedziela Wielkiego Postu


5.03.2017

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach i zapraszamy do wspólnej modlitwy:

w kościele parafialnym;

                  Droga Krzyżowa, jest w piątki o godz. 1730, po niej Msza Święta

                                               oraz w każdą niedziele po Mszy Św. o godz. 900.

                  Gorzkie Żale w niedziele o godz. 1500, po nich Msza św. o 1600

 

w kaplicy, w Wadowie;

                  Droga Krzyżowa w piątek o 1630, po niej Msza św.

                  Gorzkie Żale z wystawieniem Najśw. Sakramentu w niedziele po Mszy Św. o godz. 930

 

w kaplicy w Łuczanowicach;

                  Droga Krzyżowa w niedzielę o godz. 1530, następnie

                  Gorzkie Żale o godz. 1600 a po nich Msza św. około godz. 1645.

 

Dziś na Gorzkie Żale o 1500 i Mszę Św. o 1600 zapraszamy wszystkich uczniów Kl. III gimnazjum, wraz z rodzicami. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z rodzicami dotyczące przygotowania Uroczystości Bierzmowania.

 

Przypominamy, że w Łuczanowicach przez cały okres Wielkiego Postu Msze Św. w niedzielę odprawiane będą; pierwsza jak zwykle rano o godz. 800 a druga bezpośrednio po Gorzkich Żalach czyli około godz. 1645.

 

W przyszła niedzielę przeżywać będziemy odpust parafialny ku czci św. Grzegorza, patrona naszej parafii. Sumie odpustowej o godz. 1100 przewodniczył będzie ks. Józef Gubała, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Krakowie.

Możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej przed odpustem będzie w czwartek od 1730 do godz. 2000. Oraz w sobotę od 1730 do 1800.

 

            Już dziś informujemy, ze Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych rozpoczniemy w środę 29.03. o godz. 1800W sobotę 1.04 będzie parafialna spowiedź wielkopostna dla wszystkich – także dla dzieci i młodzieży. W sobotę zakończymy rekolekcje dla dorosłych.

            Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej będą w naszej Parafii w poniedziałek i wtorek 3 i 4 kwietnia.

 

            Do skarbony przy ołtarzu św. Józefa przez cały Wielki Post można składać jałmużnę postną. Jest to jedna z form naszej pomocy dla najuboższych.

 

            W najbliższą sobotę odbędą się kolejne spotkania dla kandydatów do bierzmowania w Ruszczy:     godz.   900 – Kl. I,  1000 – Kl. II,  1100 – Kl. III   

 

            Od Wielkiego Postu 2015 roku w każdy czwartek po Mszy Świętej o godz. 1800 jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas na Jego indywidualną adorację do godz. 2000. W tym czasie jest także dyżur księdza w konfesjonale. Zapraszamy na modlitwę i do korzystania ze spowiedzi świętej.

 

W minionym tygodniu odeszła od nas do Pana ś.p. Janina Kania lat 78 z Wyciąż; Dobry Jezu a nasz Panie…


VIII Niedziela Zwykła 2017

 

VIII Niedziela Zwykła

 

26.02.2017

 

            Dziś ostatnia niedziela tzw. 40 – godzinnego nabożeństwa. Na tę popołudniową  adorację zapraszamy dziś zwłaszcza mieszkańców: Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic. Na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy dzieci Kl. III z całej parafii wraz z rodzicami. Podczas Eucharystii dzieci otrzymają książeczki a po Mszy Św. odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami.

 

            Niedziela dzisiejsza rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość naszego Narodu oraz wyzwolenie od innych nałogów. Będziemy modlić się w tych intencjach tu w kościele, zachęcamy do takiej modlitwy również w rodzinach i indywidualnie.

 

            Najbliższa środę to Środa Popielcowa rozpoczynamy zatem Wielki Post. W tym dniu powinniśmy zachować post /tzw. ścisły/ oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

            Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem odprawiać będziemy w kościele o godz. 700, 900 i 1800, oraz w Łuczanowicach o 1700 i w Wadowie o 1800.

           

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I piątkiem miesiąca;

Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

Wadowie od godz. 1730 i o 1800  będzie Msza św. i po niej Droga Krzyżowa. Wyjątkowo nie będzie w tym tygodniu w Wadowie Drogi Krzyżowej i Mszy św. w piątek gdyż w tym czasie będziemy spowiadać w kościele.

W Łuczanowicach, przez cały okres Wielkiego Postu, Msze Święte niedzielne odprawiane będą: pierwsza jak zwykle rano o godz. 800 następnie o godz. 1600 będą Gorzkie Żale i bezpośrednio po nich Msza Święta około godz. 1645.

 

W piątek będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w kościele od godz. 1700, o 1730 będzie Droga Krzyżowa i o 1800 Msza Święta z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do chorych z Komunią św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

Przyszła niedziela będzie I niedzielą miesiąca zatem po każdej Mszy Św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu. Na Gorzkie Żale o 1500 i Mszę Św. o 1600 zapraszamy wszystkich uczniów Kl. III gimnazjum, wraz z rodzicami. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z rodzicami dotyczące przygotowania Uroczystości Bierzmowania, które odbędzie się w piątek 12 maja o godz. 1800.

 

            Mocny wiatr, który wiał w ubiegłym tygodniu porozrzucał kwiatu i potłukł bardzo wiele zniczy na naszym cmentarzu. Prosimy zatem o ponowne uporządkowanie grobów i ich otoczenia a zwłaszcza sprzątnięcie potłuczonego szkła.   

Jak bumerang powraca też problem kradzieży na naszym cmentarzu. To już nie tylko kradzieże kwiatów. W sobotę przed pogrzebem o godz. 1100, zanim kondukt pogrzebowy dotarł do cmentarza, skradziono przygotowane tam przenośne nagłośnienie, którego używamy podczas modlitwy przy zmarłym. Tubę wzmacniacza wraz z głośnikami udało się po pogrzebie znaleźć ukrytą w tujach pod ogrodzeniem ale mikrofon zniknął. Zajście miało miejsce w biały dzień i nikt niczego nie widział, chociaż w tym czasie przebywało na cmentarzu przynajmniej kilkanaście osób. Skradzione kwiaty można schować w torbie czy nawet pod pachą ale takiego urządzenia nie, a do miejsca gdzie je znaleziona trzeba było je przenieść przynajmniej kilkanaście metrów. Ciągle szukamy sposobu by się przed tym procederem chronić. Ponawiamy też prośbę o baczne obserwowanie wszystkiego, co się na cmentarzu dzieje.

 

           Od wczoraj uruchomiona została przez MPK nowa linia autobusowa nr 160 łącząca Ruszczę z al. Przyjaźni. Autobus jeździ na trasie Ruszcza, Wadów, Łuczanowice, Lubocza, al. Przyjaźni. Szczegółowy rozkład jego przejazdów znaleźć można na przystankach, w gablocie parafialnej i na stronie internetowej MPK.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Leon Baran lat 90 z Przylasku Wyciąskiego, oraz ś.p. Marianna Kurak lat 95 z Branic /jej pogrzeb będzie we wtorek o godz. 1400/. Dobry Jezu a nasz Panie…

           

            Petycja w związku ze „spektaklem” pt. „Klątwa”;

 

            P.T.

            Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

            Helena Gronkiewicz-Waltz

 

            Pani Prezydent, całą Polskę obiegła informacja o „spektaklu” pt. „Klątwa” granym w Tetrze Powszechnym w Warszawie. Nie ulega wątpliwości, że tego typu prowokacje, czyli pornografia, bluźniercze sceny, kpina z Kościoła i wykorzystanie figury św. Jana Pawła II, podsycanie politycznej nienawiści nie maja prawa mieć miejsca, a szczególnie skandaliczny jest fakt, że odbywają się teatrze wspieranym finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawy.

            Oczekuję Stanowczej reakcji Pani Prezydent na skandaliczne wydarzenia w Tetrze Powszechnym. Domagam się zaprzestania finansowania teatru z publicznych pieniędzy oraz odwołania jego dyrektora.

            Brak stanowczej reakcji Pani Prezydent odbiorę jako pochwałę dla tego typu wydarzeń.

 

            Petycję tej treści można dziś podpisać przed kościołem lub w zakrystii.

VII Niedziela Zwykła 2017

 

VII Niedziela Zwykła

 

19.02.2017

 

W dzisiejszą niedzielę kontynuujemy tzw. 40 - godzinne nabożeństwo, jako nasze przygotowanie do Wielkiego Postu, odprawiane przez trzy kolejne niedziele poprzedzające Środę Popielcową. Po Mszy Św. o godz. 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, i czas na Jego adorację do godz. 1530O 1530 odśpiewamy nieszpory a po nich odprawimy - jak co niedziele Mszę Św. o godz. 1600. Na tę modlitwę i adorację zapraszamy wszystkich parafian, a dziś szczególnie;

mieszkańców - Branic, Chałupek, Przylasku Rusieckiego

za tydzień zapraszamy mieszkańców - Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic

 

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypada;

            W środę – święto Katedry św. Piotra Apostola

            W czwartek – wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika

 

         Jak już informowaliśmy w ubiegłą niedzielę, parafia nasza została zaproszona do nawiedzenia Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i udziału w „Archidiecezjalnym nabożeństwie ku czci św. Jana Pawła II” w dniu 22 lutego /czyli w najbliższą środę/O godz. 1700 rozpocznie się tam Msza Święta po której odbędzie się Procesja Światła z odmawianiem Różańca.

Zachęcamy wszystkich, którzy tylko mogą, do udziału w tej modlitwie abyśmy mogli spotkać się tam jak najliczniej. Dojazd we własnym zakresie.

 

         Ks. Szymon organizuje wyjazd dla młodzieży z naszej parafii do Dzianisza na Podhalu wyjazd w piątek po południu – powrót w niedzielę wieczorem. Będzie tam czas na refleksję religijną i modlitwę ale także na rekreację, będzie kulig i ognisko z góralską kwaśnicą. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Chętnych do udziału prosimy o kontakt z ks. Szymonem do czwartku. Koszt wyjazdu 70 zł.

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy dzieci Kl. III z całej parafii wraz z rodzicami. Będzie to kolejne spotkanie w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii Św. Podczas Eucharystii dzieci otrzymają książeczki a po Mszy Św. odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami.

 

Zarząd Dzielnicy XVII Nowa Huta zaprasza /za naszym pośrednictwem/ mieszkańców osiedli peryferyjnych na spotkanie z panią Prezydent Elżbietą Kotarbą w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa”.

Spotkanie odbędzie się w dniu 28 lutego /czyli wtorek przyszłego tygodniao godz. 1800 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9, os. Wyciąże, ul. Prawocheńskiego 7”.

VI Niedziela Zwykła 2017

 

 

VI Niedziela Zwykła

12.02.2017

 

 

W tym tygodniu we wtorek przypada święto św. Cyryla mnicha i Metodego biskupa, patronów Europy.

 

W najbliższą sobotę 18 lutego w kościele w Ruszczy oraz w kaplicach w Łuczanowicach i Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania: o godz.    900 - Kl. I,  o godz.  1000 - Kl. II, o godz.  1100 - Kl. III

 

Przeżywamy czas karnawału, ale już od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy tzw. 40 - godzinne nabożeństwo, jako przygotowanie do Wielkiego Postu. Kontynuować je będziemy przez trzy kolejne niedziele karnawału. Po Mszy Św. o godz. 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, potem chwila adoracji wspólnej, a następnie pozostawiamy czas na modlitwę indywidualną przed Najświętszym Sakramentem dla wszystkich parafian do godz. 1530. O 1530 rozpoczniemy nieszpory a po nich odprawimy, jak co niedziele Mszę Św. o godz. 1600. Do modlitwy i adoracji zapraszamy wszystkich parafiandziś zwłaszcza;

mieszkańców - Wadowa, Ruszczy, Wyciąż i Przylasku Wyciąskiego.

za tydzień mieszkańców - Branic, Chałupek, Przylasku Rusieckiego

za dwa tygodnie mieszkańców - Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic.

 

Ks. Szymon organizuje wyjazd dla młodzieży z naszej parafii do Dzianisza na Podhalu w dniach 24 – 26 lutego. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Chętnych do udziału prosimy o kontakt z ks. Szymonem. Koszt wyjazdu 70 zł.

 

Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, serdecznie zaprasza wszystkich naszych parafian oraz pozostałych parafii naszego dekanatu do nawiedzenia Sanktuarium w dniu 22 lutego. Każdego 22 dnia miesiąca jest tam odprawiane „Archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II”. Rozpoczyna się ono Mszą Świętą o godz. 1700 po której odbywa się Procesja Światła z odmawianiem Różańca.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Jerzy Ziomek lat 46 z Wadowa, oraz ś.p. Waldemar Makówka l. 54 z Krzysztoforzyc.

Dobry Jezu a nasz Panie…

 

V Niedziela Zwykła 2017

 

V Niedziela Zwykła

5.02.2017

 

            Dziś jest pierwsza niedziela miesiąca, po każdej Mszy Świętej będzie zatem wystawienie Najświętszego Sakramentu i chwila adoracji.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

w poniedziałek – św. męczenników Pawła Miki i jego towarzyszy

w piątek – św. Scholastykę, dziewicę

w sobotę – wspomnienie NMP z Lourdes

 

W przyszłą niedzielę o godz. 1200 będzie Msza Święta chrzcielna.

 

Przeżywamy czas karnawału ale już od przyszłej niedzieli rozpoczynamy - jak co roku - tzw. 40 - godzinne nabożeństwo, jako przygotowanie do Wielkiego Postu. Kontynuować je będziemy przez trzy kolejne niedziele karnawału. Po Mszy Św. o godz. 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, potem chwila adoracji wspólneja następnie pozostawiamy czas na modlitwę indywidualną przed Najświętszym Sakramentem dla wszystkich parafian do godz. 1530. O 1530 rozpoczniemy nieszpory a po nich odprawimy, jak co niedzielę, Mszę Św. o godz. 1600Do udziału w tej modlitwie i adoracji zapraszamy wszystkich parafian za tydzień w sposób szczególny;

mieszkańców - Wadowa, Ruszczy, Wyciąż  i  Przylasku Wyciąskiego.

za dwa tygodnie mieszkańców - Branic, Chałupek, Przylasku Rusieckiego

za trzy tygodnie mieszkańców - Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic.

 

W imieniu p. Leonarda Ropy z Branic dziękujemy mieszkańcom Branic za okazaną pomoc i wsparcie materialne jakiego mu udzielili podczas zbiórki pieniędzy na remont domu po pożarze. Bóg zapłać.

 

W sobotę 11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbędzie się kolejna odsłona rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”. Kardynał Luis Tagle z Filipin będzie mówił o Darach Ducha Świętego a szczególnie o darze umiejętności oraz o czynieniu miłosierdzia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 1630 rozmową z gościem i przedstawieniem wspólnoty, o godz. 1800 będzie Msza Święta a po niej konferencja i modlitwa uwielbienia. Całość potrwa do ok. 2100. Zapraszamy w imieniu bp. Grzegorza Rysia i wolontariuszy ŚDM organizujących to spotkanie.

 

 

            Zachęcamy do sięgnięcia po prasę katolicką. 

IV Niedziela Zwykła 2017

 

IV Niedziela Zwykła

29.01.2017

 

 

W czwartek przypada Uroczystość Ofiarowania Pańskiego zwana w tradycji świętem M.B. Gromnicznej. Msze św. w tym dniu w kościele będą o 700, 900  i 1800, a w kaplicach: w Łuczanowicach o 1700 i w  Wadowie o 1800. Przed każdą Mszę Św. będzie poświęcenie gromnic.

Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jest w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego modlitwą wspierajmy w tym dniu wszystkich podejmujących powołanie do życia zakonnego. Składka zebrana w tym dniu na tacę przekazywana zostanie na pomoc dla zakonów kontemplacyjnych.

 

Wszystkim parafianom, którzy nas przyjmowali z wizytą duszpasterską serdecznie dziękujemy - „Bóg Zapłać” - za życzliwość, poczęstunki i złożone ofiary. Tymi ofiarami dzielimy się jak co roku wspierając takie cele jak: budowa nowych kościołów, działalność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, bratnia pomoc dla księży chorych i emerytów, oraz pomoc dla kapłanów pracujących na misjach.

W najbliższe trzy kolejne niedziele  o godz. 700 odprawimy Mszę Świętą o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy nas gościli w swoich domach.

 

Jeśli ktoś nie mógł przyjąć księdza z wizytą duszpasterską w wyznaczonym przez nas terminie a chciałby to uczynić, to prosimy zgłosić się do zakrystii i uzgodnić stosowny termin takiej wizyty, chętnie przyjdziemy.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I piątkiem miesiąca;

Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

Wadowie od godz. 1730 i o 1800  Msza św.

W piątek będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w kościele od godz. 1730o 1800 będzie Msza Święta z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do chorych z Komunią św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

W minionym tygodniu odeszły od nas do Pana ś.p. Helena Patrzałek lat 86 z Ruszczy, ś.p. Lucyna Stępień lat 58 z Krzysztoforzyc, ś.p. Stefania Gębala lat 81 z Chałupek oraz ś.p. Henryk Kapcia lat 66 z Dojazdowa, /jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 1300 /.

Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

III Niedziela Zwykła 2017

 

III Niedziela Zwykła

22.01.2017

 

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

we wtorek – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła

w środę – Święto Nawrócenia św. Pawła,  apostoła

w czwartek – św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów

w piątek – bł. Jerzego Matulewicza, biskupa

w sobotę – św. Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła

 

sobotę 28 stycznia w kaplicy w Łuczanowicach odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania

o godz.              900 - Kl. I 

o godz.           1000 - Kl. II

          o godz.           1100 - Kl. III gimnazjum

 

      W najbliższą sobotę Kościół Krakowski będzie przeżywał ingres do katedry wawelskiej nowego biskupa diecezjalnego abp. Marka Jędraszewskiego. Zastąpi On, na krakowskiej stolicy św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Kardynała Stanisława Dziwisza, który przez ponad 11 lat pasterzował w Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystości ingresu rozpoczną się w Katedrze Wawelskiej o godz. 1100.

 

          W związku z wyjazdem ks. Proboszcza na ingres nowego biskupa, zapowiadana w tym dniu wizyta duszpasterska w Krzysztoforzycach w rejonie IV od świetlicy do p. Osików, będzie nieco później, a więc nie od godz. 900 ale od godz. 1200.

 

Cały program wizyty duszpasterskiej w tym tygodniu; /patrz osobna kartka/

II Niedziela Zwykła 2017

 

II Niedziela Zwykła

15.01.2017

 

W dniu dzisiejszym po Mszy Świętej o godz. 1600. będzie Nabożeństwo Różańcowe a po nim zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanię Róże Różańcowe z całej parafii oraz Zespół Charytatywny.

 

Z kolei na godz. 1830 zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanii Radę Parafialną.

 

Dziś na Mszę Świętej o godz. 1100 ks. Szymon zaprasza wszystkie dzieci. Na tej mszy Św. gościć będziemy również dziecięcy zespół regionalny z Lipnicy Małej z Orawy. Dzieci zaśpiewają dla nas podczas Mszy św. a po mszy będzie krótki koncert kolęd. Serdecznie zapraszamy.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

we wtorek – św. Antoniego, opata

w czwartek – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

sobotę – św. Agnieszkę, dziewicę

 

sobotę 21 stycznia w kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:         

o godz.    900 - Kl. I,   

o godz.  1000 - Kl. II,

o godz.  1100 - Kl. III

 

W minionym tygodniu odeszły od nas do Pana ś.p. Anna Seremet lat 65 z Ruszczy, oraz ś.p. Maria Skarżyńska lat 82 z Wyciąż. /jej pogrzeb odbędzie się w śeodę o 940  na cmentarzu w Grębałowie/. „Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Niedziela Chrztu Pańskiego 2017

 

Niedziela Chrztu Pańskiego

8.01.2017

 

Dzisiejsza niedziela to Uroczystość Chrztu Pańskiego, kończy ona liturgiczny okres Bożego Narodzenia, chociaż w naszej polskiej tradycji pozostajemy jeszcze nadal przy śpiewie kolęd i bożonarodzeniowej szopce aż do drugiego lutego czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej.

Poświęcone w Uroczysto Trzech Króli kredę i kadzidło można jeszcze dziś otrzymać w zakrystii u p. kościelnego.

 

W piątek po Mszy św. o 1800 odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia z racji przypadającego w tym dniu III piątku miesiąca.

 

sobotę 14 stycznia w kościele w Ruszczy odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:    

o godz.    900 - Kl. I,   

o godz.  1000 - Kl. II,

o godz.  1100 - Kl. III

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Świętej o godz. 1100 ks. Szymon zaprasza wszystkie dzieci. Na tej mszy Św. gościć będziemy również dziecięcy zespół regionalny z Lipnicy Małej z Orawy. Dzieci zaśpiewają dla nas podczas Mszy św. a po mszy będzie krótki koncert kolęd. Serdecznie zapraszamy.

 

Także w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 1600 /z racji III niedzieli Miesiąca/ będzie Nabożeństwo Różańcowe a po nim zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanię wszystkie Róże Różańcowe z całej parafii oraz Zespół Charytatywny.

Z kolei na godz. 1830 zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanii Radę Parafialną.

 

          W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Stanisława Stępak lat 80 z Wyciąż, i ś.p. Bolesław Stępniowski lat 84 z Ruszczy i ś.p. Stefania Sarkowicz lat 87 z Branic /jej pogrzeb będzie w poniedziałek o 1400  w Ruszczy/; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Wizyta duszpasterska w tym tygodniu - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami; /patrzosobna zakladka/

Nowy Rok 2017

 

Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1.01.2017

 

Dziś wypada Pierwsza Niedziela Miesiąca zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź z okazji przypadającego w tym tygodniu I piątku miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730 i o 1800  Msza św.

 

W piątek – Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Msze św. w kościele i kaplicach sprawować będziemy tak jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy św. tradycyjne poświęcamy w tym dniu kredę i kadzidło.

 

W tym dniu przypada także I Piątek miesiąca, przypominamy, ze istotą kontynuacji udziału w 9 pierwszych piątkach miesiąca nie jest spowiedź ale udział we Mszy św. i przyjęcie Komunii Świętej. Dzieci kl. IV, które kontynuują swój udział w tym nabożeństwie prosimy aby po Mszy Świętej w której będą uczestniczyły, zgłaszały się po podpisanie udziału w nim w zakrystii. Wszystkich, którzy potrzebują skorzystać ze spowiedzi zapraszamy w czwartek do kaplic w godzinach j. w. lub do kościoła od 1830 do 2000.

 

W sobotę 7 stycznia od godz. 800  odwiedzimy chorych z posługą spowiedzi i Komunii Świętej.

 

W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Święto Chrztu Pańskiego.

 

Wizyta Duszpasterska po Nowym Roku; /patrz zakładka wizyta duszpasterska 2016/17/

 

Boże Narodzenie 2016

 

Uroczystość Bożego Narodzenia

25.12.2016

 

 

Jutro święto św. Szczepana, Msze Św. w kościele i kaplicach odprawiać będziemy tak jak w każdą niedzielę.

 

Dziękujemy ks. Szymonowi oraz rodzinie p. Józefa Nowaka i Kazimierza Kota z Dojazdowa, jak również młodzieży z wolontariatu ŚDM za przygotowanie tegorocznej szopki i świątecznej dekoracji kościoła.

 

W sobotę przypada wspomnienie św. Sylwestra papieża, jest to zarazem ostatni dzień roku kalendarzowego. Z tej racji o godz. 1600 odprawimy Mszę św. połączoną ze nieszporami i tradycyjnym nabożeństwem dziękczynno – przebłagalnym na zakończenie mijającego roku 2016. Nabożeństwa takie odprawimy w tym dniu również w kaplicach, tak jak w latach ubiegłych;   

w Łuczanowicach o godz. 1500

w Wadowie o godz. 1600.

 

W najbliższą niedzielę – Nowy Rok, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i zarazem Światowy Dzień Pokoju. Msze Święte w kościele i kaplicach sprawować będziemy tak jak w każdą niedzielę.

 

W minionym tygodniu odeszła od nas do Pana ś.p. Stefania Podolecka lat 88 z Wadowa polecajmy ją miłosiernemu Panu: Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

Wizyta Duszpasterska po świętach; /patrz zakładka wizyta duszpasterska 2016/17/

 

IV Niedziela Adwentu 2016

IV Niedziela Adwentu

18.12.2016

 

W dniu wczorajszym przeżywaliśmy w naszej parafii dzień przedświątecznej spowiedzi adwentowej. Zapewne nie wszyscy jednak mogli wczoraj z niej skorzystać. Aby każdy, kto tylko zechce, mógł przeżywać zbliżające się święta pojednany z Bogiem informujemy, że możliwość skorzystania ze spowiedzi będzie jeszcze w kościele i kaplicach od poniedziałku do wigilii przed każdą Mszą św. i w czwartek po Mszy Św. do godz. 1900.

 

W piątek po Mszy św. o 1800 w Wadowie ks. Szymon zaprasza na spotkanie wszystkich służących tam ministrantów wraz z rodzicami.

 

W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. Rano będzie Msza św. koncelebrowana o godz. 700 Ze względu na wyjątkowo rodzinne przeżywanie wieczoru tego dnia - nie będzie juz w tym dniu Mszy św. o godz. 1800.

Podczas tradycyjnej Wieczerzy Wigilijny prosimy o zachowanie jej religijnego charakteru. Uczyńmy to odmawiając wspólnie modlitwę, odczytując fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Chrystusa /Łk 2, 1-20/. Zachęcamy też do wspólnego rodzinnego kolędowania. Opłatek niech będzie znakiem szczególnej wzajemnej życzliwości i zgody.

O godz. 2400 gromadzimy się w kościele na pasterkę. Pół godziny przed pasterką zapraszamy na wspólne kolędowanie.

W kaplicach pasterki będą tak jak w latach ubiegłym, czyli o godz. 2300.

Składka zbierana na tacę w czasie pasterek przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia Nienarodzonych - „SOS”.

 

W dzień Bożego Narodzenia i Święto św. Szczepana Msze Św. w kościele i kaplicach odprawiać będziemy tak jak w każdą niedzielę.

W Święto św. Szczepana ofiarami na tacę wspierać będziemy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W drugi dzień świąt o godz. 1100 w kościele parafialnym będzie Msza Święta Chrzcielna.

 

U panów kościelnego i organisty można też zaopatrzyć się jeszcze w opłatki na wigilijny wieczór.

 

W piątek przed wigilią udamy się jeszcze do osób chorych i starszych z posługą spowiedzi i Komunii Św. Prosimy o zgłaszanie w zakrystii osób do odwiedzin. Pójdziemy tylko do osób zgłoszonych.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Krystyna Sęga - Kmiecik lat 72 z Wadowa i ś.p. Franciszek Porębny lat 87 z Wadowa /jego pogrzeb będzie w środę o 940 na cmentarzu w Grębałowie/; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

Wizyta Duszpasterska po świętach; /patrz zakładka wizyta duszpasterska 2016/17/


III Niedziela Adwentu 2016

 

III  Niedziela Adwentu

11.12.2016

 

Niedziela dzisiejsza  nosi nazwę gaudete, czyli radujmy się – radujemy się z bliskości świąt Bożego Narodzenia i całego Bożego dzieła naszego odkupienia. Rozpoczyna ona zarazem kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

 

Dziś na Mszę Świętą o godz. 1600 zapraszamy rodziców i dzieci z Kl. III w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas Eucharystii będzie poświęcenie i wręczenie dzieciom medalików a po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z rodzicami.

 

Przy kościele będzie można dziś i w przyszłą niedzielę nabyć ozdoby bożonarodzeniowe, przygotowane przez młodzież naszej parafii z wolontariatu ŚDM.

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o 1100 ks. Szymon zaprasza wszystkie dzieci a na zakończenie Mszy Świętej udzielimy dzieciom indywidualnego błogosławieństwa.

 

Nadal zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach. W sobotę rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus, przed uroczystością Bożego Narodzenia i będziemy ją łączyć z Mszą św. roratnią.

 

 

Przedświąteczna spowiedź adwentowa w naszej parafii będzie w najbliższą sobotę 17 grudnia.

W kościele spowiadać będziemy rano sami podczas Mszy Św. o 700 a następnie od 800 do 930 będą spowiadać także zaproszeni do pomocy kapłani. O godz. 930, na zakończenie tej części spowiedzi będzie Msza Święta. Dalszy ciąg spowiedzi w kościele będzie po południu od 1615 do 1800. O 1800 zostanie odprawiana Msza Święta.

Spowiedź w kaplicach w Wadowie i w Łuczanowicach będzie od 1400 do 1530 o 1530 w jednej i drugiej kaplicy będzie odprawiana Msza Święta roratnia. Do pomocy w spowiedzi zostali zaproszeni kapłani z sąsiednich parafii naszego dekanatu, zachęcamy zatem wszystkich do skorzystania z ich posługi.

 

        Z powodu wyjazdu na spowiedź do Igołomii w czwartek 15 grudnia, kancelaria parafialna będzie czynna od 1700 do 1740 potem będzie przerwa na Mszę Św. i c.d. po Mszy św. W sobotę, w dniu naszej spowiedzi kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 

         W przyszłym tygodniu w piątek 23 grudnia od godz. 800 udamy się jeszcze do chorych z posługą spowiedzi i Komunii Św., ale tylko do tych którzy zostaną zgłoszeni do odwiedzin. Prosimy zatem o zgłaszanie osób chorych lub starszych przez cały tydzień w kancelarii lub w zakrystii przed lub po Mszy św.

 

W zakrystii kościoła i kaplic nadal można nabywać jeszcze świece „Caritas” jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Serdecznie polecamy.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana: ś.p. Katarzyna Bodek lat 93, oraz ś.p. Piotr Wójcik lat 71, oboje  z Wadowa. Polecajmy ich miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

II Niedziela Adwentu 2016

 

II Niedziela Adwentu

4.12.2016

 

Dziś jest pierwsza niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy Adorację Najświętszego Sakramentu. Jest to zarazem dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodziedo skarbon przy kościele i kaplicach można złożyć datki pieniężne na ten cel.

 

Przeżywamy Adwent, serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach. Roraty w kościele odprawiamy codziennie o godz. 1800.

a w kaplicach:   w Łuczanowicach; -  poniedziałki i czwartki o godz. 1800

     w Wadowie;           -  wtorki i piątki o godz. 1800

            Do udziału w Roratach zachęcamy zwłaszcza dzieci oraz młodzież. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania w tym roku powinna przynajmniej raz w tygodniu wziąć udział w tym nabożeństwie.

 

            W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypadają następujące wspomnienia:

                        we wtorek – św. Mikołaja, biskupa

                        w środę – św. Ambrożego, biskupa mi doktora Kościoła

 

            W czwartek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Jest to wprawdzie święto zniesione ale wszystkich, którzy tylko mogą zapraszamy w tym dniu do udziału we Mszy Świętej. Msze Święte będą w kościele o 700, 900 i 1800, w kaplicach; w Łuczanowicach o 1700 w Wadowie i o 1800.

  

W sobotę w kościele w Ruszczy oraz kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:          o godz.    900 - Kl. I,   o godz.  1000 - Kl. II,  o godz.  1100 - Kl. III

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 1600 zapraszamy rodziców i dzieci z Kl. III w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas Eucharystii będzie poświęcenie i wręczenie dzieciom medalików a po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z rodzicami

 

          W przyszłą niedzielę przy kościele będzie można nabyć ozdoby bożonarodzeniowe. Kiermasz będzie prowadzony przez naszej parafii z wolontariatu ŚDM.

 

 

          W zakrystii kościoła i w kaplic, można nabywać świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, cena małej świecy przynajmniej 5 zł a dużej 15 zł. 

I Niedziela Adwentu 2016

 

II Niedziela Adwentu

4.12.2016

 

Dziś jest pierwsza niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy Adorację Najświętszego Sakramentu. Jest to zarazem dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, do skarbon przy kościele i kaplicach można złożyć datki pieniężne na ten cel.

 

Przeżywamy Adwent, serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach. Roraty w kościele odprawiamy codziennie o godz. 1800.

a w kaplicach:   w Łuczanowicach; -  poniedziałki i czwartki o godz. 1800

   w Wadowie;           -  wtorki i piątki o godz. 1800

            Do udziału w Roratach zachęcamy zwłaszcza dzieci oraz młodzież. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania w tym roku powinna przynajmniej raz w tygodniu wziąć udział w tym nabożeństwie.

 

            W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypadają następujące wspomnienia:

                        we wtorek – św. Mikołaja, biskupa

                        w środę – św. Ambrożego, biskupa mi doktora Kościoła

 

            W czwartek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Jest to wprawdzie święto zniesione ale wszystkich, którzy tylko mogą zapraszamy w tym dniu do udziału we Mszy Świętej. Msze Święte będą w kościele o 700, 900 i 1800, w kaplicach; w Łuczanowicach o 1700  i w Wadowie i o 1800.

 

 

W sobotę w kościele w Ruszczy oraz kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:    o godz.    900 - Kl. I,   o godz.  1000 - Kl. II, o godz.  1100 - Kl. III

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 1600 zapraszamy rodziców i dzieci z Kl. III w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas Eucharystii będzie poświęcenie i wręczenie dzieciom medalików a po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z rodzicami

 

          W przyszłą niedzielę przy kościele będzie można nabyć ozdoby bożonarodzeniowe. Kiermasz będzie prowadzony przez naszej parafii z wolontariatu ŚDM.

 

 

          W zakrystii kościoła i w kaplic, można nabywać świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, cena małej świecy przynajmniej 5 zł a dużej 15 zł. 

XXXIV Niedziela Zwykła 2016

 

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata

20.11.2016

 

Dziś jest ostatnia niedziela w Roku Liturgicznym, obchodzona w całym Kościele jako Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Wczoraj w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbyła się uroczysta proklamacja Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Dziś po Mszy Św. o 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i dokonamy tego aktu zawierzenia w naszej parafii.

 

W poniedziałek przypada wspomnienie Ofiarowania NMP

We wtorek wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy - patronki organistów, chórów kościelnych i scholii. Zachęcamy zatem, by otoczyć w tym tygodniu szczególną modlitwą naszych panów organistów i scholę liturgiczną.

 

W przyszłą Niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

 

Przy schodach prowadzących do kościoła od ul. Jeziorko oraz na placu przed kościołem zamontowane zostało nowe oświetlenie. Tym samym planowane na ten rok prace przy schodach zostały skończone. Nie udało się zrealizować planowanego ułożenia przynajmniej część chodnika wokół kościoła. Zamierzamy wykonać te prace w przyszłym roku, zaczynając od schodów do głównego wejścia do kościoła.

Dziękujemy panu Prezesowi i całej firmie „COLOREX” za nieodpłatne pomalowanie nowych słupów i innych elementów tego oświetlenia.

 

        Do skarbon przy kościele i kaplicach na pomoc dla rodziny Barański – Pawelec z Dojazdowa, złożono w ubiegłą niedzielę 5.493,56 zł i 20 euro. Kwota ta została przekazana poszkodowanym. W imieniu p. Stanisławy Barańskiej – Pawelec i jej rodziny wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. 

 

 

Fundacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które pomaga wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojen, prześladowań i kataklizmów, organizuje w naszej parafii zbiórkę tzw. elektro-śmieci. Zbierany jest zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny i inne urządzenia RTV i AGD. Uzyskane ze złomowania tego sprzętu środki finansowe wspierają statutową działalność fundacji.

Jeśli ktoś posiada taki złom to prosimy o przekazanie go na ten szczytny cel. Złomowany sprzęt można przywozić na plac przed plebanią i tam pozostawić do wtorku 22 listopada do godz. 1300.

 

 

W minionym tygodniu odeszły od nas do Pana; Władysława Szydło lat 82 z Wadowa,  ś.p. Zofia Kwater lat 83 z Łuczanowic i  ś.p. Maria Kijania lat 94 z Wyciąż /jej pogrzeb będzie we wtorek o 1300/; Dobry Jezu a nasz Panie…

XXXIII Niedziela Zwykła 2016

 

XXXIII  Niedziela Zwykła

13.11.2016

 

Dobiega końca Nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia. W dniu dzisiejszym we wszystkich diecezjach na świecie nastąpi jego zamknięte. W naszej Archidiecezji główna uroczystość Zamknięcia Roku Świętego odbędzie się w Katedrze Wawelskiej o godz. 1000. Okolicznościowe modlitwy związane z Zamknięciem Roku Świętego odprawimy także w naszej parafii podczas każdej Mszy Św. W przyszłą niedzielę 20 listopada zamknięcia Roku Świętego dokona papież Franciszek w Rzymie.

Dzisiejsza niedzielajest także Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

 

              Dziś na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy młodzież gimnazjalną Kl. III z całej parafii razem z rodzicami. Po Mszy Św. będzie informacyjne spotkanie z rodzicami w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.

 

             Do skarbon przy kościele i kaplicach można dziś złożyć datki na pomoc dla rodziny Barański – Pawelec z Dojazdowa, którym spłonął dach domu a podczas gaszenia pożaru mieszkanie zostało zalane i zniszczone.

 

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypadają następujące wspomnienia:

w czwartek – św. Elżbiety węgierskiej

w piątek – bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy

w sobotę – bł. Salomei, zakonnicy

 

               Przyszła niedziela to zarazem ostatnia niedziela Roku Liturgicznego obchodzona w całym Kościele jako Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W sobotę poprzedzającą tę uroczystość, a więc 19 listopada, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się uroczysta proklamacja Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i dokonamy tego aktu zawierzenia w naszej parafii.

 

W sobotę 19 listopada w kaplicy w Łuczanowicach odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:

godz.   9 – klasy I

godz. 10 – klasy II

godz. 11 – klasy III

 

               Plagą na naszym cmentarzu są kradzieże sztucznych kwiatów, a zdarza się także rozbijanie kamiennych flakonów. Nie wiemy kiedy to się dzieje, nocą czy w ciągu dnia. Uprzejmie prosimy odwiedzających groby swoich bliskich aby zwracali uwagę na osoby kręcące się po cmentarzu i informowały o takich zdarzeniach proboszcza. Będąc czujnym może uda nam się jakoś przed tym barbarzyństwem bronić. Rozważamy także ewentualne wprowadzenie monitoringu cmentarz lub zatrudnienie stróża.

 

 

               W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana; ś.p. Ryszard Malina lat 64 z Wadowa; Dobry Jezu a nasz Panie…

XXXII Niedziela Zwykła 2016

 

 

XXXII  Niedziela Zwykła

 

8.11.2015

 

Dziś przeżywamy I niedzielę miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie Mszy św. o godz. 1100 w nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom międzyszkolnego konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II a po adoracji dzieci ze Sz.P. w Wadowie pod kierunkiem p. katechetki zaprezentują nam inscenizację p.t. „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

Na Mszę św. o 1600 zapraszamy z kolei dzieci Kl. III z całej parafii wraz z rodzicami. Będzie to kolejne spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

 

W tym tygodniu przypadają następujące wspomnienia:

            w środę – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej w Rzymie

w czwartek – św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

w piątek – św. Marcina z Tours, biskupa

w sobotę – św. Jozafata Kuncewicz, biskupa i męczennika

 

W piątek świętować będziemy nasze Narodowe Święto Niepodległości i modlić się w int. naszej Ojczyzny. Trzeba nam też dziękować Bogu za dar naszej ziemskiej Ojczyzny i prosić o jej pomyślność..

 

          W najbliższą sobotę w kościele w Ruszczy i w kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania dla przygotowującej się do bierzmowania młodzieży gimnazjalnej;           o 900 - Kl. I; o 1000 - Kl. II; o 1100 - Kl. III.

 

Dobiega końca Nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia. W przyszłą niedzielę we wszystkich diecezjach na świecie Bramy Miłosierdzia zostaną zamknięte. W naszej Archidiecezji główna uroczystość Zamknięcia Roku Świętego odbędzie się w przyszłą niedzielę w Katedrze Wawelskiej o godz. 1000. Okolicznościowe modlitwy związane z Zamknięciem Roku Świętego odprawimy także w naszej parafii podczas każdej Mszy Św. Tydzień później, a więc w niedzielę 20 listopada zamknięcia Roku Świętego dokona papież Franciszek w Rzymie.

 

Przyszła niedziela równocześnie z zakończeniem Roku Świętego, będzie także Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

 

          Za tydzień na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy młodzież gimnazjalną Kl. III z całej parafii razem z rodzicami. Po Mszy Św. będzie informacyjne spotkanie z rodzicami w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.

 

          W przyszłą niedzielę do skarbon przy kościele i kaplicach będzie można złożyć datki na pomoc dla rodziny Barański – Pawelec z Dojazdowa, którym w minionym tygodniu spłonął dach domu a podczas gaszenia pożaru mieszkanie zostało zalane i całkowicie zniszczone. Proszą o pomoc, aby mogli je chociaż zabezpieczyć przed zbliżającą się zimą.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy dokonali wpłat na wywóz śmieci z naszego cmentarza, jak też przedstawicielom Rady Parafialnej, i innym osobom które podjęły trud zbierania tych pieniędzy w poszczególnych rejonach naszej parafii. Bóg zapłać!

 

Indywidualnej wpłaty na ten cel można zawsze dokonać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii po Mszy św. oraz bezpośrednio na parafialne konto,

XXXI Niedziela Zwykła 2016

 

XXXI  Niedziela Zwykła

 

Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła

30.10.2016

 

          Dziś świętujemy Rocznicę Poświecenia Kościoła, podczas każdej Mszy Św. odśpiewamy hymn „Ciebie Boga wysławiamy” dziękując Bogu za dar naszego kościoła a po sumie uczynimy to uroczyście przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

 

We wtorek przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w następującym porządku:

w kościele: o 700, 900 1100

w kaplicach: w Łuczanowicach o 800, w Wadowie o 930.

O godz. 1300 będzie Msza Św. koncelebrowana na cmentarzu w int. polecanych naszym modlitwom zmarłych. Po Mszy Św. odprawimy procesję po cmentarzu z wypominkami i modlitwami za zmarłych. Po procesji powrócimy do kościoła ul. Wiatraczną i w kościele odśpiewamy nieszpory za zmarłych.

Nie będzie w tym dniu w kościele Mszy Św. o godz. 1600 ani w Łuczanowicach Mszy Św. o 1100.

O godz. 1800 zgromadzimy się ponownie przy bramie cmentarza gdzie rozpoczniemy odmawiać Różaniec za zmarłych. Serdecznie zapraszamy do udziału także w tej wieczornej modlitwie.

 

W dzień Wszystkich Świętych, przedstawiciele Rady Parafialnej będą na cmentarzu prowadzić kwestę na jego modernizację.

 

Możliwość skorzystania ze spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych będzie jutro w kościele od 1730 do 1800, w Łuczanowicach od 1630 do 1700, w Wadowie od 1730 do 1800.

 

W zakrystii nadal przyjmujemy jeszcze wypominki za zmarłych.

 

           W środę Dzień Zaduszny a więc święto zmarłych. Msze Św. w tym dniu w kościele będą o 700, 900 i  1800 w kaplicach: w Łuczanowicach o 1700, w Wadowie o 1800.

 

W tym tygodniu wypadają Pierwszy czwartek i piątek miesiąca, dlatego w czwartek piątek i sobotę kancelaria parafialna będzie nieczynna.

W czwartek spowiadać będziemy w kaplicach:

w Łuczanowicach - spowiedź od1630 i Msza Św. o1700

w Wadowie - spowiedź od1730 i Msza Św. o1800.

W Kościele spowiedź będzie w piątek od 1730 i o 1800 Msza Św. z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

W sobotę od godz. 800 udamy się z Komunią Świętą do chorych.

 

przyszłą niedzielę przeżywać będziemy I niedzielę miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

Na zakończenie Mszy św. o godz. 1100 w przyszłą niedzielę nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom międzyszkolnego konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II a dzieci ze Sz.P. w Wadowie pod kierunkiem p. katechetki zaprezentują nam inscenizację p.t. „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

Na Mszę św. o 1600 za tydzień zapraszamy z kolei dzieci Kl. III z całej parafii wraz z rodzicami. Będzie to kolejne spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.


XXX Niedziela Zwykła 2016


XXX  Niedziela Zwykła

 

 23.10.2016

 

 

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele Tydzień Misyjny. Podczas nabożeństw różańcowych tego tygodnia będziemy naszą modlitwą wspierać pracę misjonarzy a składka dzisiejsza przeznaczona jest na pomoc dla różnych dzieł misyjnych Kościoła, prowadzonych przez misjonarzy z naszej archidiecezji.

 

W piątek przypada Święto św. Apostołów – Szymona i Judy Tadeusza.

 

          W przyszłą niedzielę świętować będziemy Rocznicę Poświecenia Kościoła. Podczas każdej Mszy Świętej będziemy dziękować Bogu za dar naszego kościoła, w którym możemy się gromadzić na modlitwę i przyjmować święte sakramenty. Po sumie będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewamy dziękczynny hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.

 

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, przypominamy, że Msze św. w tym dniu będą sprawowane w następującym porządku:

w kościele: o 700, 900 1100

w kaplicach: w Łuczanowicach o 800, w Wadowie o 930.

O godz. 1300 będzie Msza Św. koncelebrowana na cmentarzu w int. polecanych naszym modlitwom zmarłych. Po Mszy Św. odprawimy procesję po cmentarzu z wypominkami i modlitwami za zmarłych. Po procesji powrócimy do kościoła ul. Wiatraczną i tam odśpiewamy nieszpory za zmarłych. W tym dniu nie będzie w kościele Mszy Św. o godz. 1600 ani w Łuczanowicach Mszy Św. o 1100.

 

W zakrystii przyjmujemy nadal na wypominki za zmarłych.

 

           Przy głównej bramie cmentarza ustawiony zostanie dodatkowy duży kontener na śmieci. Prosimy wynosić tam szkła po wypalonych zniczach oraz inne śmieci i wrzucać je w miarę możliwości w głąb kontenera aby sukcesywnie go zapełniać. Prosimy nie wynosić do kontenerów na śmieci gruzu.

           Przypominamy, ze do dn. 28.10. /piątek/ należy zakończyć wszelkie prace kamieniarskie na cmentarzu i wywieź wszelki pozostały po nich gruz.

 

          W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Józef Przeniosło l. 85 z Krzysztoforzyc i ś.p. Celina Puchalska l. 57 z Dojazdowa (jej pogrzeb będzie w poniedziałek o 1400 w Ruszczy). Polecajmy ich miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Zachęcamy do sięgania po prasę katolicką, można ją nabyć przy wejściu do kościoła i kaplic.

XXIX Niedziela Zwykła 2016

XXIX  Niedziela Zwykła

16.10.2016

 

Dziś o godz. 1230 odbędzie się konsekracja kościoła w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprasza na tę uroczystość cały Kościół krakowski.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

        w poniedziałek – św. Ignacego z Antiochiii, biskupa i męczennika

we wtorek – św. Łukasza, ewangelistę

w czwartek – uroczystość św. Jana Kantego, kapłana, patrona naszej archidiecezji i miasta Krakowa.

w piątek – bł. Jakuba Strzemię, biskupa

w sobotę – św. Jana Pawła II. pap.

 

W najbliższą sobotę, 22 października w kaplicach w Łuczanowicach odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania: o godz. 900 - Kl. I, o godz. 1000 - Kl. II, o godz. 1100 - Kl. III

 

        W przyszłą niedzielę na Mszę św. o godz. 1100 ks. Szymon zaprasza wszystkie dzieci. Po zakończeniu Mszy św. dzieci będą mogły podejść do kapłanów by otrzymać błogosławieństwo.

 

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Już dziś informujemy, że Msze św. w tym dniu będą sprawowane w następującym porządku: w kościele: o 700, 900 i 1100 w kaplicach: w Łuczanowicach o 800, w Wadowie o 930O godz. 1300 będzie Msza Św. na cmentarzu.

 

Na wypominki za zmarłych przyjmujemy po każdej Mszy Św. w zakrystii a w dni powszednie także w kancelarii.  

Wypominki całoroczne odczytywać będziemy modląc się za polecanych w nich zmarłych przez cały rok w każdą niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 700 i 900 oraz w kaplicach; w Łuczanowicach przed Mszą Świętą o godz. 800, w Wadowie przed Mszą Świętą o godz. 930.

Wypominki jednorazowe odczytywać będziemy sukcesywnie przed każdą Mszą Świętą w Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, w tej intencji sprawować będziemy Mszę Świętą na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych. Będziemy także modlić się w intencji polecanych w niuch zmarłych przez cały listopad, codziennie przed Mszą Świętą  o godz. 1800.

Przy wyjściu z kościoła można jeszcze pobrać kartki do wypisywania wypominków. Bardzo prosimy o czytelne wypisywanie zwłaszcza nazwisk osób polecanych naszym modlitwom.

Przy głównej bramie cmentarza w najbliższym czasie zostanie ustawiony dodatkowy duży kontener na śmieci. Prosimy wynosić tam szkła po wypalonych zniczach oraz inne śmieci i wrzucać je w miarę możliwości w głąb kontenera aby sukcesywnie go zapełniać. Do kontenerów prosimy nie wywozić gruzu.

Do dn. 28.10. /piątek/ należy zakończyć wszelkie prace kamieniarskie na cmentarzu i wywieź wszelki pozostały po nich gruz.

 

        W minionym tygodniu odeszli od nas do wieczności ś.p. Antoni Stolarski l. 77 z Dojazdowa i ś.p. Franciszka Spyrka l. 87 także z Dojazdowa (jej pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 1400) : „Dobry Jezu a nasz Panie…” 

XXVIII Niedziela Zwykła 2016

XXVIII  Niedziela Zwykła

 

9.11.2016

 

             W dniu dzisiejszym obchodzimy w naszej Ojczyźnie XVI Dzień Papieski. Ustanowiony, aby upamiętnić pontyfikat tego Wielkiego naszego rodaka i upowszechniać jego nauczanie. Do skarbon przy kościele i kaplicach można dziś złożyć ofiarę za rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która poprzez stypendia i inne formy pomocy wspiera zdolną a ubogą młodzież chcącą zdobywać wykształcenie.

 

             Dziś na godz. 1600 zapraszamy wszystkie dzieci z klas III Sz.P. z całej parafii oraz ich rodziców. Będzie to spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. Podczas Mszy Św. dzieci otrzymają różańce a po nabożeństwie odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

               w czwartek – bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana

               w sobotę – św.  Teresę od Jezusa, dziewice i doktora Kościoła

 

            W sobotę w kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania dla przygotowującej się do bierzmowania młodzieży gimnazjalnej o godz.   900 - Kl. I;   o 1000 - Kl. II; o 1100 - Kl. III.

 

        Od dzisiejszej niedzieli przyjmujemy na wypominki za zmarłych – można je składać po każdej Mszy Św. w zakrystii a w dni powszednie także w kancelarii. 

        Wypominki całoroczne odczytywać będziemy modląc się za polecanych w nich zmarłych w każdą niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 700 i 900 oraz w kaplicach w Łuczanowicach przed Mszą Świętą o godz. 800, w Wadowie przed Mszą Świętą o godz. 930.

           Wypominki jednorazowe odczytywać będziemy sukcesywnie przed każdą Mszą Świętą w Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. W tej intencji sprawować będziemy także Mszę Świętą na naszym cmentarzu o godz. 1300 w Uroczystość Wszystkich Świętych. Będziemy się także modlić w intencji polecanych w niuch zmarłych przez cały listopad, codziennie przed Mszą Świętą o godz. 1800.

Przy wyjściu z kościoła można pobrać kartki do wypisywania wypominkówBardzo prosimy o czytelne wypisywanie zwłaszcza nazwisk osób polecanych naszej modlitwie.

 

Prosimy o robienie porządków na grobach swoich bliskich i w ich otoczeniu oraz o wynoszenie śmieci do przygotowanych kontenerów. Prosimy, aby przy tej okazji sprawdzić dokładnie stan nagrobków i na nowo dobrze zamontować wszystkie niestabilne ich elementy, by podczas wzmożonego w tych dniach ruchu na cmentarzu nie doszło do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku.

 

           Do dn. 28.10. /piątek/ należy zakończyć wszelkie prace kamieniarskie na cmentarzu, wywieź gruz i inne śmieci aby na Uroczystość Wszystkich Świętych cmentarz był posprzątany. Do kontenerów na śmieci przy cmentarzu prosimy nie wynosić gruzu. Gruz z przebudowy nagrobków należy we własnym zakresie zabierać z cmentarza i wywieźć na stosowne dla niego wysypisko.

Tak jak w lat ubiegłych – przeprowadzimy też zbiórkę pieniędzy, po 30 zł. od rodziny na pokrycie kosztów całorocznego wywozu i składowania na wysypisku śmieci z cmentarza. Prosimy aby każda rodzina, która ma groby swoich bliskich na cmentarzu w Ruszczy, na miarę możliwości dołączyła się do tego funduszu. Prosimy też o życzliwe przyjmowanie przedstawicieli Rady Parafialnej, którzy tę zbiórkę będą przeprowadzić.

 

           W przyszłą niedzielę 16 października o godz. 1230 odbędzie się konsekracja kościoła w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprasza na tę uroczystość cały Kościół krakowski. Uroczystość poprzedzi modlitewne triduum. Czwartek będzie dniem wspominania życia i wspaniałych dzieł św. Jana Pawła II. Piątek będzie dniem podziękowań za otrzymane za jego wstawiennictwem łaski. Z kolei sobota będzie kierowanym do Boga dziękczynieniem za jego świadectwo wiary i miłości, które nieustannie trwa w kościele.  Więcej informacji można znaleźć na plakacie w gablotce oraz na stronie internetowej sanktuarium.

 

 

            W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana śp. Andrzej Wieczorek l. 64 z Dojazdowa, oraz śp. Anna Adamska l. 94 z Łuczanowic. Polećmy ich miłosiernemu Panu: Dobry Jezu a nasz Panie…

 

XXVII Niedziela Zwykła 2016

XXVII  Niedziela Zwykła

Odpust Parafialny – Matki Bożej Różańcowej

2.10.2016

 

         Dziś nasza parafia przeżywa dzień odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej RóżańcowejO godz. 1100 Suma Odpustowa z Procesją Różańcową której będzie przewodniczył ks. Prałat Ryszard Luber, dyrektor domu dla księży chorych i emerytów w Krakowie – Swoszowicach.

 

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom mieszkańców Łuczanowic, Ruszczy, Wyciąż i Branic, którzy przygotowywali ołtarze polowe na dzisiejszą Procesję Różańcową.

 

Przeżywając miesiąc różańcowy, zachęcamy wszystkich do codziennego odmawiania Różańca w rodzinach lub indywidualnie. W kościele Nabożeństwo Różańcowe odprawiamy w dni powszednie po Mszy Św. o 1800  a w niedziele po Mszy Św. o 1600W kaplicy w ŁuczanowicachMsza Św. i Różaniec jest w poniedziałki i czwartki o godz. 1800, a w Wadowie we wtorki i piątki o godz. 1800.

 

Na nabożeństwa Różańcowe szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci. Bardzo prosimy rodziców, aby umożliwili swoim dzieciom udział w tym nabożeństwie przynajmniej raz w tygodniu.

 

         W sobotę w kościele w Ruszczy odbędą się kolejne spotkania dla przygotowującej się do bierzmowania młodzieży gimnazjalnej o godz.   900 - Kl. I;   o 1000 - Kl. II; o 1100 - Kl. III.

 

         W przyszłą niedziele, 9 października, obchodzić będziemy XVI Dzień Papieski. Będzie to dzień dziękczynnej modlitwy Kościoła za kanonizację pap. Jana Pawła II, dzień w którym chcemy przypominać sobie, że trzeba nam ciągle powracać do wskazań i dzieł tego Wielkiego naszego rodaka.

         Do skarbon przy kościele i kaplicach będzie można w tym dniu złożyć ofiarę za rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która poprzez stypendia i inne formy pomocy wspiera zdolną a ubogą młodzież katolicką chcącą zdobywać wykształcenie.

 

         Z okazji Dnia Papieskiego w przyszłą niedzielę odbędzie się w Krakowie Małopolski Marsz Dla Życia i Rodziny – Życiu Tak!  Rozpocznie się o 1000 w Sanktuarium Jana Pawła II i o 1030 w kościeje św. Józefa w Krakowie podgórzu. Więcej informacji można znaleźć na plakacie  w gablotce lub na stronie internetowej www.pro-life.pl

 

         W przyszłą niedziele, na godz. 1600 zapraszamy wszystkie dzieci z klas III Sz.P. z całej parafii oraz ich rodziców. Będzie to spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. Podczas Mszy Św. dzieci otrzymają różańce a po nabożeństwie odbędzie się spotkanie z rodzicami

 

         Jak to było w latach ubiegłych, w październiku członkowie Rady Parafialnej przejdą po parafii by od rodzin posiadających groby bliskich na tutejszym cmentarzu parafialnym zebrać po 30 zł. na wywóz śmieci z cmentarza. Prosimy o życzliwe ich przyjęcie.

 

W piątek na godz. 1915 zapraszamy na spotkanie Radę Parafialną.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana: ś.p. Bogusław Krzywdziak lat 43 z Ruszczy – za torami. Polecajmy go Miłosiernemu Panu.  -  „Dobry Jezu a nasz Panie ....”

XXVI Niedziela Zwykła 2016

 

XXV  Niedziela Zwykła

25.09.2016

 

 

W sobotę rozpoczynamy miesiąc październik, zapraszamy na nabożeństwa Różańcowe, zarówno do Kościoła jak i kaplic. Nabożeństwo Różańcowe w Kościele będzie codziennie po Mszy Św. o godz. 1800. W kaplicy w Wadowie we wtorki i piątki o godz. 1800 w Łuczanowicach w poniedziałki i czwartki o 1800.

 

        Za tydzień świętować będziemy Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Suma odpustowa wraz z procesją różańcową będzie o godz. 1100.  Przewodniczył jej będzie ks. Prałat Ryszard Luber, dyrektor domu dla księży chorych i emerytów w Krakowie – Swoszowicach.

        Z racji odpustu parafialnego nie będzie w przyszłą niedzielę w Łuczanowicach Mszy o godz. 1100. Wszystkich zapraszamy do kościoła parafialnego.

        Prosimy mieszkańców Łuczanowic, Ruszczy, Wyciąż i Branic, aby - jak to już jest w tradycji od wielu lat - przygotowali ołtarze polowe na procesję różańcową.

        Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów, młodzież do niesienia feretronów i chorągwi, panów do baldachimu, poczty sztandarowe oraz inne delegacje w strojach regionalnych.

 

Do chorych, których zazwyczaj odwiedzamy w sobotę po I Piątku  pójdziemy już w najbliższą sobotę czyli 1 października, tradycyjnie od godz. 800 aby mogli skorzystać ze spowiedzi i Komunii Świętej przed odpustem parafialnym

 

Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 2000 i czas na indywidualną adorację. W tym czasie jest również dyżur księdza w konfesjonale, można zatem skorzystać także ze spowiedzi świętej. Zapraszamy do adoracji i spowiedzi. Będzie to również okazja do skorzystania ze spowiedzi przed odpustem parafialnym.

Ze spowiedzi przed odpustem będzie możliwość skorzystania także w piątek i sobotę pół godziny przed Mszą Św. wieczorną  a więc od 1730.

 

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypada:

          we wtorek – wsp. św. Wincentego a Paulo, kapłana

 w środę – wsp. św. Wacława męczennika, patrona katedry wawelskiej

          w czwartek – święto św. Archaniołów; Michała, Gabriela i Rafała

 w piątek – wsp. św. Hieronima, kapłana i doktora Kościoła

                   w sobotę – wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i dr Kościoła

                   w przyszłą niedzielę – wsp. św. Aniołów Stróżów, w naszej parafii odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej

 

          W piątek o 1930 w salce katechetycznej odbędzie się spotkanie młodzieży, która zaangażowana była w przygotowania ŚDM - „Ruszcza Taem”.

 

 

          Z kolei w sobotę po Mszy św. o 1800 będzie spotkanie ministrantów i lektorów związane z przygotowaniem posług podczas niedzielnego odpustu.

XXV Niedziela Zwykła

XXV  Niedziela Zwykła

18.09.2016

 

Dziś jest III Niedziela miesiąca zatem po Mszy Św. o godzinie 1600, odprawimy nabożeństwo różańcowe. Dzień dzisiejszy obchodzony jest w Polsce jako Dzień Środków Społecznego Przekazu. Obchodzimy dziś także wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży.

 

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypada:

Øw środę – Święto Św. Mateusza Apostoła Ewangelisty

Øw czwartek – wspomnienie Bł. Bernardyny Marii  Jabłońskiej

Øw piątek – wspomnienie Św. Ojca Pio, zakonnika

 

W piątek o 1930 odbędzie się w kościele spotkanie wolontariuszy ŚDM. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Sobota - w kaplicy w Łuczanowicach będą pierwsze w tym R.Sz. spotkania z kandydatami do bierzmowania:

                    o   900 – kl. I gimnazjum

                    o 1000 – kl. II gimnazjum

                    o 1100 – kl. III gimnazjum

 

Za dwa tygodnie świętować będziemy Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Już dziś prosimy mieszkańców Łuczanowic, Ruszczy, Wyciąż i Branic, aby - jak to juz jest w tradycji od wielu lat - przygotowali ołtarze polowe na procesję różańcową. Prosimy też by z każdego osiedla zorganizowali się przedstawiciele młodzieży do niesienia feretronów i chorągwi.

 

Po 17 latach pracy kościelnego rezygnuje z dalszego pełnienia tej posługi p. Zdzisław Dziura. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za te lata owocnej współpracy. Dziękujemy za cały trud wkładany w dbałość o nasz kościół i jego otoczenie, za wieloletnią posługę lektora czytającego nam teksty Pisma Świętego - zawsze gdy zabrakło młodych lektorów Słowa Bożego. Dziękujemy jego żonie p. Henryce za tak wielką staranność w dbaniu o czystość naszego kościoła, za cotygodniowe jego sprzątanie, pranie bielizny liturgicznej i alb, czyszczenie ornatów. Dziękujemy również jego córce Gosi i synowi Tomkowi za ich zaangażowanie i pomoc jaką nieśli w tej posłudze swoim rodzicom. Mamy nadzieję, ż nadal będziemy mogli liczyć na waszą pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niech wam Pan wynagradza ten trud obfitymi łaskami i swym błogosławieństwem.

W przyszłą niedzielę o godz. 900 odprawimy Mszę Św. aby podziękować Bogu za te wszystkie lata ochotnej służby p. Zdzisława dla naszej parafii, z prośbą o zdrowie oraz dalsze łaski i błogosławieństwa dla niego i jego rodziny.

 

           

XXIV Niedziela Zwykła

 

 XXIV  Niedziela Zwykła

11.09.2016

 

Dziś w całej Polsce rozpoczyna się Tydzień Wychowania pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Na ten temat swoje wskazówki skierowali do nas nasi biskupi w odczytanym dziś liście.

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypada:

we wtorek    – wspomnienie św. Jana Chryzostoma, bp i doktora Kościoła

w środę        – święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odpust w  Luborzycy.

w czwartek   – wspomnienie NMP Bolesnej

w piątek       – wspomnienie św. męczenników Korneliusza i Cyprian

 

W środę ma Mszę Św. o godz. 1800  zapraszamy wszystkich lektorów, ministrantów i kandydatów na ministrantów razem z rodzicami. Po nowennie odbędzie się spotkanie z opiekunem Służby Liturgicznej ks. Szymonem.

 

Jak już ogłaszaliśmy w ubiegłą niedzielę, Ojcowie Cystersi, opiekunowie Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, zapraszają naszą parafię na pielgrzymkę do Krzyża Mogilskiego w dniu 16 września /czyli w najbliższy piątek/. O godz. 1700 będzie tam Droga Krzyżowa dla pielgrzymów, a o 1800 Msza Święta. Spróbujmy zatem tak zaplanować czas, abyśmy mogli spotkać się tam jak najliczniej. Z programem wszystkich nabożeństw odpustowych w Mogile można sie zapoznać na plakacie umieszczonym w gablotce parafialnej.

 

          W najbliższą sobotę czyli 17 września w kaplicy w Wadowie odbędą się pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z kandydatami do bierzmowania.

                    o   900 – kl. I gimnazjum

                    o 1000 – kl. II gimnazjum

                    o 1100 – kl. III gimnazjum

 

W dniu 16 września na boisku sportowym w Dojazdowie odbędzie się koncert charytatywny na pomoc w rehabilitacji dla chorego naszego parafianina Mariusza Zabagło z Dojazdowa. Koncert rozpocznie się o godz. 1800, zagra najpierw zespół „Baciary” a następnie „Alabama”. Bilet wstępu na koncert to 10 zł. Zachęcamy do udziału w tej imprezie a przez to do wsparcia żony i córeczki Mariusza w trosce o powrót do zdrowia męża i taty.

 

           W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana: ś.p. Józef Brus l. 63 z Chałupek, polećmy go Miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

XXIII Niedziela Zwykła 2016

 

XXIII  Niedziela Zwykła

4.09.2016

 

Dzisiejsza niedziela jest I niedzielą miesiąca, tradycyjnie zatem po każdej Mszy  Św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Dziś odbywa się też – kolejna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej – jest ona wyjątkową okazją do dawania świadectwa o tym, że rodzinę buduje się z Chrystusem w oparciu o Boże przykazania. Jest czasem modlitwy za nasze rodziny, za małżonków i dzieci, a zwłaszcza za te rodziny, które przeżywają swoje życiowe kryzysy. Modlimy się dziś również za tych, którzy ustanawiają prawa w naszej Ojczyźnie, aby były one zgodne z Bożym prawem, sprzyjały rodzinie i dobremu wychowaniu dzieci.

 

W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia przypada:

w czwartek     – święto Narodzenia N.M.P.

w piątek          – wspomnienie bł. Anieli Salawy

 

Po przerwie wakacyjnej nasza schola parafialna wznawia swoją działalność. Pierwsza próba odbędzie się w piątek o godz. 1840, gorąco zapraszamy wszystkie dzieci, które mają wolę by w niej śpiewać na chwałę Pana i uświetniać nasze spotkania liturgiczne.

 

            W najbliższą sobotę czyli 10 września w kościele w Ruszczy odbędą się pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z kandydatami do bierzmowania z pd. części parafii, czyli Ruszczy, Chałupek, Bracic, Wyciąż oraz Przylasków Wyciąskiego i Rusieckiego /;

                        o   900 – kl. I gimnazjum

                        o 1000 – kl. II gimnazjum

                        o 1100 – kl. III gimnazjum

 

Jak co roku Ojcowie Cystersi opiekunowie Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile zapraszają naszą parafię na pielgrzymkę do Krzyża Mogilskiego w dniu 16 września /czyli w przyszły piątek/. O godz. 1700 będzie tam Droga Krzyżowa dla pielgrzymów, a o 1800 Msza Święta. Spróbujmy zatem tak zaplanować czas, abyśmy mogli spotkać się tam jak najliczniej.

 

 

Wszystkich zachęcamy do sięgnięcia po prasę katolicką, którą można znaleźć przy wejściu do kościoła i kaplic.

XXII Niedziela Zwykła 2016

 

XXII  Niedziela Zwykła

28.08.2016

 

Serdecznie witamy dziś w naszej parafii tegorocznego neoprezbitera ks. Szymona Bryniarskiego, naszego nowego wikariusza, który zastąpił ks. Mateusza Szymczyka. Będzie pracował jako katecheta w Sz.P. w Wadowie oraz w Przedszkolu w Dojazdowie. Obejmie też m. in. opiekę nad ministrantami w Ruszczy i Wadowie oraz grupę wolontariuszy powstałą okazji przygotowań do ŚDM. Jest to jego pierwsza parafia tym bardzie więc otoczmy go naszą życzliwością i modlitwą. Życzymy mu obfitości Bożego błogosławieństwa i wszelkich łask w pracy duszpasterskiej w naszej parafii.

 

Kończą się wakacje zatem od poniedziałku wracamy do tradycyjnego porządku Mszy Świętych w dni powszednie o godz. 700 i 1800, a Msze Święte w niedziele w kaplicy  w Łuczanowicach będą o 800 i 1100. Także kancelaria parafialna od poniedziałku będzie czynna tak jak przed wakacjami.

 

             W czwartek dzieci i młodzież rozpoczynają kolejny nowy rok szkolny i katechetycznyMsza Święta dla dzieci ze Sz.P. w Wadowie na rozpoczęcie roku szkolnego będzie w czwartek o godz. 800 w kaplicy w Wadowie.

             Będzie to zarazem I czwartek miesiąca, zatem możliwość skorzystania ze spowiedzi na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci i młodzieży w kaplicach będzie po południu;

             w Łuczanowicach – od 1630 i o 1700 Msza Święta,

             w Wadowie – od 1730 i o 1800 Msza Święta.

 

             Dzieci ze Sz.P. z Branic i Wyciąż oraz młodzież gimnazjalną i szkół średnich zapraszamy z kolei na Mszę Świętą w kościele w I Piątek o godz. 1800. Od 1700 będzie także dla wszystkich okazja do skorzystania ze spowiedzi świętej.

 

            Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież, rodziców zaś prosimy o przypomnienie dzieciom i młodzieży o spowiedzi i Mszy Świętej na rozpoczęcie Roku Szkolnego oraz o ułatwienie im skorzystania z nich.

 

Do chorych z co miesięczną Komunią Świętą udamy się w sobotę od godz. 800.

 

W kalendarzu liturgicznym tego tygodnia przypada:

 

w poniedziałek – wsp. męczeństwa św. Jana Chrzciciela

w czwartek – wsp. bł. Bronisławy, dziewicy

w sobotę – wsp. św. Grzegorza Wlk., pap. i doktora Kościoła, patrona naszej parafiiktórego uroczyście czcimy odpustem parafialnym w niedzielę po 12 marca /wg starego kalendarza liturgicznego/

w przyszłą niedzielę – będzie I Niedziela Miesiąca, po każdej Mszy Św. odprawimy zatem adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

W przyszłą niedzielę 4 września odbędzie się kolejna Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. O godz. 900 rozpocznie się Droga Krzyżowa przy kaplicy u Piłata a o 1100 będzie Msza Św. przy Bazylice M.B.

Organizujemy wspólny wyjazd autokarem do Kalwarii. Chętnych prosimy o zapisywanie się w zakrystii po Mszy Św. dziś i przez cały tydzień, lub w kancelarii. Koszt przejazdu to około 20 zł od osoby.

 

 

             W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana: ś.p. Jan Nowak l. 57 z Branic, Polećmy go Miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

XXI Niedziela Zwykła 2016


XXI  Niedziela Zwykła

21.08.2016

 

W dzisiejszą niedzielę żegnamy odchodzącego od nas do pracy w parafii św. Mikołaja w Krakowie ks. Mateusza Szymczyka. Serdecznie i gorąco dziękujemy mu za piękną i pełną zaangażowania pięcioletnią pracę w naszej parafii. Zapisał się w jej historię ale i głęboko w sercach myślę, że nas wszystkich. Prosimy Boga, aby obdarzał go wszelkimi potrzebnymi łaskami w pracy duszpasterskiej w nowej parafii. Życzymy kolejnych sukcesów duszpasterskich, samych życzliwych ludzi, potrzebnych sił duchowych i fizycznych. Niech Maryja – Matka kapłanów ma go w swojej nieustającej opiece. I zawsze do nas zapraszamy.

 

Zgodnie z zapowiedzią dziś po Mszy Św. o godz. 1600 odprawimy Nabożeństwo Różańcowe.

 

Ponawiamy zaproszenie Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII oraz Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, na Dożynki Dzielnicowe Dzielnicy, które odbędą się w dniu dzisiejszym, w Kościelnikach.

Dziękczynna Msza Święta polowa za tegoroczne zbiory, na błoniach w Kościelnikach, rozpocznie się o godz. 1400. Wszystkich parafian i gości serdecznie zapraszamy na to radosne dożynkowe świętowanie.

            

W tym tygodniu według kalendarza liturgicznego przeżywać będziemy:

             w poniedziałek - wspomnienie NMP, Królowej

             w środę - święto św. Bartłomieja Ap.

             w piątek - Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

             w sobotę - wspomnienie św. Moniki

             w przyszłą niedzielę - wspomnienie jej syna, św. Augustyna, bp i doktora Kościoła

            

             W sobotę odbędzie się kolejna Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie oraz Domowego Kościoła do Kalwarii Zebrzydowskiej. Msza Święta w Kalwarii rozpocznie się o godz. 1030.

 

           Staraniem mieszkańców Przylasku Rusieckiego i Radnego Dzielnicy XVIII p. Marka Kurzydło uruchomione zostały dodatkowe połączenia autobusu linii MPK nr 141 umożliwiające dojazd do kościoła w niedzielę na Msze Św. o 700, 900 i 1100 oraz powrót po tych mszach do domu. Połączenia te zostały uruchomione przez MPK testowo na trzy miesiące. Prosimy zatem mieszkańców Przylasku Rusieckiego aby z nich korzystać bo jeśli zainteresowanie będzie małe mogą zostać po tym czasie zlikwidowane. Godziny odjazdów autobusu z poszczególnych przystanków można sprawdzić na rozkładach jazdy dostępnych na przystankach lub w na stronie internetowej MPK.

 

W minionym tygodniu odeszły od nas do Pana; ś.p. Czesława Sendor, l. 67 z Dojazdowa, oraz ś.p. Zofia Sendor l. 94 z Ruszczy (jej pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 1400 );

Dobry Jezu a nasz Panie…

XX Niedziela Zwykła 2016

XX  Niedziela Zwykła

14.08.2016

 

Jutro przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowzięcia NMP zwaną też w tradycji świętem Matki Bożej Zielnej. Msze święte w kościele i w kaplicach sprawować będziemy tak jak w każdą niedzielę. Tradycyjnie po każdej Mszy św. będziemy błogosławić kwiaty i zioła.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

            w środę św. Jacka, kapłana, patrona archidiecezji krakowskiej

            w sobotę św. Bernarda, opata i doktora Kościoła

            w przyszłą niedzielę św. Piusa X, papieża

 

Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 2000 i czas na indywidualną adorację. W tym czasie jest również dyżur księdza w konfesjonale, można zatem skorzystać także ze spowiedzi świętej. Zapraszamy.

 

W przyszłą niedzielę będzie III niedziela miesiąca, zatem po Mszy Świętej o godz. 1600 odprawimy Nabożeństwo Różańcowe. Do wspólnej modlitwy zapraszamy Róże Różańcowe z całej parafii.

 

     Rada i Zarząd Dzielnicy XVIII oraz Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta zapraszają na Dożynki Dzielnicowe Dzielnicy XVIII, które odbędą się w przyszłą niedzielę, na błoniach w Kościelnikach.

Dziękczynna Msza Święta polowa za tegoroczne zbiory na błoniach, rozpocznie się o godz. 1400. Wszystkich parafian i gości serdecznie zapraszamy na to radosne dożynkowe świętowanie.

 

 

XIX Niedziela Zwykła 2016

XVIII Niedziela Zwykła 2016

XVIII  Niedziela Zwykła

31.07.2016

 

Rozpoczęliśmy sierpień, miesiąc, który od wielu już lat przeżywamy w naszej Ojczyźnie jako miesiąc abstynenci od wszelkich napojów alkoholowych. Traktujemy to  wyrzeczenie jako formę pokuty i wynagrodzenia Bogu za grzechy pijaństwa i alkoholizmu oraz w intencji uzależnionych o laskę potrzebną do wyrwania się z tego nałogu. Zachęcamy do podjęcia tego dzieła.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

        w poniedziałek - św. Alfonsa Marii Liguoriego – biskupa i doktora Kościoła

w czwartek -  św. Jana Marię Vianneya – kapłana, patrona proboszczów

w sobotę - Święto Przemienienia Pańskiego

 

We wtorek o godzinie 1800 w Kościele w Ruszczy będzie Msza Św. w intencji uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej do Częstochowy a po Mszy Św. spotkanie organizacyjne z jej uczestnikami i zapisy na pielgrzymkę.

 

W tym tygodniu wypada I piątek miesiąca, zatem we czwartek będzie spowiedź w kaplicach;

w Łuczanowicach od 1630 i Msza św. o 1700

w Wadowie od 1730 i Msza św. o 1800

 

W kościele w Ruszczy spowiedź będzie w piątek od godz. 1730, a o 1800 Msza św. z Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W czwartek i piątek z racji spowiedzi kancelaria parafialna będzie nieczynna, konieczne sprawy można będzie załatwić po Mszy Św. a wiec od około godziny 1830.

 

Chorych z Komunią Św. odwiedzimy w sobotę od godz. 800.

 

Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć pod chórem przy wejściu do kościoła i kaplic. 

XVII Niedziela Zwykła 2016

 

XVII  Niedziela Zwykła

24.07.2016

 

W związku z przypadającym jutro wspomnieniem Św. Krzysztofa, patrona kierowców, dziś podczas każdej Mszy Świętej modlimy się w intencji wszystkich kierowców i podróżujących a tym, którzy zechcą po Mszy Świętej pobłogosławimy także pojazdy, włączając się przy tym w akcje pomocy dla misjonarzyjak to zapowiadaliśmy w ubiegłą niedzielę.

            Przy tej okazji zwracamy uwagę kierowców na zmianę organizacji ruchu przy kościele, wprowadzony został wokół kościoła ruch jednokierunkowy. Wjazd na parking przy kościele jest od ul. Rusieckiej a wyjazd w prawo do ul. Jeziorko.

 

Dziś przypada wspomnienie św. Kingi dziewicy

Jutro - święto św. Jakuba apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych.

we wtorek -  wsp. św. Joachima i Anny – rodziców NMP

w piątek -  wsp. św. Marty

 

Jak ogłaszaliśmy w ubiegłą dziś w godzinach popołudniowych  ok. 1330 przybędzie do naszej parafii grupa pielgrzymkowa „Siedem Aniołów”, zmierzająca na ŚDM. Będą nocować u nas jedną noc, w namiotach w ogrodzie plebańskim. Zapraszają wszystkich na widowisko plenerowe o godz. 2200, teatr – ogień – muzyka p.t. „Laudato Si – Święto Stworzenia”. W poniedziałek o godz. 900 będą mieli w naszym kościele Mszę Św. i wyrysują dalej do par. w Pleszowie.

 

Od dziś do piątku sukcesywnie przybywać będą do nas pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży. Gościć będziemy 605 pielgrzymów z Brazylii i Portugalii, oraz 30 osób z Niemiec. Zostaną oni w większości zakwaterowani w rodzinach, które zgłosiły gotowość przyjęcia pielgrzymów.

Przybędzie do nas także 541 osób z Polski, którzy zostaną zakwaterowani głównie w szkołach, w remizie OSP w Przylasku Rusieckim oraz w świetlicy w Krzysztoforzycach.

Łącznie gościć będziemy 96 różnych grup pielgrzymów.

Pielgrzymi zakwaterowani w rodzinach pozostają u nas najdłużej do poniedziałku /1.08./ Znaczna część wyjeżdża już w niedzielę.

Od środy do piątku w godzinach od 900 do 1200 będą odbywały się w naszym kościele katechezy dla pielgrzymów, o godz. 1100 będzie Msza. Katechezy i Msza Św. będą w języku portugalskim. Chętnych zapraszamy do udziału. Po południu w tych dniach pielgrzymi ci będą brali udział w licznych spotkaniach organizowanych w Krakowie w ramach tzw. „Festiwalu Młodych”.

 

Oficjalne rozpoczęcie ŚDM będzie we wtorek na Błoniach o godz. 1730 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.

W czwartek o 1730 na Błoniach będzie ceremonia powitania Ojca Świętego.

W piątek o 1800 na Błoniach będzie Droga Krzyżowa.

W sobotę o 1930 na Brzegach – Campus Misericordiae, rozpocznie się czuwanie z Papieżem a po nim od 2100 Koncert Uwielbienia.

W niedzielę na Brzegach – Campus Misericordiae o 1000 rozpocznie się Msza Święta Posłania na zakończenie ŚDM, sprawowana przez Papieża w koncelebrze około tysiąca biskupów i księży.

 

            Prosimy wszystkich o modlitwę o bezpieczny przebiega wszystkich spotkań w ramach ŚDM i jak największe duchowe owoce dla ich uczestników i nas wszystkich.

 

             Zachęcamy, aby na czas ŚDM i pobytu u nas Ojca Świętego udekorować domy i ulice symbolami ŚDM oraz flagami Polski i Watykanu.

 

             Zachęcamy także do oglądania transmisji ze wszystkich spotkań z Ojcem Świętym jak też i innych wydarzeń odbywających się podczas ŚDM transmitowanych przez TVP.

 

             Osoby, które zamówiły karty wstępu na Mszę Św. z Papieżem w sobotę, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach lub w niedzielę na Brzegach mogą je odebrać po Mszy Św. w zakrystii. Mamy jeszcze kilkadziesiąt wolnych kart na obydwa wydarzenia, jeśli ktoś, kto nie zgłosił się wcześniej chciałby wziąć w nich udział to prosimy zgłosić się po karty wstępu do zakrystii.  

 

            W przyszłą niedzielę, w związku z Mszą Świętą papieską na Brzegach o godz. 1000zmieniamy porządek Mszy Świętych w naszym kościele i kaplicach.

            W kościele Msze Św. będą o godz. 700, 900 i 1600 /nie będzie Mszy o 1100/

            W Łuczanowicach będzie Msza Św. w sobotę o 1900 i w niedzielę o 700 /nie o 800 jak zwykle/

            W Wadowie będzie Msza Św. w niedzielę o 830 /nie o 930 jak zwykle/

 

 

Zapraszamy także do udziału w Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy. Zapisy na pielgrzymkę będą w przyszły wtorek, czyli 2.08. po Mszy Św. o 1800.

 

 

           Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć przy wejściu do kościoła i kaplic. 

XVI Niedziela Zwykła 2016

XVI  Niedziela Zwykła

 

17.07.2016

 

           Dziś przypada III niedziela miesiąca – zatem po Mszy Świętej o 1600 będzie Nabożeństwo Różańcowe i zmianka tajemnic Różańca, zapraszamy Róże Różańcowe z całej parafii.

 

Przypominamy, że przez czas wakacji kancelaria parafialna czynna jest od poniedziałku do soboty codziennie po Mszy Świętej wieczornej.

 

W tym tygodniu wspominamy:

            w środę - bł. Czesława, kapłana

            w piątek - św. Marię Magdalenę,

w sobotę - św. Brygidę, zakonnicę, patronkę Europy.

w niedzielę - św. Kingę, dziewicę

 

          W związku z przypadającym w przyszły poniedziałek /25 lipca/ wspomnieniem Św. Krzysztofa, w przyszłą niedzielę podczas każdej Mszy Świętej będziemy się modlimy w intencji wszystkich kierowców i podróżujących a tym, którzy zechcą po Mszy Świętej pobłogosławimy także pojazdy. Przy tej okazji, wzorem w latach ubiegłych, podejmijmy dzieło pomocy misjonarzom - dziękując Bogu za bezpieczne podróże w minionym roku. Zebrane datki przekażemy na konto MIVA Polska - organizacji pomagającej polskim misjonarzom w zakupieniu potrzebnych im pojazdów.

 

W środę o godz. 1930 odbędzie się w kościele spotkanie dla rodzin przyjmujących w swoich domach pielgrzymów na ŚDM. Serdecznie zapraszamy. Podamy wówczas wszystkie informacje jakie do nas napłyną.

 

W przyszłą niedzielę w godzinach popołudniowych  ok. 1330 przybędzie do naszej parafii grupa pielgrzymkowa „Siedem Aniołów”, zmierzająca na ŚDM. Będą nocować głównie w namiotach w ogrodzie plebańskim. Zapraszają wszystkich na widowisko plenerowe o godz. 2200, teatr – ogień – muzyka p.t. „Laudato Si – Święto Stworzenia”.

„Spektakl Laudato Si – Święto Stworzenia to próba opowiedzenia z cudzie powstania Świata. Trud tej opowieści podjęło siedemdziesięciu młodych aktorów z całej Polski. Ta inicjatywa w swoich założeniach ma zbliży do siebie uczestników oraz społeczność lokalną poprzez wzajemne rozwijanie talentów. Przede wszystkim jednak jej celem jest przygotowanie do wizyty papieża”.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.

 

W minionym czasie odeszli od na do Pana ś.p. Tadeusz Grzegółka l. 56 z Chałupek, ś.p. Teresa Gajoszek l. 73 z Wyciąż, ś.p. Stanisława Fultyn l. 85 z Ruszczy za torami, Polećmy ich miłosiernemu Panu; „Dobry Jezu a nasz Panie…”

XV Niedziela Zwykła 10.07.2016

 

XV  Niedziela Zwykła

10.07.2016

 

        W tym tygodniu wspominać będziemy:

 

w poniedziałek – św. Benedykta, opata, patrona Europy

we wtorek – św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bp. i męczennika

w środę – św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

w piątek – św. Bonawenturę bp. i doktora Kościoła

w sobotę – Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel,

          ( nazywaną też  M.B. Szkaplerzną )

          W piątek, z racji III piątku miesiąca, po Mszy Świętej o 1800 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

        Przyszła niedziela to III niedziela miesiąca - dlatego po Mszy Świętej o 1600 będzie Nabożeństwo Różańcowe i zmianka tajemnic Różańca, zapraszamy Róże Różańcowe z całej   

        Osoby przyjmujące pielgrzymów na ŚDM  w domach prosimy o cierpliwość. Trwa nadal ustalanie i ostateczny podział przyjeżdżających pielgrzymów w Komitecie Głównym ŚDM. Jak tylko otrzymamy konkretne informacje natychmiast przekażemy je do poszczególnych rodzin.

        Wszelkie dostępne nam informacje w tym temacie można również uzyskać pod specjalnym nr tel. do naszego Parafialnego Komitetu ŚDM - 517-039-750, który jest dostępny także na naszej parafialnej stronie internetowej i w gablotce ŚDM przy kościele.

 

       W ramach ŚDM, dnia 30 lipca 2016 r. (sobota) Ojciec św. Franciszek odprawi w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie Mszę Świętą z kapłanami, osobami życia konsekrowanego i seminarzystami.Istnieje możliwość uczestnictwa w tej Mszy św. także osób świeckich na „Błoniach przed Sanktuarium” (tereny zielone pomiędzy Sanktuarium Św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).Wejście na tereny zielone będzie możliwe w godz. 6:00 - 9:30 od strony ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a następnie ul. Totus Tuus. Oraz po drugiej stronie od 

ul. Marcika i nową kładką nad torami.

       Chętnych do udziału w tej Mszy Św. prosimy o zgłaszanie się dziś po mszy św. w zakrystii.

 

       Przypominamy, że w czasie wakacyjnym kancelaria parafialna jest czynna od poniedziałku do soboty bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej a więc od godz. około 1830.

 

       Polecamy wszystkim lekturę cotygodniowej prasy katolickiej, można ją nabyć pod chórem przy wyjściu z kościoła i kaplic; - jest „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Źródło”, dla młodszych czytelników „Mały Gość Niedzielny”.

 

       Prośba od Rady Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

 

      W związku z przeciwdziałaniem skutkom suszy zwracamy się apelem do mieszkańców /dot. mieszk. Dojazdowa i Krzysztoforzyco ograniczenie zużycia wody pitnej z sieci wodociągowej używanej do sztucznego nawadniania ogrodów przydomowych, działkowych, tuneli foliowych, trawników i upraw rolnych oraz napełniania przydomowych basenów. Apelujemy o rozważne korzystanie z wody pitnej.

XIV niedziela Zwykła 2016

XIV  Niedziela Zwykła

 

3.07.2016

 

Dziś jest I niedziela miesiąca, tradycyjnie zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy adoracje Najświętszego Sakramentu.

 

Przypominamy, że do końca wakacji Msze Święte w dni powszednie w kościele będą tylko o godz. 1800. Nie ma Mszy Św. rano o godz. 700.

Na czas wakacji w Łuczanowicach Msza Święta z godz. 1100 w niedziele została przeniesiona na godz. 1900 w sobotę. Jest to już Msza Święta z niedzieli. Pozostałe Msze Święte w niedziele pozostają bez zmian. Nadal będziemy tez odprawiać w niedziele Mszę Św. w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy ul. Rzepakowej o godz. 1330.

 

Z powodu urlopów księży w czasie wakacyjnym - prosimy aby w miarę możliwości wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiać od poniedziałku do soboty bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej a więc około godz. 1830.

Dla zgłoszenia pogrzebu oraz w innych sprawach nagłych prosimy szukać księdza pełniącego dyżur. Gdyby w danej chwili nie był obecny na plebanii to w gablotce parafialnej oraz przy wejściu do kancelarii podany jest podany do niego nr tel. kontaktowego.

Narzeczonych w sprawach zawarcia małżeństwa zapraszamy głównie w piątki od 1700 do 1745 oraz po Mszy Św. od 1830.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

           w poniedziałek - Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Krakowie

w środę - bł. Marię Teresę Leduchowską, dziewicę

w piątek - św. Jana z Dukli, kapłana

 

Jak już informowaliśmy w ubiegłą niedzielę, dla osób niezainteresowanych udziałem w całym programie ŚDM, istnieje możliwość uczestnictwa w spotkaniach z Ojcem Świętym, także bez rejestracji na ŚDM. I tak:

BŁONIA

Podczas spotkań na Błoniach (czwartek i piątek) większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana tylko dla pielgrzymów zarejestrowanych. Dla pozostałych uczestników, którzy nie dokonają rejestracji, przewiduje się miejsca w sektorach zewnętrznych (tzw. otwartych) oraz w Parku Jordana. Na Błoniach dla osób niezarejestrowanych nie przewiduje się żadnych kart wstępu.

 

BRZEGI – Campus Misericodiae

Te spotkania (sobota i niedziela) będą miały charakter bardziej otwarty. Osoby, które będą zarejestrowane na ŚDM, otrzymają w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów bliżej ołtarza, jednak przewiduje się także dystrybucję darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych. Taka karta wstępu umożliwi wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie jak i na niedzielną Eucharystię.

W związku z tym prosimy aby osoby, nie tylko młodzież, które chcą uczestniczyć w tych spotkaniach, zgłosiły się po Mszy Św. w zakrystii, byśmy mogli zamówić wystarczającą ilość takich kart wstępu.


Serdecznie zapraszamy także do udziału w 36 Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę w dn. 6 – 11 sierpnia.

Zapisy do III Wspólnoty, Podgórsko – Wielickiej, do grupy 17, którą prowadzi ks. Mateusz przyjmujemy do końca lipca. Można się zapisać w zakrystii po każdej Mszy św. lub kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Więcej informacji można znaleźć na plakatach lub u ks. Mateusza. Msza Św. w int. pielgrzymów będzie 2 sierpnia o 1800 a po nie spotkanie.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana; ś.p. Jan Makówka, l. 80 z Krzysztoforzyc. Polećmy go Miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

XIII Niedziela Zwykła 2016

XIII  Niedziela Zwykła

26.06.2016

 

Od jutra na czas wakacji Msze Święte w dni powszednie w kościele będą tylko o godz. 1800. Nie będzie Mszy Św. rano o 700.

Również, tak jak to było w roku ubiegłym, na czas wakacji Msza Święta w Łuczanowicach z godz. 1100 w niedziele została przeniesiona na godz. 1900 w sobotę. Będzie to już Msza Święta z niedzieli. Pozostałe Msze Święte w niedziele pozostają bez zmian. Nadal będziemy też odprawiać w niedziele Mszę Św. w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy ul. Rzepakowej o godz. 1330.

 

Z powodu urlopów księży w czasie wakacyjnym od jutra wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej prosimy załatwiać - od poniedziałku do soboty - bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej a więc od około godz. 1830 .

Przez wakacje w dni powszednie będzie w parafii obecny zazwyczaj tylko jeden ksiądz pełniący dyżur. Dla zgłoszenia pogrzebu oraz w innych sprawach nagłych prosimy szukać księdza pełniącego dyżur. Na wypadek gdyby w danej chwili nie był obecny na plebanii to w gablotce parafialnej i kaplic, oraz przy wejściu do kancelarii podany jest do niego nr tel. kontaktowego 660917457.

Narzeczonych w sprawach zawarcia małżeństwa zapraszamy głównie w piątki od 1700 do1745 oraz po Mszy Św. od 1830 do 1900.

pierwsze piątki miesiąca oraz w czwartki przed pierwszym piątkiem jak też w niedziele i święta kancelaria parafialna jest nieczynna.

 

W bieżącym tygodniu świętować będziemy:

            w środę – Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

            w przyszłą niedzielę – święto św. Tomasza Apostoła. Będzie to zarazem I Niedziela miesiąca, zatgem po każdej Mszy Świętej odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I Piątkiem miesiąca:  w Łuczanowicach od 1630 o 1700 Msza Św., w Wadowie od 1730 o 1800 Msza Św.

W I Piątek spowiedź w kościele od 1730 i Msza Św. z Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o 1800.

 

Do chorych z Komunią Świętą pójdziemy w sobotę od godz. 800.

 

W związku z zapytaniami o możliwość udziału w spotkaniach z Papieżem Franciszkiem w ramach ŚDM w Krakowie informujemy, ze w programie ŚDM przewidziane są cztery wydarzenia z udziałem Ojca Świętego;

czwartek, 28 lipca, Błonia – Ceremonia Powitania Papieża

piątek, 29 lipca, Błonia – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

sobota, 30 lipca, Brzegi Campus Misericordiae – Czuwanie modlitewne z młodymi

niedziela, 31 lipca, Brzegi Campus Misericordiae – Msza Św. kończąca ŚDM

 

Osoby pragnące uczestniczyć w całym programie ŚDM winny zarejestrować się poprzez stronę internetową www.krakow2016.com ŚDM trwają bowiem cały tydzień i obejmują szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych i duchowych, gdzie obok wydrzeć centralnych młodzi uczestniczą w katechezach, pielgrzymce miłosierdzia, centrum powołaniowym oraz w bogatym programie Festiwalu Młodych.

Dla osób niezainteresowanych udziałem w całym programie ŚDM istnieje możliwość uczestnictwa tylko w wydarzeniach centralnych, także bez rejestracji na ŚDM. I tak:

BŁONIA

Podczas spotkań na Błoniach (czwartek i piątek) większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana tylko dla pielgrzymów zarejestrowanych. Dla pozostałych uczestników, którzy nie dokonają rejestracji, przewiduje się miejsca w sektorach zewnętrznych (tzw. otwartych) oraz w Parku Jordana. Na Błoniach dla osób niezarejestrowanych nie przewiduje się równiż kart wstępu.

 

BRZEGI – Campus Misericodiae

Te spotkania (sobota i niedziela) będą miały charakter bardziej otwarty. Osoby, które będą zarejestrowane na ŚDM, otrzymają w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów bliżej ołtarza, jednak przewiduje się także dystrybucję darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych. Taka karta wstępu umożliwi wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie jak i na niedzielną Eucharystię.

W związku z tym prosimy aby osoby, nie tylko młodzież, które chcą uczestniczyć w tych spotkaniach, zgłosiły się po Mszy Św. w zakrystii, byśmy mogli zamówić wystarczającą ilość takich kart wstępu.

 

 

Serdecznie zapraszamy także do udziału w 36 Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę w dn. 6 – 11 sierpnia.

Zapisy do III Wspólnoty, Podgórsko – Wielickiej, do grupy 17, którą prowadzi ks. Mateusz przyjmujemy do końca lipca. Można się zapisać w zakrystii po każdej Mszy św. lub kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Więcej informacji można znaleźć na plakatach lub u ks. Mateusza. Msza Św. w int. pielgrzymów będzie 2 sierpnia o 1800 a po nie spotkanie.

XII Niedziela Zwykła 2016

 

XII  Niedziela Zwykła

19.06.2016

 

Zaproszenie Episkopatu do udziału w Światowych dniach Młodzieży /odczytać/

 

Serdecznie zapraszamy także wszystkich parafian do czuwania przy symbolach Światowych Dni Młodzieży. Symbole te od ponad 30 lat pielgrzymują po świecie i są darem św. Jana Pawła II dla młodzieży. W ostatnich dwóch miesiącach przed ŚDM wędrują po diecezji Krakowskiej. W każdym dekanacie są obecne przez ok 24 godzin. Jest to rzadka okazja do modlitwy przy znakach które pielgrzymując przez cały świat przypominają o nam miłości Boga. Symbole były obecne podczas prawie wszystkich dni młodzieży.

Zapraszamy wszystkich parafian nie tylko młodych do wspólnej modlitwy w intencji Dni Młodzieży. Szczególne zaproszenie kierujemy do tych, którzy przyjmują pielgrzymów w swoich domach, jak również do osób które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach z papieżem Franciszkiem podczas lipcowych Dni młodzieży. Nasz dekanat będzie modlił się przy symbolach podczas Eucharystii i czuwania 21 czerwca /wtorek/ w parafii Wszystkich Świętych w Górce Kościelnickiej. (w nowym kościele w Kościelnikach)

 

Program tego czuwania jest następujący;

19.30 - Powitanie krzyża i ikony MB przed kościołem w Kościelnikach

20.00 - Eucharystia

21.30 - Koronka do Bożego miłosierdzia

22.00 - Droga Krzyżowa

22.45 - Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

23.30 - Zakończenie

 

          Czuwanie będzie prowadziła młodzież z naszego dekanatu zaangażowana w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Informujemy także że przy krzyżu i ikonie M.B. w dniu 22 czerwca będą modlić się również więźniowie z ZK w Ruszczy, oraz pensjonariusze ZOL przy ul. Rzepakowej.

 

W piątek przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

 

W piątek także będzie zakończenie Roku Szkolnego;

Msza Św. na zakończenie Roku Szkolnego dla dzieci ze Sz.P. w Wadowie będzie w kaplicy, w piątek o godz. 800Przed Mszą Świętą od godz. 700 będzie dla dzieci możliwość skorzystania ze spowiedzi.

Msza Św. na zakończenie Roku Szkolnego dla dzieci ze Sz.P. z Branic i Wyciąż będzie w kościele w piątek o 1800 a od 1730 będzie dla dzieci możliwość skorzystania spowiedzi. Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców.

Możliwość skorzystania ze spowiedzi na zakończenie roku szkolnego będzie także w czwartek od 1830 do 2000.

XI Niedziela Zwykła

 

XI  Niedziela Zwykła

12.06.2016

 

Kalendarz liturgiczny:

Poniedziałek – Wspomnienie Św. Antoniego z Padwy prezbitera

Wtorek – Wspomnienie Bł. Michała Kozala Bp. i męczennika

Środa – Wspomnienie Bł. Jolanty zakonnicy

Piątek – Wspomnienie Św. Brata Alberta Chmielowskiego zakonnika

 

Ze względu na trwający urlop Ks. proboszcza Kancelaria Wt, Śr, czynna po mszy Św. wieczornej czyli ok. 18.30 w pozostałe dni bez zmian.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do czuwania przy symbolach Światowych Dni Młodzieży. Symbole te od ponad 30 lat pielgrzymują po świecie i są darem św. Jana Pawła II dla młodzieży. W ostatnich dwóch miesiącach przed ŚDM przyjeżdżają do diecezji Krakowskiej. W każdym dekanacie są obecne ok 24 godzin. Jest to rzadka okazja do modlitwy przy znakach które pielgrzymując przez cały świat przypominają o miłości Boga.

 Symbole były obecne podczas prawie wszystkich dni młodzieży. Zapraszamy wszystkich parafian nie tylko młodych do wspólnej modlitwy w intencji Dni Młodzieży. Szczególne zaproszenie kierujemy do tych, którzy przyjmują pielgrzymów w swoich domach, jak również do osób które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach z papieżem Franciszkiem podczas lipcowych Dni młodzieży. Nasz dekanat będzie modlił się przy symbolach podczas Eucharystii i czuwania 21 czerwca w parafii Wszystkich Świętych w Górce Kościelnickiej (nowy kościół)

 

Plan czuwania

19.30 - Powitanie krzyża i ikony MB przed kościołem w Górce Kościelnickiej

20.00 - Eucharystia

21.30 - Koronka do Bożego miłosierdzia

22.00 - Droga Krzyżowa

22.45 - Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

23.30 - Zakończenie

 

Czuwanie będzie prowadziła młodzież z naszego dekanatu zaangażowana w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Informujemy także że przy krzyżu i Ikonie będą modlić się więźniowie w Ruszczy oraz mieszkańcy ZOL przy ul. Rzepakowej.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana; ś.p. Bolesław Walczyk l. 86 z Wyciąż . Polećmy go Miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Polecamy jak co tydzień prasę katolicką, są dostępne tygodniki;  „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Źródło”, oraz dla młodszych „Mały Gość Niedzielny”.

 

X Niedziela Zwykła

X  Niedziela Zwykła

5.06.2016

 

            Dziś jest I Niedziela Miesiąca zatem po każdej Mszy św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Przeżywamy miesiąc czerwiec – poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa dlatego codziennie po Mszy Św. o 1800 a w niedzielę o 1600 odmawiać będziemy litanię do NSPJ.

 

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypada:

w środę  – wspomnienie św. Jadwigi, królowej

          w piątek – wspomnienie bł. Bogumiła bp

w sobotę – wspomnienie św. Barnaby apostoła

 

Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 2000 i czas na indywidualną adorację. W tym czasie jest również dyżur księdza w konfesjonale, można zatem skorzystać także ze spowiedzi świętej. Zapraszamy do adoracji i spowiedzi.

 

Od jutra przedstawiciele parafialnego komitetu ŚDM będą szukać domów, w których pielgrzymi zakwaterowani w trzech naszych szkołach, mogliby wykopać się wieczorem. Bardzo prosimy mieszkańców Wadowa, Wyciąż  oraz Branic - mieszkających w pobliżu szkół, aby zgłosili im gotowość przyjęcia pielgrzymów na wieczorną toaletę. Planujemy posłać do takiej rodziny 3 osoby. Przedstawiciele komitetu, którzy zapukają do Państwa drzwi, udzielą wszystkich związanych z tym informacji. Prosząc o tę przysługę wobec pielgrzymów już dziś dziękujemy za każdy przejaw życzliwości wobec nich.

Informujemy również, że w najbliższych dniach zostaną przesłane drogą mailową bądź telefoniczną napływające do nas informacje do osób przyjmujących pielgrzymów na nocleg.

 

Z powodu nieobecności w tym tygodniu ks. proboszcza kancelaria parafialna we wtorek i środę rano będzie nieczynna, potrzebne sprawy będzie można załatwić po Mszy Św. wieczornej.

 

Ks. proboszcz parafii p.w. Opatrzności Bożej w Krakowie Swoszowicach przekazuje w imieniu całej swojej parafialnej wspólnoty serdeczne podziękowania za złożone ofiary na budowę tamtejszego kościoła. W ubiegłą niedzielę w kościele i kaplicach na składkę przeznaczoną na ten cel zebrano 5 596,70 zł.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Leon Kot l. 91 z Wadowa. „Dobry Jezu a nasz Panie...

 

Polecamy jak co tydzień prasę katolicką, są dostępne tygodniki;  „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Źródło”, oraz dla młodszych „Mały Gość Niedzielny”.

  

Intencje Mszy Św. na najbliższy tydzień /patrz zakładka intencje /:

IX Niedziela Zwykła

 

 

IX  Niedziela Zwykła

29.05.2016

 

Zgodnie z poleceniem Ks. Kardynała o wspieraniu parafii, które budują swoje kościoły, gościmy dziś w naszej parafii ks. Józefa Palenicę, proboszcza parafii p.w. Opatrzności Bożej w Krakowie - Swoszowicach, głosi nam kazania, a zebraną składkę przekazujemy na budowę tamtejszego kościoła, wspieramy także modlitwą jego i jego wspólnotę parafialną w budowie swojej świątyni.

 

 Do czwartku trwa Oktawia Bożego Ciała, zachęcamy więc i zapraszamy wszystkich do udziału we Mszy Św. z Procesją Eucharystyczną wokół kościoła codziennie o godz. 1800. Dziś procesja będzie po Mszy Św. o godz. 900W czwartek na zakończenie oktawy będzie poświęcenie ziół i wianków.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I Piątkiem miesiąca;     

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730, o 1800  Msza św.

 

        W kościele parafialnym spowiadać będziemy w piątek od 1730 i o 1800 Msza św. z nabożeństwem do NSPJ.

 

        Do chorych z Komunią  Św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypada:

¨     we wtorek – święto Nawiedzenia NMP

¨     w środę – wspomnienie św. Justyna, męczennika

¨     w piątek – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

¨     w sobotę – wspomnienie Niepokalanego Serca NMP

 

        W przyszłą niedziele będzie I Niedziela Miesiąca zatem po każdej Mszy św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

             

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Wacława Nosek lat 82, z Wyciąż i ś.p. Marian Sikora lat 64, z Ruszczy /jego pogrzeb będzie jutro o 1500/; „Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

Program Aktywności Lokalnej „Razem zmieniamy” w Ruszczy, ul. Jeziorko 42 /była Jednostka Wojskowa za ogrodem plebańskim/ wraz z mieszkańcami zapraszają na Festiwal Święto Ogrodów w Ruszczy w dn. 4.06.2016r /sobota/ w godz. od 1400 do 1700Program pikniku można znaleźć w gablotce ogłoszeń.

 

 

Jak co tydzień zachęcamy wszystkich do sięgnięcia prasę katolicką;

 

 

 

VIII Niedziela Zwykła 2016

 

VIII  Niedziela Zwykła

Uroczystość Trójcy Świętej

22.05.2016

 

           Dziś Uroczystość Trójcy Świętej, która kończy w naszej archidiecezji okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

           Na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy młodzież Kl. III Gimn.  przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Trzecie spotkanie młodzież ta będzie miała jutro na Mszy Św. o godz. 1800.

           Bierzmowanie będzie we wtorek podczas Mszy Św. o godz. 1800.  Sakramentu udzieli ks. bp Damian Muskus.

 

W czwartek przypada Uroczystość Bożego Ciała – Ksiądz Kardynał kieruje do wszystkich zaproszenie do udziału w procesji:  Archidiecezja Krakowska - Księża - Listy i dekrety - Zaproszenie do udziału w procesji ku czci św. Stanisława BM

 

W Boże Ciało Msze św. w naszym kościele będą o godz. 700, 900 – po tej Mszy św. wyruszymy z tradycyjną Procesją Eucharystyczną do czterech ołtarzy usytuowanych tak jak w latach ubiegłych. Po powrocie procesji do kościoła rozpocznie się kolejna Msza św. ( ok. godz. 1100 ). Po południu Msza św. o godz. 1600.

Msze Św. w kaplicach: w Łuczanowicach o godz. 700, w Wadowie o godz. 830.

 

Ponawiamy prośbę o przygotowanie ołtarzy przez kolejne cztery osiedla naszej parafii:

1.     Przylasek Rusiecki  -  plac przy przystanku MPK,

2.     Przylasek Wyciąski -  ul. Wiatraczna, koło p. Kaliszów

3.     Dojazdów -  ul. Jeziorko, koło p. Stępniowskich

4.     Krzysztoforzyce -  ul. Jeziorko 36

 

Do udziału w procesji serdecznie zapraszamy wszystkich parafian, udział w niej jest wyznaniem naszej wiary w Eucharystyczną obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina oraz oddaniem Mu należnej czci. Za pobożny w niej udział możemy zyskać odpust zupełny, spełniając pozostałe warunki do jego uzyskania (będąc w stanie łaski uświecającej, przyjmując Komunię Świętą i odmawiając modlitwę w intencjach Ojca Świętego).

Na procesję w uroczystość Bożego Ciała i przez całą jej oktawę zapraszamy: dzieci do sypania kwiatów, młodzież do niesienia feretronów i chorągwi, poczty sztandarowe i inne delegacje przedstawicieli różnych organizacji i wspólnot, oraz panów do baldachimu. Prosimy o wcześniejsze przygotowanie feretronów i chorągwi.

Szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej. Prosimy, aby szły w orszaku procesyjnym przed Najświętszym Sakramentem w swoich strojach komunijnych.

 

Od piątku rozpoczniemy Oktawę Bożego Ciała, zachęcamy więc i zapraszamy wszystkich do udziału we Msza Św. z Procesją Eucharystyczną wokół kościoła codziennie  o godz. 1800.

 

Archidiecezja Krakowska zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa do uczestnictwa w wieczorze uwielbienia „Jak Chleb – Moc Modlitwy” które odbędzie się 25 maja na krakowskim Rynku Głównym w godzinach 1930 – 2200. Więcej informacji na plakatach i ulotkach.

 

 

Zgodnie z poleceniem Ks. Kardynała o wspieraniu parafii, które budują swoje kościoły, w przyszłą niedzielę gościć będziemy w naszej parafii ks. Józefa Palenicę, proboszcza parafii p.w. Opatrzności Bożej w Krakowie - Swoszowicach, będzie nam głosił kazania, a zebraną składkę przekażemy na budowę tamtejszego kościoła.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego 2016

 

Niedziela  Zesłania Ducha Świętego

15.05.2016

 

 

W naszej parafii przeżywamy dziś uroczysty Dzień Pierwszej Komunii Świętej. Podczas Mszy Świętych o godz. 900 i 1100 dzieci z klas III z całej parafii przyjmą po raz pierwszy Chrystusa Eucharystycznego do swego serca. Wspierajmy je i ich rodziny naszą modlitwą.

Od jutra dzieci pierwszokomunijne rozpoczynają tzw. „biały tydzień” i będą codziennie uczestniczyły we Mszy św. i majówce o godz. 1800Zapraszamy do tej wspólnej dziękczynnej modlitwy także rodziców, dziadków, babcie, chrzestnych i wszystkich parafian.

 

Jutro, świętować będziemy drugi dzień Zielonych Świąt, święto N.M.P. Matki Kościoła. Dodatkowe Msze św. w tym dniu będą; w kościele o godz. 900 oraz w kaplicach, w Łuczanowicach o godz. 1700 i w Wadowie o 1800.

 

             W przyszłą niedzielę – przypada Uroczystość Trójcy Świętej, która kończy w naszej archidiecezji okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

W przyszły wtorek podczas Mszy Św. o godz. 1800 ks. bp Damian Muskus udzieli sakramentu Bierzmowanie przygotowującej się do jego przyjęcia młodzieży Kl. III Gim. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, dla ich świadków i rodzin, będzie w sobotę 14 maja od godz. 1700 a o 1800 będzie Msza Św. z obrzędem wręczenia im pamiątkowych krzyży.

Drugie spotkanie dla młodzieży mającej przystąpić do bierzmowania będzie w przyszłą niedzielę na Mszy Św. o godz. 1600.

 

Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała(26 maja) już dziś prosimy o przygotowanie ołtarzy przez następne w kolejności cztery osiedla naszej parafii:

1.     Przylasek Rusiecki  -  plac przy przystanku MPK, koło domu p. Kurków

2.     Przylasek Wyciąski -  ul. Wiatraczna, koło p. Kaliszów

3.     Dojazdów -  ul. Jeziorko, przy posesji p. Stępniowskich

4.     Krzysztoforzyce -  ul. Jeziorko, przy domu parafialnym /byłego kościelnego /

 

           W sobotę w kościele odbędą się kolejne spotkania z przygotowującą się do bierzmowania młodzieżą Kl. I i II Gim.:

o godz.         900 - Kl. I

o godz.       1000 - Kl. II

 

Wszystkich ministrantów zapraszamy na spotkanie przed Bierzmowaniem i Uroczystością Bożego Ciała w środę o godz. 1700 w kościele.

 

Osoby wyjeżdżające z ks. Mateuszem na pielgrzymkę do Komańczy, Zagórza i Kalwarii Pacławskiej zapraszamy na spotkanie w środę po Mszy wieczornej. Prosimy o dokonanie wówczas wpłat za wyjazd.

 

W dniu 18 maja (w środę) o godz. 1200 w siedzibie Rady Dzielnicy XVIII, os. Centrum B nr 6, odbędzie się spotkanie mieszkańców i Radnych dzielnicy z przedstawicielami ZIKiT-u w sprawie przedłużenia linii autobusowej nr 110 do ul. Igołomskiej. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tą sprawą.

 

           Podziękowania

Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za:

·       sprzątanie i dekorację kościoła na dzisiejszą uroczystość I Komunii – Sz.P Wyciąże i Branice

 

·       koszenie trawników i sprzątanie otoczenia kościoła – Sz.P z Wadowa

 

·       ufundowanie daru na rzecz parafii – kosiarka spalinowa do koszenia trawnika wokół kościoła

  

Dziękuję ks. Jerzemu i ks. Mateuszowi za przygotowanie dzieci do jak najlepszego przeżycia ich I Komunii.

  

Dziękuję panu organiście i panu kościelnemu za świadczoną im pomoc

  

Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się od przygotowania dzieci do tego dzisiejszego tak ważnego dla nich wydarzenia i uświetnienia tej uroczystości.

  

Wszystkich zapraszam do udziału wraz z dziećmi we Mszy Św. w Białym Tygodniu.


VII Niedziela Wielkanocna 2016

VII  Niedziela  Wielkanocna

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

08.05.2016

 

 

W dniu dzisiejszym dzieci klas IV ze wszystkich Sz.P. naszej parafii podczas Mszy Świętej o godz. 900 przeżywać będą rocznicę swojej I Komunii Świętej.

 

Jutro w liturgii Kościoła świętować będziemy Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

 

W sobotę z kolei przypada Święto św. Macieja, apostoła.

 

Przyszła niedziela to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny.

W tym dniu podczas Mszach Świętych o godz. 900 i 1100 dzieci z Kl. III przystąpią do I Komunii Świętej.

Nabożeństwo pokutne dla dzieci i ich rodzin będzie sobotę o godz. 900 a po nim dzieci przystąpią do swojej pierwszej spowiedzi. Do skorzystania z tego sakramentu zapraszamy także rodziców dzieci i całe rodziny.  

Bardzo prosimy, aby w przyszłą niedzielę na Mszach o godz. 900 i 1100 główną nawę kościoła pozostawić dla dzieci i ich najbliższej rodziny. Jeśli to tylko jest możliwe, osoby nie zainteresowane bezpośrednio tą uroczystością zapraszamy na dwie pozostałe Msze Święte w naszym kościele albo na Msze Św. w kaplicach, aby w ten wyjątkowy dzień mogły się tu zgromadzić przede wszystkim rodziny dzieci pierwszokomunijnych.

Do rodziców, krewnych i przyjaciół dzieci pierwszokomunijnych kierujemy jak co roku gorącą prośbę; nie przysłońcie tego jakże ważnego wydarzenia w życiu waszych dzieci zbyt wystawnym przyjęciem czy tak modnymi w dzisiejszych czasach kosztownymi prezentami.

 

Przyszła niedziela będzie zarazem III niedzielą miesiąca zatem po Mszy Św. o godz. 1600 razem z majówką odmówimy także różaniec. Zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 

         W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Marian Trędowski lat 68 z Krzysztoforzyc, jego pogrzeb będzie w poniedziałek o 1400„Dobry Jezu a nasz Panie…”

VI Niedziela Wielkanocna 2016

 

VI Niedziela Wielkanocna

1.05.2016

 

Dziś jest I niedziela miesiąca zatem po każdej Mszy św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Przeżywamy maj, miesiąc Maryjny, zapraszamy więc wszystkich do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach majowych; w tygodniu w kościele Msza Święta i majówka jest o godz. 1800 a w niedziele po Mszy o 1600W kaplicach majówki będą w dni powszednie o godz. 1900 a w niedziele; w Wadowie po Mszy o 930, w Łuczanowicach po Mszy o 800 i 1100.

Zachęcamy także do organizowania tradycyjnych „majówek” przy licznych figurach i kapliczkach na terenie naszej parafii.

 

We wtorek przeżywać będziemy Uroczystość M.B. Królowej Polski. Msze Święte w tym dniu w Kościele i kaplicach odprawiać będziemy tak jak w każdą niedzielę.

 

W środę czcić będziemy Św. Floriana męczennika, patrona strażaków i hutników, oraz patrona miasta Krakowa.

Msza święta o błogosławieństwo Boże dla strażaków z naszej parafii - OSP Przylasek Rusiecki i Wyciąże oraz dla ich rodzin zostanie odprawiona 3 maja o godz. 1600.

 

W czwartek będzie spowiedź w kaplicach przed pierwszym piątkiem miesiąca. W Łuczanowicach spowiedź od 1630 i Msza św. z majówką o 1700, w Wadowie spowiedź od 1730 i Msza św. z majówką o 1800.

 

W piątek - przypada święto św. Apostołów, Filipa i Jakuba. Jest do zarazem I piątek miesiąca spowiedź w Kościele będzie od godziny 1700 a o 1800 Msza Święta z nabożeństwem majowym i aktem zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

 

W tym tygodniu w czwartek i piątek kancelaria parafialna będzie nieczynna z racji spowiedzi w kaplicach i w kościele.

 

Do chorych z Komunią Świętą udamy się tradycyjnie w sobotę od godziny 800.

 

sobotę w kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania.

o godz.              900     kl. I             1000     kl. II            1100     kl. III

 

W przyszłą niedzielę świętować będziemy zarazem Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym dniu  dzieci klas IV ze wszystkich Sz.P. naszej parafii podczas Mszy Świętej o godz. 900 przeżywać będą rocznicę swojej I Komunii Świętej. Spowiedź przed rocznicą dla dzieci i rodziców będzie w I piątek od godziny 1700.

Także w przyszłą niedzielę odbędzie się tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława bp i męczennika, z Wawelu na Skałkę.  /tu odczytać zaproszenie ks. Kardynała/

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana: ś.p. Włodzimierz Chrzanowski, l. 60 z Wadowa i ś.p. Zofia Stanek z Branic; „Dobry Jezu a nasz Panie…

V Niedziela Wielkanocna

V Niedziela Wielkanocna

 

24.04.2016

 

Dziś po Mszy Świętej o godz. 1100 zapraszamy na „Misterium Wielkanocne”, które przedstawią nam dzieci ze Sz.P. nr 78 w Wadowie, pod opieką pani katechetki Heleny Karolczyk-Wysogląd.

Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka o pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, nasz metropolita kard. Stanisław Dziwisz polecił zorganizować w dzisiejszą niedzielę we wszystkich parafiach naszej archidiecezji zbiórkę do puszek na ten cel. Przygotowane skarbony zostały wystawione przed kościołem i przy kaplicach.

 

Jutro  przypada święto św. Marka, Ewangelisty.

W piątek z kolei – święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy.

 

W sobotę rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Po Mszy św. o godz. 1800 będzie procesja Eucharystyczna w czasie której odśpiewamy Litanię do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w Kościele odprawiać będziemy codziennie po Mszy św. wieczornej.

 

Przyszła niedziela to I niedziela miesiąca zatem po każdej Mszy św. odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Otrzymaliśmy informację od Głównego Komitetu ŚDM, że w naszej parafii gościć będziemy sześciuset pielgrzymów z Anglii i siedmiuset pielgrzymów z Polski. Anglików planujemy zakwaterować w rodzinach a Polaków w szkołach i na innych zbiorowych noclegach.

Spotkanie dla rodzin przyjmujących pielgrzymów w swoich domach odbędzie się na przełomie czerwca i lipca gdy będziemy znać szczegółowe informacje dotyczące przyjazdu poszczególnych grup.

Zapraszamy wszystkich parafian do modlitwy w intencji ŚDM. W najbliższy piątek o godz. 1800 odprawimy Mszę Św. w intencji wszystkich przyjmujących pielgrzymów w swoich domach. Po Mszy Św. odmówimy w tej intencji koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

W poniedziałek 25 kwietnia o godz. 1700 w siedzibie Rady Dzielnicy XVIII, os. Centrum B nr 6, zostanie przedstawiony przez mieszkańców naszej parafii wniosek o przedłużenie linii autobusowej nr 110 do Ruszczy i ul. Igołomskiej. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na to spotkanie.

 

W ostatnim czasie odeszła od nas do Pana ś.p. Janina Stefańska z Wyciąż; „Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

Polecamy jak co tydzień prasę katolicką. W „Gościu Niedzielnym” są dziś mi. artykuły o „cudzie Eucharystycznym” jaki zdarzył się w Lednicy, o prześladowaniach chrześcijan we współczesnym świecie oraz wywiad z rzeczniczką prasową ŚDM.

IV Niedziela Wielkanocna

 

IV Niedziela Wielkanocna

17.04.2016

 

Niedziela dzisiejsza, Niedziela Dobrego Pasterza, rozpoczyna tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Będziemy w tej intencji modlić się w kościele, zachęcamy także do indywidualnej modlitwy o powołania.

Z tej okazji gościmy dziś autorów książki i filmu o zmarłym Ś.P. Biskupie Albinie Małysiaku, którzy podzielą się z nami swoim świadectwem o tej wybitnej postaci Kościoła Krakowskiego. /prosimy/

 

            Dziś na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy wszystkie dzieci mające przystąpić w tym roku w naszej parafii do I spowiedzi i Komunii Św., razem z rodzicami. Podczas Mszy Św. dzieci będą uczestniczyły w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrztu św. a po nabożeństwie będzie ostatnie spotkanie z rodzicami w cyklu przygotowania do tych sakramentów.

 

W tym tygodniu w sobotę przypada uroczystość Św. Wojciecha bp. i męczennika – głównego patrona Polski. 

 

sobotę w kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania;  o godz. 900  kl. I,     1000  kl. II,     1100  kl. III

 

W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 1100 zapraszamy na „Misterium Wielkanocne”, które przedstawią nam dzieci ze Sz.P. nr 78 w Wadowie, pod opieką pani katechetki Heleny Karolczyk-Wysogląd.

 

III Niedziela Wielkanocna 2016

 

III Niedziela Wielkanocna

10.04.2016

 

Dziś na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy wszystkich uczniów Kl. III gimnazjum, przygotowujących się do przyjęcia w tym roku Sakramentu Bierzmowania wraz z rodzicami. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z rodzicami dotyczące przygotowania Uroczystości Bierzmowania, które odbędzie się w wtorek 24 maja o godz. 1800.

 

         W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy wszystkie dzieci mające przystąpić w tym roku w naszej parafii do I spowiedzi i Komunii Św., razem z rodzicami. Podczas Mszy Św. dzieci będą uczestniczyły w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrztu św. a po nabożeństwie będzie ostatnie spotkanie z rodzicami w cyklu przygotowania do tych sakramentów.

         W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Światowy Dzień Modlitwy o Powołania kapłańskie i zakonne.

         Na stoisku przy kościele będzie można nabyć książkę i film o Ś.P. Biskupie Małysiaku, znanym z niezwykłego humoru. Będziemy także gościć autorów książki i filmu, którzy podzielą się z nami swoim świadectwem o tej wybitnej postaci Kościoła Krakowskiego.

 

         W dniach 27 – 28 maja b.r. organizowana jest z naszej parafii pielgrzymka do Komańczy, Zagórza, Kalwarii Pacławskiej i Lipnicy Murowanej. Koszt wyjazdu 130 zł, zapisy po Mszy Św. w zakrystii lub u ks. Mateusza.

 

          W tym tygodniu z powodu nieobecności ks. proboszcza kancelaria parafialna we wtorek i w środę rano będzie nieczynna. Konieczne sprawy będzie można załatwić po Mszy Świętej wieczornej a więc ok. godz. 1830.

  

          W ostatnim czasie odeszli od nas do Pana: ś.p. Józef Frankiewicz lat 89 z Łuczanowic,  ś.p. Andrzej Bąk lat 78 z Wadowa, ś.p. Zofia Brandos lat 77 z Branic, „Dobry Jezu a nasz Panie…”

 

 

II Niedziela Wielkanocna 2016

II Niedziela Wielkanocna

Niedziela Miłosierdzia Bożego

3.04.2016

 

Dziś Kościół świętuje Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Główne uroczystości z tej okazji odbywają się jak co roku w Łagiewnikach. W naszym kościele na zakończenie każdej Mszy św. odprawimy Adorację Najświętszego Sakramentu i ponowimy Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

 

Jutro przeżywać będziemy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień ten od wielu lat obchodzony jest w naszej Ojczyźnie jako Dzień Świętości Życia oraz modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych, zwłaszcza tych zagrożonych aborcją. Na Mszy Świętej o godz. 1800 będzie można podjąć dzieło tzw. duchowej adopcji czyli zobowiązanie do odmawiania codziennie przez dziewięć miesięcy modlitwy w intencji anonimowego dziecka, którego życie w łonie matki jest zagrożone. Ulotkę informacyjną i formularz deklaracji podjęcia takiej modlitwy można znaleźć pod krzyżem w przedsionku kościoła i tu obok ołtarza w tzw. starej zakrystii.

 

            Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej jest w naszym kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 2000 i czas na indywidualną adorację. W tym czasie jest także dyżur księdza w konfesjonale, można zatem skorzystać także ze spowiedzi świętej. Zapraszamy do tej adoracji i spowiedzi.

 

sobotę w kościele w Ruszczy odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania.

              o godz.            900     kl. I

                                    1000     kl. II

                                    1100     kl. III

 

przyszłą niedzielę na Mszę Św. o godz. 1600 zapraszamy wszystkich uczniów Kl. III gimnazjum, przygotowujących się do przyjęcia w tym roku Sakramentu Bierzmowania wraz z rodzicami. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z rodzicami dotyczące przygotowania Uroczystości Bierzmowania, które odbędzie się w wtorek 24 maja o godz. 1800.

 

Ponieważ z okazji pogrzebów naszych parafian zamawiane jest coraz więcej Mszy Świętych za zmarłą osobę dlatego nie jesteśmy w stanie odprawić wszystkich tych intencjiu w parafii. Na dzień dzisiejszy nie mamy już do końca roku żadnych wolnych terminów w kaplicach a w kościele są pojedyncze wolne terminy dopiero we wrześniu. Z konieczności będziemy zatem wpisywać do odprawienia w parafii tylko 5 intencji od najbliższej rodziny a pozostałe przekażemy do odprawienia innym kapłanom, poza tutejszą parafią.

Na wyraźną wolę ofiarodawców możemy jedynie wpisywać zamawiane intencje za zmarłą osobę do Mszy Św. zbiorowej odprawianej w każdą środę.

 

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 2016

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

27.03.2016

 

Jutro – Poniedziałek Wielkanocny, porządek Mszy Św. jak w każdą niedzielę, czyli o 700, 900 i 1100 oraz po południu godz. o 1600. O godz. 1100 będzie Msza Święta z udzielaniem Chrztu Św. Msze Św. w kaplicach: Łuczanowice 800 i 1100, Wadów o 930.

Ofiarami na tacę wspieramy jutro Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I piątkiem miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730 i o 1800  Msza św.

W I piątek od godz. 1730 będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi w kościele. Następnie o 1800 będzie Msza Święta z Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

            Do chorych z posługą spowiedzi wielkanocnej i Komunią św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

Najbliższa niedziela to będzie Niedziela Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy wszystkich, którzy tylko mogą do udziału w odbywających się z tej okazji uroczystościach w Łagiewnikach. Tu w naszym kościele na zakończenie każdej Mszy św. odnowimy akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Stanisław Ziomek l. 88 z Wadowa;„Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Podziękowania po procesji.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w Nabożeństwach Triduum Paschalnego oraz przyczynili się do tego, aby te nabożeństwa uświetnić i nadać im właściwą wymowę i piękną liturgiczną oprawę. Dziękuję, zatem ministrantom i lektorom, dziewczętom i paniom ze scholi, p. organiście i kościelnemu.

Dziękuję panom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyciąż i Przylasku Rusieckiego za trzymanie warty honorowej przy Grobie Pańskim i udział w dzisiejszej procesji. Dziękuję wszystkim pocztom sztandarowymosobom, które niosły feretrony i chorągwie. W sposób szczególny dziękuję dzieciom sypiącym kwiaty.

Dziękuję moim współpracownikom ks. Mateuszowi i ks. Jerzemu za przygotowywanie liturgii Wielkiego Tygodnia oraz posługę w konfesjonale. Księdzu Mateuszowi z p. Józefem Nowakiem z rodziną i p. Kazimierzem Kotem z rodziną z Dojazdowa za przygotowanie dekoracji „Ciemnicy” i  „Bożego Grobu”.

Wam wszystkim dziękuję za udział procesji dzisiejszego wielkanocnego poranka, jest ona szczególnym wyznaniem naszej wiary w Zmartwychwstałego.

Niech Pan wszystkim błogosławi.

 

Niedziela Palmowa 2016

Niedziela Palmowa

20.03.2016

Dziś na początku każdej Mszy Św. jest obrzęd poświecenia palm. O godz. 1100 będzie uroczysta procesja z palmami, a po Mszy św. dla dzieci konkurs na najładniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę.

W dniu dzisiejszym przy kościele młodzież z Parafialnego Komitetu Przygotowań do  ŚDM rozprowadza kartki świąteczne, stroiki i inne ozdoby wielkanocne. Uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na organizację ŚDM w naszej parafii. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i pracownikom przedszkola w Dojazdowie za przekazane nam na ten cel stroiki.

W czwartek rozpoczynamy święte dni Triduum Paschalnego obchodzone na pamiątkę męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

Wielki Czwartek

            Rano nie ma Mszy Św. – kapłani i służba liturgiczna udają się z pielgrzymką do Łagiewnik gdzie o godz. 1000 biorą udział we Mszy Św. z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich i poświeceniem olejów świętych.

O godz. 1800 w kościele parafialnym Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna  święte dni Triduum Paschalnego (W. Piątek, W. Sobota i W. Niedziela). Po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „ciemnicy”, tam indywidualna adoracja Pana Jezusa do 2100.

 

Wielki Piątek

            To dzień pokuty i postu, w tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, koncentrując się na rozważaniu męki i śmierci Pana Jezusa. W dniu tym powinniśmy zachować post ścisły (tzn. możemy spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, dwa lekkie i jeden do sytaobowiązuje nas też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Od godz. 700 – będzie dalszy ciąg indywidualnej adoracji Pana Jezusa w „Ciemnicy”

O godz. 1500 – godzinie śmierci Pana Jezusa, godzinie miłosierdzia, będzie Droga Krzyżowa /zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą brać udziału w wieczornej liturgii W.P. /

O godz. 1800 – rozpoczniemy Liturgię Wielkiego Piątku; najpierw odczytamy ewangeliczny opis Męki Pańskiej (Pasja), następnie będzie Adoracja Krzyża, potem Komunia św. a po niej przeniesiemy Pana Jezusa do „grobu” gdzie będziemy Go adorować przez całą noc i całą sobotę, aż do liturgii Wigilii Paschalnej.

Porządek Adoracji przy „Grobie Pańskim”  - na sugestie parafian, aby nie ciągle te same osiedla miały adoracje w godzinach późno nocnych, od sześciu lat przesuwamy adoracje poszczególnych części parafii o 1 godz. - i tak:

Po złożeniu Pana Jezusa w „grobie” odśpiewamy najpierw III część Gorzkich Żali a następnie zapraszamy do adoracji:

od godz.          2000 2100  młodzież z całej parafii

2100 - 2200  Wyciąże

2200 - 2300  Przylasek Wyciąski

2300 - 2400  Ruszcza

2400 - 100    Łuczanowice

              100 - 200    Dojazdów

              200 - 300    Krzysztoforzyce

                          300 - 400    Wadów

              400 - 500    Chałupki

              500 - 600    Branice

              600 - 700    Przylasek Rusiecki

Prosimy Ochotniczą Straż Pożarną z Wyciąż i Przylasku Rusieckiego o pełnienie honorowej warty przy Grobie Pańskim a następnie udział w Procesji Rezurekcyjnej.


Wielka Sobota

Indywidualna adoracja przy „grobie” Pana Jezusa będzie do godz.1800. Zapraszamy do nawiedzenia „grobu Chrystusa” zwłaszcza przy okazji święcenia pokarmów.

 

Poświęcenie pokarmów:

w kościele:     od 900 do 1100 co pół  godziny

w terenie: /jak w roku ubiegłym/

Chałupki:                   godz.   1000

Branice – figura                     1015

Branice – pagórek                  1030

Przylasek Rusiecki                1045

Wyciąże                                 1100

Przylasek Wyciąski               1115

Wadów – kaplica                   1000

Łuczanowice – kaplica          1015

Dojazdów – strażnica            1030

Krzysztoforzyce – świetlica  1045

O godz. 1800 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. Gromadzimy się przy kościele gdzie nastąpi obrzęd poświęcenia ognia i zapalenie nowego paschału, następnie w procesji ze światłem wchodzimy do kościoła na orędzie paschalne, poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Eucharystię. (prosimy przynieść ze sobą świece, koniecznie zaopatrzone w kapturki, aby nie polać sąsiada czy siebie woskiem).

 

Wielka Niedziela

O godz. 600 - Procesja Rezurekcyjna wokół kościoła, a następnie Msza św.

Na procesję zapraszamy dzieci do sypania kwiatków, młodzież do niesienia feretronów i chorągwi, panów do baldachimu. Do udziału w procesji zapraszamy również wszystkie poczty sztandarowe. Prosimy by wcześniej wyczyścić i odświętnie przyozdobić feretrony i chorągwie.

Wszystkie podane wcześniej informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia, adoracji oraz święcenia pokarmów wydrukowane zostały w naszym informatorze rekolekcyjnym. /pozostałe egzemplarze są jeszcze dostępne przy wejściu do kościoła/ Można je także znaleźć na naszej parafialnej stronie internetowej; www.ruszcza.parafia.info.pl

Pozostaje jeszcze otwartym pytanie; czy wszyscy jesteśmy także duchowo przygotowani do religijnie owocnego przeżywania tych dni? Jesteśmy już po parafialnych rekolekcjach i spowiedzi. Dla tych, którzy nie mogli z nich skorzystać będzie jeszcze okazja do spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę rano podczas Mszy Św. oraz pół godziny przed Mszą Św. wieczorną. Wielki Piątek będzie też dyżur jednego księdza w konfesjonale od 2000 do 500 przez całą noc adoracji, aby mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty także ci, którzy wracają do rodzin na święta z różnych delegacji i zagranicznych wyjazdów.

 

Od czwartku - kancelaria parafialna będzie nieczynna!!! Prosimy zatem aby do środy załatwić wszystkie konieczne sprawy kancelaryjne.

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można jeszcze nabyć wielkanocne baranki z cukru, przygotowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

V Niedziela Wielkiego Postu 2016

 

V  Niedziela Wielkiego Postu

Odpust parafialny -  św. Grzegorza Wlk. pap.

13.03.2016

 

Dziś uroczyście świętujemy Odpust Parafialny ku czci św. Grzegorza Wlk. pap., patrona naszej parafii. Kazania głosi nam ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, były Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Będzie on także przewodniczył  sumie odpustowej o godz. 1100.

 

Od jutra rozpoczniemy nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne Pomagać nam w tym będą: dzieciom ks. Damian Kuchta - wikariusz w Igołomii, dorosłym ks. Dariusz Piasecki, pracownik naukowy UPJP II w Krakowie.

Szczegółowy program całych Rekolekcji był rozprowadzany już w ubiegłą niedziele, można go również dziś znaleźć przy wejściach do kościoła i kaplic. Jest on także dostępny na naszej parafialnej stronie internetowej / www.ruszcza.parafia.info.pl /

 

Rekolekcje rozpoczynamy od spotkań dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej w poniedziałek i wtorek 14 i 15 marca;

Program spotkań jest następujący:

            Wadów

              815 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  I, II

    900 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  III, IV

              945 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z Kl.  V, VI

           

1600 – Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży gimnazjalnej z Pn. części par.

/Wadów, Łuczanowice, Dojazdów i Krzysztoforzyce/

 Ruszcza

            1030 – podstawienie autokarów przy Sz.P. w Branicach i Wyciążach

            1100 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci z obydwu szkół w kościele

                        /po spotkaniu w kościele autokary odwiozą dzieci pod szkołę/

 

  1830 – Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży gimnazjalnej z Pd. części par.

Ruszcza, Branice, Chałupki, Wyciąże, Przylasek Wyciąski i Rusiecki /

 

W środę wieczorem rozpoczniemy spotkania rekolekcyjne dla dorosłych.

Program spotkań;

 

Środa              16.03.2016

Ruszcza

1800      Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

   po     Nauka stanowa dla matek i ojców

1930      Nab. i nauka rekolekcyjna dla młodzieży szkół  średnich, studiującej i pracującej

            Czwartek       17.03.2016

Ruszcza

  800      Msza św. z nauką rekolekcyjną

1800      Msza św. z nauką rekolekcyjną

1930      Nabożeństwo z nauką rekolekcyjną dla młodzieży  (jak w środę)

Łuczanowice

                          930      Msza św. z nauka rekolekcyjną

                        1700      Msza św. z nauka rekolekcyjną

           Wadów

1030      Msza św. z nauką rekolekcyjną

1600      Msza św. z nauką rekolekcyjną

            Piątek             18.03.2016 – dzień chorych i osób w podeszłym wieku

Ruszcza

  800      Msza św. z nauką rekolekcyjną dla chorych i starszych z udzieleniem. sakr. Nam. Ch.

1800      Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

1930      Nabożeństwo z nauką rekolekcyjną dla młodzieży  (jak w środę)


 
Łuczanowice

                          930      Msza św. z nauka rekolekcyjną dla chorych i starszych z udzieleniem. sakr. Nam. Ch.

                        1700      Msza św. z nauka rekolekcyjną ogólną

           Wadów

1030      Msza św. z nauką rekolekcyjną dla chorych i starszych z udzieleniem. sakr. Nam. Ch.

1600      Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

Bardzo prosimy o ułatwienie osobom chorym i starszym udziału w tych spotkaniach. Przed Mszą Św. będzie tez dla nich także okazja do skorzystania ze spowiedzi świętej.

 

Sobota            19.03.2016 dzień Spowiedzi Świętej i zakończenie rekolekcji

                                   Ruszcza

              800 – 930    Spowiedź

              930     Msza św. z nauka rekolekcyjną i błogosławieństwem

            1530 – 1700  Spowiedź c.d.

            1700     Msza św. z nauka rekolekcyjną i błogosławieństwem

            1800 – 1900  Spowiedź c.d.

            1900     Msza św. z nauką rekolekcyjnąi błogosławieństwem

                        Wadów

            1030 – 1200  Spowiedź

            1200      Msza św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem

                        Łuczanowice

            1530 – 1700  Spowiedź

            1700      Msza św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem

Do skorzystania ze spowiedzi w tym dniu zapraszamy także dzieci i młodzież gimnazjalną.

W sobotę kończymy nasze rekolekcje. Zatem na każdej Mszy św. będzie zbierana składka, którą przekażemy dla księdza rekolekcjonisty.

 

Z racji odprawianych rekolekcji kancelaria parafialna w czwartek, piątek i sobotę będzie nieczynna. Konieczne sprawy będzie można załatwić bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej.

 

Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Na początku każdej Mszy Św. będzie poświecenie palm. Uroczysta procesja z palmami będzie tylko w kościele parafialnym przed Mszą Świętą o godz. 1100.

Dla dzieci ogłaszamy też kolejny - już XI konkurs na najładniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę, zostanie on rozstrzygnięty po sumie.

W przyszłą niedzielę przy kościele młodzież z Parafialnego Komitetu Przygotowań do  ŚDM będzie rozprowadzać kartki świąteczne, stroiki wielkanocne oraz pisanki. Uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na organizację ŚDM w naszej parafii.

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można jeszcze nabyć wielkanocne baranki z cukru, przygotowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

 

W sobotę przypada Uroczystość św. Józefa, oblubieńca NMP, odpust w Kościelnikach.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Ewa Klarman l. 63 z Wadowa; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Jak co tydzień zachęcamy do sięgania po prasę katolicką.

 

 

 

IV Niedziela Wielkego Postu 2016

IV  Niedziela Wielkiego Postu

6.03.2016

 

 

Dziś jest I niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz zapraszamy do wspólnej modlitwy.

           

We wtorek, w związku z wyjazdem na spowiedź do Górki Kościelnickiej i Igołomii, kancelaria parafialna rano będzie nieczynna. Konieczne sprawy można będzie załatwić bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej.

 

        W najbliższą sobotę, 12 marca w kaplicach oraz w kościele w Ruszczy odbędą się kolejne spotkania z przygotowującymi się do bierzmowania:

o godz.   9 – klasy I

o godz. 10 – klasy II

o godz. 11 – klasy III /Gimnazjum/

 

W tym dniu przypada również wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, pap. – patrona naszej parafialnej wspólnoty.

Zgodnie z dekretem ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, naszego metropolity, odpust parafialny ku jego czci, świętować będziemy w przyszła niedzielę. Suma odpustowa będzie o godz. 1100Kazania w tym dniu wygłosi oraz sumie odpustowej przewodniczył będzie ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, były Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

        Możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej przed odpustem będzie w czwartek od 1730 do 1800 a następnie po Mszy Świętej do godz. 2000.

 

Nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne przeżywać będziemy w tym roku po odpuście. Rekolekcje rozpoczynamy od spotkań dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej w poniedziałek i wtorek  14 i 15 marca. Program tych spotkań rekolekcyjnych będzie taki jak w roku ubiegłym.  Rekolekcje dla dorosłych rozpoczniemy w środę wieczorem, 16 marca. Dzień spowiedzi świętej będzie w sobotę 19 marca. Już dziś zapraszamy wszystkich parafian i gości na te chwile religijnej refleksji i zadumania.

Program naszych rekolekcji, wraz z informacjami dotyczącymi świętowania Triduum Paschalnego, został wydrukowany i tak jak w latach ubiegłych każdy zainteresowany może go już dziś otrzymać przed kościołem i przy kaplicach z rąk ministrantów. Można go znaleźć także na naszej parafialnej stronie internetowej. /patrz zakładka Rekolekcje Wielkopostne/

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można już nabyć wielkanocne baranki z cukru, przygotowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, cena przynajmniej 6 zł.

 

Tak się złożyło, że zostaliśmy na plebanii na ten czas rekolekcji i Wielkiego Tygodnia bez gospodyni. Jeśli ktoś mógłby nam pomóc w tym czasie w przygotowaniu obiadów to bardzo prosimy o kontakt.

Poszukujemy jednocześnie gospodyni albo kucharza czy kucharki na stałe, jeśli ktoś zechciałby podjąć taka pracę na plebanii to jej warunki są do uzgodnienia z ks. proboszczem.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Władysław Dziura l. 78 z Łuczanowic - jego pogrzeb będzie w środę o 1400Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

Jak co tydzień zachęcamy do sięgania po prasę katolicką:

III Niedziela Wielkiego Postu 2016

 

III  Niedziela Wielkiego Postu

28.02.2016

 

W dniu dzisiejszym przy kościele i kaplicach zorganizowana została kwesta na wsparcie hospicjum domowego dla dzieci „Alma Spei”. Proszę wolontariuszy o krótkie przedstawienie nam tego dzieła.

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali i zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

            W czwartek w kaplicach będzie spowiedź  przed I piątkiem miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730, o 1800  będzie Droga Krzyżowa i po niej Msza św.    

Wyjątkowo nie będzie w tym tygodniu w Wadowie Drogi Krzyżowej i Mszy św. w piątek gdyż w tym czasie będziemy spowiadać w kościele.

 

W piątek od godz. 1700 będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi w kościele. Następnie o 1730 będzie Droga Krzyżowa i po niej Msza Święta z Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do chorych z Komunią  św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

W piątek na 1930 zapraszamy na spotkanie Parafialny Komitet przygotowań do ŚDM, oraz wszystkich, którzy maja wolę włączyć się w to dzieło. Spotkanie odbędzie się w salce katechetycznej.

 

W przyszłą niedzielę będzie I Niedziela Miesiąca zatem po każdej Mszy Świętej odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

W zakrystiach kościoła i kaplic można już nabywać przygotowane przez „Caritas”, wielkanocne baranki z cukru, cena przynajmniej 5 zł.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana: ś.p. Wacław Maj l. 62 z Krzysztoforzyc polecajmy go Miłosiernemu Panu: „Dobry Jezu a nasz Panie...”

II Niedziela Wielkiego Postu 2016


II  Niedziela Wielkiego Postu

21.02.2016

 

Dziś na Mszę Św. o godz. 1100 zapraszamy dzieci Kl. III z całej parafii wraz z rodzicami. Będzie to kolejne spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii. Dzieci otrzymają książeczki a po Mszy Św. odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami.

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach i zapraszamy do wspólnej modlitwy:

 

W kościele parafialnym;

                  Droga Krzyżowa, jest w piątki o godz. 1730, po niej Msza Święta

                                                 i w niedziele po Mszy Św. o 900.

                  Gorzkie Żale w niedziele o godz. 1500, po nich Msza św. o 1600.

 

W kaplicy w Łuczanowicach;

                  Droga Krzyżowa w niedzielę o godz. 1530,

                  Gorzkie Żale o godz. 1600, po nich Msza św.

 

W kaplicy w Wadowie;

                  Droga Krzyżowa w piątek o 1630, po niej Msza św. o 1700  

                  Gorzkie Żale w niedziele po Mszy Św. o godz. 930

 

     Jak już informowaliśmy w ubiegłą niedzielę, parafia nasza została zaproszona do nawiedzenia Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w Nadzwyczajnym Roku Świętym, w dniu 22 lutego /czyli jutro/. O godz. 1700 rozpocznie się tam Msza Święta po której odbędzie się Procesja Światła z odmawianiem Różańca. Przedstawiciele naszej parafii będą prowadzili rozważania poszczególnych jego tajemnic i poniosą również relikwie św. Jana Pawła II podczas odmawiania jednej tajemnicy. Na zakończenie uroczystości wszyscy przejdziemy przez Bramę Miłosierdzia. Będzie to możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego.

 

         W sobotę w kaplicy w Łuczanowicach odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:

o godz.         900 - Kl. I

o godz.       1000 - Kl. II

o godz.       1100 - Kl. III

           

       W przyszłą niedzielę odbędzie się przy kościele i kaplicach kwesta na wsparcie hospicjum domowego dla dzieci „Alma Spei”.

       Hospicjum to pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom w ich domach. Opieka ta ma sprawiać, by pomimo ciężkiej i nieuleczalnej choroby dzieci i ich rodziny mogły cieszyć się życiem, otoczone atmosferą przyjaźni i zrozumienia. Opieka hospicyjna nie kończy się w chwili śmierci dziecka ale jest kontynuowana w grupie wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Więcej o jego działalności powiedzą nam pracujący w nim wolontariusze w przyszłą niedzielę.

 

       Jak co tydzień zachęcamy do sięgania po prasę katolicką: „Gość Niedzielny” jest dziś z płytą ze współczesnym wykonaniem „Gorzkich Żali”

I Niedziela Wielkiego Postu

I  Niedziela Wielkiego Postu

14.02.2016

 

Przeżywając czas Wielkiego Postu przypominamy o wielkopostnych nabożeństwach i zapraszamy do wspólnej modlitwy:

w kościele parafialnym;

                  Droga Krzyżowa, jest w piątki o godz. 1730, po niej Msza Święta

                                               oraz w każdą niedziele po Mszy Św. o godz. 900.

                  Gorzkie Żale w niedziele o godz. 1500, po nich Msza św. o 1600

 

w kaplicy, w Wadowie;

                  Droga Krzyżowa w piątek o 1630, po niej Msza św.,

                  Gorzkie Żale z wystawieniem Najśw. Sakramentu w niedziele po Mszy Św. o godz. 930

 

w kaplicy w Łuczanowicach;

                  Droga Krzyżowa w niedzielę o godz. 1530, następnie

                  Gorzkie Żale o godz. 1600 a po nich Msza św.

W Łuczanowicach zatem, przez cały okres Wielkiego Postu, Msze Św. w niedzielę odprawiane będą; pierwsza jak zwykle rano o godz. 800 a druga bezpośrednio po Gorzkich Żalach śpiewanych o godz. 1600.

 

W piątek zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Drogi Krzyżowej o 1730 i Mszy Św. o 1800 w int. ŚDM. Drogę Krzyżową poprowadzą i posługę podczas Mszę Św. podejmą przedstawiciele Parafialnego Komitetu ŚDM. Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie w salce katechetycznej.

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o godz. 1100 zapraszamy dzieci Kl. III z całej parafii wraz z rodzicami. Będzie to kolejne spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii. Dzieci otrzymają książeczki a po Mszy Św. odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami.

 

            Już dziś informujemy, ze Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej będą w naszej Parafii w poniedziałek i wtorek a więc 14 i 15 marca. Rekolekcje dla dorosłych rozpoczniemy w środę 16.03. o godz. 1800W sobotę 19.03 będzie parafialna spowiedź wielkopostna dla wszystkich – także dla dzieci i młodzieży. W sobotę zakończymy rekolekcje dla dorosłych.

 

            Do skarbony przy ołtarzu św. Józefa przez cały Wielki Post można składać jałmużnę postną. Jest to jedna z form naszej pomocy dla najuboższych.

 

 

            Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, serdecznie zaprasza wszystkich naszych parafian i pozostałych parafii naszego dekanatu do nawiedzenia Sanktuarium w Nadzwyczajnym Roku Świętym w dniu 22 lutego. O godz. 1700 rozpocznie się tam Msza Święta po której odbędzie się Procesja Światła z odmawianiem Różańca. Przedstawiciele naszej parafii będą prowadzili rozważanie poszczególnych jego tajemnic i poniosą również relikwie św. Jana Pawła II podczas odmawiania jednej tajemnicy. Na zakończenie uroczystości wszyscy przejdziemy przez Bramę Miłosierdzia. Będzie to możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego. Spotkajmy się tam zatem jak najliczniej.

V Niedziela Zwykła

V Niedziela Zwykła

 

7.02.2016

 

            Dziś jest pierwsza niedziela miesiąca a zarazem ostatnia niedziela tzw. 40 – godzinnego nabożeństwa. Po każdej Mszy Świętej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, chwila adoracji wspólnej a następnie czas na modlitwę indywidualną przed Najświętszym Sakramentem do następnej Mszy Świętej. Po południu adoracja indywidualna do 1530. O 1530 rozpoczniemy nieszpory a po nich będzie, jak co niedzielę Msza Św. o 1600. Na tę popołudniową modlitwę i adorację zapraszamy zwłaszcza mieszkańców: Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic.

 

            Niedziela dzisiejsza rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość naszego Narodu oraz wyzwolenie od innych nałogów. Będziemy się modlić w tych intencjach tu w kościele, zachęcamy do takiej modlitwy również w rodzinach i indywidualnie.

 

            Najbliższa środę to Środa Popielcowa rozpoczynamy zatem Wielki Post. W tym dniu powinniśmy zachować post /tzw. ścisły/ oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

            Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem odprawiać będziemy w kościele o godz. 700, 900 i 1800, oraz w Łuczanowicach o 1700 i w Wadowie o 1800.

 

            Przez cały Wielki Post w kościele parafialnym;

                        Droga Krzyżowa  – w piątki o godz. 1730 a po niej Msza Święta

                                                     – oraz w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 900

                        Gorzkie Żale  – w niedzielę o godz. 1500 i po nich o 1600 Msza Święta

 

            W kaplicy w Wadowie;

                        Droga Krzyżowa  – w piątki o godz. 1630 a po niej Msza Święta

                        Gorzkie Żale  – w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 930

 

            W kaplicy w Łuczanowicach

                        Droga Krzyżowa  – w niedzielę o godz. 1530 , następnie

                        Gorzkie Żale  – o godz. 1600 i po nich Msza Święta

            W Łuczanowicach, przez cały okres Wielkiego Postu, Msze Święte niedzielne odprawiane będą: pierwsza jak zwykle rano o godz. 800 a druga po Gorzkich Żalach czyli około 1645.

 

            W najbliższą sobotę odbędą się kolejne spotkania dla kandydatów do bierzmowania w Ruszczy i w Wadowie:

                        godz.   900 – Kl. I

                                  1000 – Kl. II

                                  1100 – Kl. III   

 

            Przypominamy, że od Wielkiego Postu ubiegłego roku w każdy czwartek po Mszy Świętej o godz. 1800 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas na Jego indywidualną adorację do godz. 2000. W tym czasie jest także dyżur księdza w konfesjonale. Zapraszamy na modlitwę i do korzystania ze spowiedzi świętej.

 

            Serdecznie zapraszamy młodzież z naszej parafii do rejestrowania swego udziału w ŚDM. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na plakatach na terenie naszej parafii oraz na naszej parafialnej stronie internetowej.

 

 

            W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o 1100 zapraszamy wszystkie dzieci.

IV Niedziela Zwykła

 

IV Niedziela Zwykła

31.01.2016

 

W dzisiejszą niedzielę kontynuujemy tzw. 40 - godzinne nabożeństwo, jako nasze przygotowanie do Wielkiego Postu, odprawiane przez trzy kolejne niedziele poprzedzające Środę Popielcową. Po Mszy Św. o godz. 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, i czas na Jego adorację do godz. 1530. O 1530 odśpiewamy nieszpory a po nich odprawimy - jak co niedziele Mszę Św. o godz. 1600. Na tę modlitwę i adorację zapraszamy wszystkich parafian, a dziś szczególnie;

mieszkańców - Branic, Chałupek, Przylasku Rusieckiego

za tydzień zapraszamy mieszkańców - Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic

 

We wtorek przypada Uroczystość Ofiarowania Pańskiego zwana w tradycji świętem M.B. Gromnicznej. Msze św. w tym dniu w kościele będą o 700, 900  i 1800, a w kaplicach: w Łuczanowicach o 1700 i w  Wadowie o 1800. Przed każdą Mszę Św. będzie poświęcenie gromnic.

Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jest w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego modlitwą wspierajmy w tym dniu wszystkich podejmujących powołanie do życia zakonnego. Składka zebrana w tym dniu na tacę przekazywana zostanie na pomoc dla zakonów kontemplacyjnych.

 

W tym tygodniu będą ostatnie dni wizyty duszpasterskiej w ty roku;  /patrz zakładka Wizyta Duszpasterska/

 

Wszystkim parafianom, którzy nas przyjmowali i jeszcze przyjmą z wizytą duszpasterską serdecznie dziękujemy - „Bóg Zapłać” - za życzliwość, poczęstunki i złożone ofiary. Tymi ofiarami dzielimy się jak co roku wspierając takie cele jak: budowa nowych kościołów, działalność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, bratnia pomoc dla księży chorych i emerytów, oraz pomoc dla kapłanów pracujących na misjach.

W przyszłą niedziele  o godz. 700 odprawimy Mszę Świętą o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy nas gościli w swoich domach. Msze Święte w tej intencji odprawimy także w Łuczanowicach oraz w Wadowie podczas rekolekcji wielkopostnych.

Jeśli ktoś nie mógł przyjąć księdza z wizytą duszpasterską w wyznaczonym przez nas terminie a chciałby to uczynić, to prosimy zgłosić się do zakrystii i uzgodnić stosowny termin takiej wizyty, chętnie przyjdziemy.

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź przed I piątkiem miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św.

w Wadowie od godz. 1730 i o 1800  Msza św.

W piątek będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w kościele od godz. 1730o 1800 będzie Msza Święta z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do chorych z Komunią św. udamy się w sobotę od godz. 800.

 

W piątek zapraszamy na spotkanie młodzież zaangażowaną w przygotowania ŚDM w naszej parafii. Spotkanie odbędzie się w salce katechetycznej o godz. 1930. Zapraszamy też wszystkich, którzy zechcieliby jeszcze w tę działalność się włączyć.

 

 

W przyszłą niedziele będzie I niedziela Miesiąca. Po każdej Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, wspólna adoracja i błogosławieństwo. Po błogosławieństwie pozostanie Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie  do następnej Mszy Św. Będzie to czas na indywidualną modlitwę. Zapraszamy na nią zwłaszcza tych wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w popołudniowym nabożeństwie 40-godzinnym.II Niedziela Zwykła

 

II Niedziela Zwykła

17.01.2016

 

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w naszej archidiecezji Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tej intencji będziemy się modlić przez cały tydzień podczas każdej Mszy Świętej a dziś szczególnie podczas różańca po Mszy Świętej o godz. 1600.

Po nabożeństwie zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanię wszystkie Róże Różańcowe z całej parafii oraz Zespół Charytatywny.

Z kolei na godz. 1830 zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanii Radę Parafialną.

Dziś po Mszy Św. o godz. 1100 w kościele,  zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu wokalnego „Canto” z Młodzieżowego Domu Kultury Fort49 „Krzesławice”, prowadzonego przez p. Szymona Markiewicza.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

                       we wtorek – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

                       w czwartek– św. Agnieszkę, dziewicę

                       w przyszłą niedzielę – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła

 

Przeżywamy czas karnawału ale już od przyszłej niedzieli rozpoczynamy - jak co roku - tzw. 40 - godzinne nabożeństwo, jako przygotowanie do Wielkiego Postu. Kontynuować je będziemy przez trzy kolejne niedziele karnawału. Po Mszy Św. o godz. 1100 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, potem chwila adoracji wspólnej, a następnie pozostawiamy czas na modlitwę indywidualną przed Najświętszym Sakramentem dla wszystkich parafian do godz. 1530. O 1530 rozpoczniemy nieszpory a po nich odprawimy jak co niedziele Mszę Św. o godz. 1600. Do modlitwy i adoracji zapraszamy wszystkich parafianza tydzień zwłaszcza;

mieszkańców - Wadowa, Ruszczy, Wyciąż  i  Przylasku Wyciąskiego.

za dwa tygodnie mieszkańców - Branic, Chałupek, Przylasku Rusieckiego

za trzy tygodnie mieszkańców -Krzysztoforzyc, Dojazdowa i Łuczanowic.

 

W minionym tygodniu odeszła od nas do Pana ś.p. Józefa Górska l. 81 z Wadowa. „Dobry Jezu a nasz Panie…

 

         Zachęcamy do sięgnięcia po prasę katolicką.

 

Wizyta duszpasterska w tym tygodniu - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami; /patrz zakładka Wizyta Duszpasterska/

 

Cały harmonogram wizyty duszpasterskiej dostępny jest na naszej parafialnej stronie internetowej oraz w gablotkach ogłoszeń.

Niedziela Chrztu Pańskiego

 

Niedziela Chrztu Pańskiego

10.01.2016

 

Dzisiejsza niedziela to Uroczystość Chrztu Pańskiego, kończy ona liturgiczny okres Bożego Narodzenia, chociaż w naszej polskiej tradycji pozostajemy jeszcze nadal przy śpiewie kolęd i bożonarodzeniowej szopce aż do drugiego lutego czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej.

 

W piątek po Mszy św. o 1800 odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia z racji przypadającego w tym dniu III piątku miesiąca.

 

sobotę 16 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędzie się  drugie spotkanie w ramach rekolekcji przygotowujących nas do ŚDM z cyklu „Dla nas i całego świata”. Rozpoczęcie o godz. 1630.

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Świętej o godz. 1100 ks. Mateusz zaprasza wszystkie dzieci.

 

Także w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 1600 /z racji III niedzieli Miesiąca/ będzie Nabożeństwo Różańcowe a po nim zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanię wszystkie Róże Różańcowe z całej parafii oraz Zespół Charytatywny.

Z kolei na godz. 1830 zapraszamy na spotkanie opłatkowe na plebanii Radę Parafialną.

 

Bardzo prosimy aby po sprzątaniu grobów śmieci wynosić do stojących przy cmentarzu kontenerów a nie zostawiać ich przy bramie cmentarza lub przy koszu na przystanku autobusowym. Wszystkim, którzy się do tej prośby się stosują serdecznie dziękujemy.

 

            Zachęcamy do sięgnięcia po prasę katolicką. Dziś w „Gościu Niedzielnym” znakomity film „Faustyna”, który pozwoli nam bliżej poznać tę świętą siostrę, autorkę słynnego „Dzienniczka”. Film ten jest dobrym wprowadzeniem w co dopiero rozpoczęty Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

 

 

Wizyta duszpasterska w tym tygodniu - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami; /patrz zakładka Wizyta Dyszpasterska/

II Niedziela po Bożym Narodzeniu

 

 

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

3.01.2016

 

 

Dziś przeżywamy II niedziele po Bożym Narodzeniu, jest to zarazem Pierwsza Niedziela Miesiąca zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy adorację Najświętszego Sakramentu.

 

W środę – Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Msze św. w kościele i kaplicach sprawować będziemy tak jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Mszy św. tradycyjne poświęcamy w tym dniu kredę i kadzidło.

 

Ponieważ w I piątek był w Nowy Rok, dlatego spowiedź w kaplicach będzie dopiero w tym tygodniu w czwartek;

w Łuczanowicach od 1630 i o 1700 Msza Św.

w Wadowie od 1730 i o 1800 Msza Św.

 

W najbliższą sobotę, czyli 09 stycznia w kościele w Ruszczy a także w kaplicach w Wadowie i Łuczanowicach odbędą się kolejne spotkania z przygotowującymi do bierzmowania:

o godz.   9 – klasy I

o godz. 10 – klasy II

o godz. 11 – klasy III /Gimnazjum/

 

          Z powodu trwającej wizyty duszpasterskiej i spowiedzi w kaplicach kancelaria parafialna w czwartek będzie czynna dopiero po Mszy Św. wieczornej, czyli od godz. 1830.

 

           W piątek o 1930 w salce parafialnej odbędzie się spotkanie Komitetu Parafialnego przygotowującego ŚDM.

 

W przyszłą niedzielę o godz. 1100 będzie Msza Św. chrzcielna. Ks. Mateusz zaprasza na tę Mszę Św. wszystkie dzieci.

 

Podziękowanie – patrz nizej

 

W minionym Tygodniu odszedł od nas do Pana ś.p. Bronisław Sendor l. 80 z Branic. „Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej;  

 

Wizyta duszpasterska w tym i przyszłym tygodniu: /patrz zakładka Wizyta Duszpasterska/

 

Cały harmonogram wizyty duszpasterskiej dostępny jest na naszej parafialnej stronie internetowej oraz w gablotkach ogłoszeń.

 


 

PODZIĘKOWANIE

 

 

Tadeusz Kaczor wraz z rodziną.

Bardzo serdecznie dziękujemy za złożone w zeszła niedzielę datki do puszek.  W trakcie zorganizowanej zbiórki przy kościele zebrano łącznie,  po wszystkich Mszach Świętych,  kwotę   13 448,10 zł .

Zebrane pieniążki przeznaczone będą na moje dalsze leczenie i rehabilitacje. Dla przybliżenia szacunkowy koszt godziny rehabilitacji wynosi ok. 70 zł . Dziękujemy za tak liczny udział w zbiórce i to wielkie dla nas wsparcie finansowe.

Z całego serca dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom. Dziękujemy ks. Proboszczowi A. Kottowi za przychylności i umożliwienie naszym przyjaciołom przeprowadzenia tej zbiórki. Wszystkim Parafianom i Darczyńcom za okazane Serce składamy serdeczne Bóg Zapłać oraz życzymy obfitości Bożego Błogosławieństwa i szczęśliwego Nowego Roku.

 

 

Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia 2015

 

 

Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia

Święto św. Rodziny; Jezusa, Maryi i Józefa

27.12.2015

 

 

Dziękujemy ks. Mateuszowi oraz rodzinie p. Józefa Nowaka i Kazimierza Kota z Dojazdowa, oraz Oli i Gabrysi Sodo i Kasi Sendor za przygotowanie tegorocznej szopki i świątecznej dekoracji kościoła. Dziękujemy panu Szybińskiemu z Chałupek za piękną choinkę stojącą tu przy ołtarzu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, które przyniosły kamienie z wypisanymi na nich  swoimi imionami, wytyczają one drogę do żłobka Jezusa, usytuowanego za symboliczną bramą miłosierdzia, w nawiązaniu do przeżywanego w tym roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

 

W czwartek przypada wspomnienie św. Sylwestra papieża, jest to zarazem ostatni dzień roku kalendarzowego. Z tej racji o godz. 1600 odprawimy Mszę św. połączoną ze nieszporami i tradycyjnym nabożeństwem dziękczynno – przebłagalnym na zakończenie mijającego roku 2015. Nabożeństwa takie odprawimy w tym dniu również w kaplicach, tak jak w latach ubiegłych;   

w Łuczanowicach o godz. 1500

w Wadowie o godz. 1600.

 

W piątek – Nowy Rok, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i zarazem Światowy Dzień Pokoju. Msze Święte w kościele i kaplicach sprawować będziemy tak jak w każdą niedzielę.

 

W tym dniu przypada także I Piątek miesiąca, przypominamy, ze istotą kontynuacji udziału w 9 pierwszych piątkach miesiąca nie jest spowiedź ale udział we Mszy św. i przyjęcie Komunii Świętej. Dzieci kl. IV, które kontynuują swój udział w tym nabożeństwie prosimy aby po Mszy Świętej w której będą uczestniczyły, zgłaszały się po podpisanie udziału w nim w zakrystii.

 

W sobotę 2 stycznia od godz. 800  odwiedzimy chorych z posługą spowiedzi i Komunii Świętej.

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Jan Ostafin l. 62 z Chałupek i ś.p. Zofia Wylandowska l. 82 z Wyciąż, polecajmy ich miłosiernemu Panu: Dobry Jezu a nasz Panie…

 

Wizyta duszpasterska: /patrz załącznik/

 

           Cały harmonogram kolędy na rok 2015/2016 dostępny jest na naszej parafialnej stronie internetowej oraz w gablotkach ogłoszeń.

           W związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, podczas wizyty duszpasterskiej weryfikować będziemy złożone w ubiegłym roku deklarację dotyczące możliwości przyjęcia w swoim domu przybywającej na to spotkanie młodzieży. Prosimy jednocześnie wszystkich, którzy jeszcze nie zgłosili możliwości przyjęcia pielgrzymów a mogli by ich przyjąć w swoich domach o złożenie takiej deklaracji.

 

 

W zakrystii można jeszcze nabyć kalendarz na przyszły rok ze zdjęciami Opactwa w Mogile.

IV Niedziela Adwenu 2015

IV Niedziela Adwentu

20.12.2015

 

W tym czasie przedświątecznym możliwość skorzystania ze spowiedzi będzie jeszcze w kościele i kaplicach od pn. do wigilii rano przed każdą Mszą św.

W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Rano Msza Św. koncelebrowana o godz. 700 Ze względu na wyjątkowo rodzinne przeżywanie wieczoru tego dnia - nie będzie juz w tym dniu Mszy św. o godz. 1800.

 

Podczas tradycyjnej Wieczerzy Wigilijny prosimy o zachowanie jej religijnego charakteru. Uczyńmy to odmawiając wspólnie modlitwę, odczytując fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Chrystusa /Łk 2, 1-20/. Zachęcamy też do wspólnego rodzinnego kolędowania. Opłatek niech będzie znakiem szczególnej wzajemnej życzliwości i zgody.

O godz. 2400 gromadzimy się w kościele na Pasterkę. Pół godziny przed pasterką zapraszamy na wspólne kolędowanie razem z naszymi połączonymi Scholami pań, panów i dziewcząt pod przewodnictwem pana organisty.

W kaplicach Pasterki będą tak jak w latach ubiegłym, czyli o godz. 2300.

Składka zbierana na tacę w czasie Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia Nienarodzonych - „SOS”.

 

W dzień Bożego Narodzenia i Święto św. Szczepana Msze Św. w kościele i kaplicach odprawiać będziemy tak jak w każdą niedzielę. W Święto św. Szczepana ofiarami na tacę wspierać będziemy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W drugi dzień świąt o godz. 1100 w kościele parafialnym będzie Msza Święta Chrzcielna.

W zakrystii kościoła i w kaplic są jeszcze do nabywać świece „Caritas” jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. U panów kościelnego i organisty można też zaopatrzyć się jeszcze w opłatki na wigilijny wieczór.

 We środę udamy się jeszcze do osób chorych i starszych z posługą spowiedzi i Komunii Św. Prosimy zatem o zgłaszanie jeszcze dziś w zakrystii osób do odwiedzin. Pójdziemy tylko do osób zgłoszonych.

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana ś.p. Władysław Kołdon l. 63 z Wyciąż, ś.p. Wacław Tryjefaczka l. 71 z Przylasku Rusieckiego, ś.p. Andrzej Zbroja l. 61 z Wadowa; Dobry Jezu a nasz Panie…

 Zachęcamy do nabywania i czytania świątecznej prasy katolickiej, wszystkie tygodniki to podwójne świąteczne numery dlatego też są droższe: „Gość Niedzielny” – 7 zł., „Niedziela” – 10 zł.,  Źródło” – 4 zł.

 

Wizyta Duszpasterska po świętach;

            Poniedziałek 28.12.2015

Przylasek Rusiecki cz. I – od 9.00 od figury „Boga Ojca” do torów kolejowych

Krzysztoforzyce cz. I – od 9.00 lewa strona od skrzyżowania z ul Glinik od p. Stypułów do państwa Jędras

            Wtorek 29.12.2015

Przylasek Rusiecki cz. II – od 9.00 od p. Sikora (ul. Tarasowa) do p. Jeziorskich  ul. Ciekowiec

Krzysztoforzyce cz. II – od 9.00 lewa strona od p. Jurek do nowych domów za p. Sendor po dwóch stronach do p. Kwiatkowskich /jak w roku ubiegłym/

            Środa 30.12.2015

Branice cz. I – od 9.00 od p. Krężołek przy ul. Igołomskiej, ul. Szymańskiego, Sasanek, Plastusia, Tokarzewskiego, do p. Migdałów.

Krzysztoforzyce cz. III – od 9.00 prawa strona od p. Sikora (skrzyżowanie z ul. Glinnik ) do p. Osików.

           Sobota 2.01.2016

Branice cz. II - od 9.00 od p. Wosiów ul. Tokarzewskiego 12, ul. Tatarkowa i zak. u p. Hyla Tokarzewskiego 40 (Podział rejonu – bez ul. ZAPORĘBIE)

Krzysztoforzyce cz. IV – od 9.00 prawa strona c.d. od p. Trelów do p. Matusików wraz z nowymi domami deweloperskimi przy drodze do p. Trelów  /jak w roku ubiegłym/

 

Cały harmonogram kolędy na rok 2015/2016 dostępny jest na naszej parafialnej stronie internetowej oraz w gablotkach ogłoszeń.

III Niedziela Adwentu 2015

III  Niedziela Adwentu

 

13.12.2015

 

Niedziela dzisiejsza  nosi nazwę gaudete, czyli radujmy się – radujemy się z bliskości świąt Bożego Narodzenia i całego Bożego dzieła naszego odkupienia. Rozpoczyna ona zarazem kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

Dziś w Katedrze na Wawelu o godz. 1000 ks. Kardynał dokona otwarcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w naszej Archidiecezji. Otwarcie Jubileuszu w najbliższym nam kościele stacyjnym, w którym będzie można przez cały rok uzyskać odpusty z nim związane, a więc w Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile będzie o godz. 1500.

 

W przyszłą niedzielę na Mszę Św. o 1100 ks. Mateusz zaprasza dzieci i przypomina o przyniesieniu przez dzieci pomalowanych na biało kamieni z wypisanym na nich imieniem, które w tegorocznej szopce będą nam przypominać o przyjętym chrzcie i tym, że wówczas staliśmy się Dziećmi Bożymi.

 

Nadal zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach.

          W środę rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus, przed uroczystością Bożego Narodzenia i będziemy ją łączyć z Mszą św. roratnią.

 

Przedświąteczna spowiedź adwentowa w naszej parafii będzie w najbliższą sobotę 19 grudnia.

W kościele spowiadać będziemy rano sami podczas Mszy Św. o 700 a następnie od 800 do 930, będą spowiadać także zaproszeni do pomocy kapłani. O godz. 930, na zakończenie tej części spowiedzi będzie Msza Święta. Dalszy ciąg spowiedzi w kościele będzie po południu od 1600 do 1800. O 1800 zostanie odprawiana Msza Święta roratnia.

Spowiedź w kaplicach w Wadowie i w Łuczanowicach będzie od 1400 do 1530 o 1530 w jednej i drugiej kaplicy będzie odprawiana Msza Święta roratnia.

 

          Do pomocy w spowiedzi zostali zaproszeni kapłani z sąsiednich parafii naszego dekanatu, zachęcamy zatem wszystkich do skorzystania z ich posługi.

 

          Z powodu spotkania opłatkowego w Radzie Dzielnicy XVIII, kancelaria parafialna w piątek w tym tygodniu będzie czynna tylko do godz. 1800. W sobotę, w dniu naszej spowiedzi kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 

          W przyszłą środę 23 grudnia od godz. 800 udamy się jeszcze do chorych z posługą spowiedzi i Komunii Św., ale tylko do tych którzy zostaną zgłoszeni do odwiedzin. Prosimy zatem o zgłaszanie osób chorych lub starszych przez cały tydzień w kancelarii lub w zakrystii przed lub po Mszy św.

 

W zakrystii kościoła i kaplic nadal można nabywać jeszcze świece „Caritas” jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Serdecznie polecamy.

 

W minionym tygodniu odszedł od nas do Pana: ś.p. Stanisław Czekaj l. 85 z Wadowa, Polecajmy go miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

II Niedziela Adwentu 2015

 

 

II Niedziela Adwentu

6.12.2015

 

Dziś jest pierwsza niedziela miesiąca, zatem po każdej Mszy Św. odprawiamy Adorację Najświętszego Sakramentu. Jest to zarazem dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodziedo skarbon przy kościele i kaplicach można złożyć datki pieniężne na ten cel.

Dziś na Mszę Świętą o godz. 1600 zapraszamy rodziców i dzieci z Kl. III w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas Eucharystii będzie poświęcenie i wręczenie dzieciom medalików a po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z rodzicami.  

 

Przeżywamy Adwent, serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach. Roraty w kościele odprawiamy codziennie o godz. 1800.

a w kaplicach:   w Łuczanowicach; -  poniedziałki i czwartki o godz. 1800

     w Wadowie;           -  wtorki i piątki o godz. 1800

            Do udziału w Roratach zachęcamy zwłaszcza dzieci oraz młodzież. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania w tym roku powinna przynajmniej raz w tygodniu wziąć udział w tym nabożeństwie.

 

We wtorek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Jest to wprawdzie święto zniesione ale wszystkich, którzy tylko mogą zapraszamy w tym dniu do udziału we Mszy Świętej. Msze Święte będą w kościele o 700, 900 i 1800, w kaplicach; w Łuczanowicach o 1700 w Wadowie i o 1800.

W tym dniu rozpoczyna w Kościele się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W Rzymie Ojciec Święty otworzy tzw. Drzwi Święte, które są nazywane również Bramą Miłosierdzia. Inauguracja tego Jubileuszu w naszej Archidiecezji będzie w przyszłą niedzielę w Katedrze na Wawelu o godz. 1000. Otwarcie Jubileuszu w najbliższym nam kościele stacyjnym, w którym będzie można przez cały rok uzyskać odpusty z nim związane, a więc w Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile będzie w przyszłą niedzielę o godz. 1500/ulotki przy prasie katolickiej/

Kościoły jubileuszowe w naszej Archidiecezji to: Katedra na Wawelu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Łagiewnikach, Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, Kościół NSPJ w Nowym Targu, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościół NSPJ w Trzebini.

 

piątek o godz. 1930 w salce katechetycznej odbedzie spotkanie dla osób zaangażowanych w  przygotowanie Światowych Dni Młodzieży.

           

W sobotę w kościele w Ruszczy oraz kaplicy w Wadowie odbędą się kolejne spotkania z kandydatami do bierzmowania:          o godz.    900 - Kl. I,   o godz.  1000 - Kl. II, o godz.  1100 - Kl. III

           Nie będzie w tym miesiącu spotkania w Łuczanowicach ze względu na chorobę ks. Jerzego. Następne spotkanie będzie tam dopiero 9 stycznia.

 

          Już dziś informujemy, ze przedświąteczna spowiedź adwentowa w naszej parafii będzie w sobotę 19 grudnia, w kościele oraz w kaplicach tak jak w latach ubiegłych.

 

         Za tydzień w kościele w Ruszczy będzie niedziela poświęcona zbliżającym się ŚDM. Młodzież komitetu parafialnego, oraz z „Wolontariatu Plus” podczas ogłoszeń przekaż nam informacje o ŚDM, a przy kościele będzie można nabyć okolicznościowe pamiątki. Dochód z tej sprzedaży przeznaczony jest pokrycie kosztów organizacyjnych ŚDM.

 

          W zakrystii kościoła i w kaplic, można nabywać świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, cena małej świecy przynajmniej 5 zł a dużej 12 zł. Można tan nabyć również kalendarz na przyszły rok.

  

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana: ś.p. Leszek Szeląg l. 63 z Wyciąż, ś.p. Aniela Makówka l. 78 z Krzysztoforzyc i ś.p. Mieczysław Kolasa l. 81 z Przylasku Rusieckiego (jego pogrzeb jutro o 930). Zmarła także mama ks. Edwarda Kwarciaka, Rozalia Kwarciak, jej pogrzeb również jutro o godz. 1200 w Łapanowie. Chętnych, by pojechać na jej pogrzeb autokarem prosimy o zgłaszanie się po Mszy Św. w zakrystii. Autokar byłby podstawiony przy kościele o 1030, wyjazd o 1045, jeśli zbierze grupa chętnych. Zmarłych polecajmy miłosiernemu Panu; Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

 

I Niedziela Adwentu 2015

I Niedziela Adwentu

29.11.2015

 

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas przygotowania do Uroczystości Bożego Narodzenia oraz przypominania sobie o potrzebie nieustannej gotowości na powtórne przyjście Chrystusa Pana na końcu czasów.

Przez cały Adwent w dni powszednie Roraty w kościele będą o godz. 1800, w kaplicach;

w Łuczanowicach     -  poniedziałki i czwartki o godz. 1800

w Wadowie               -  wtorki i piątki o godz. 1800

Do udziału w Roratach w kościele i w kaplicach zapraszamy serdecznie wszystkich parafian, szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci Sz.P. i młodzież gimnazjalną przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Dzieci zachęcamy do przynoszenia tradycyjnych lampionów.

 

W tym tygodniu wspominać będziemy:

           w poniedziałek – św. Andrzeja Apostoła

w czwartek – św. Franciszka Ksawerego, kapłana

w piątek – św. Barbarę dziewicę i męczennicę, patronkę górników

w przyszłą niedzielę – św. Mikołaja bp. /odpust w Czulicach/

 

W przyszłą niedzielę przypada I niedziela miesiąca, a zarazem dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, po każdej Mszy Świętej odprawimy adorację Najświętszego Sakramentu i będziemy się modlić w tej intencji a do skarbon przy kościele i kaplicach będzie można złożyć datki pieniężne na ten cel.

Za tydzień na Mszę Świętą o godz. 1600 zapraszamy rodziców i dzieci z Kl. III w ramach przygotowania do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas Eucharystii będzie poświęcenie i wręczenie dzieciom medalików a po błogosławieństwie odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami.  

 

W czwartek w kaplicach będzie spowiedź z okazji przypadającego w tym tygodniu I piątku miesiąca;

w Łuczanowicach od godz. 1630 i o 1700  Msza św. roratnia

w Wadowie od godz. 1730 i o 1800  Msza św. roratnia

 

W I piątek będzie spowiedź w kościele od godz. 1700 do 1800, o 1800 Msza św. roratnia i Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do chorych z Komunią Świętą udamy się w sobotę od godz. 800

 

           W zakrystii kościoła i kaplic, można już od dziś nabywać wigilijne świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, cena małej świecy to 5 zł a dużej 12 zł, tyle odprowadzamy na konto Caritas. Jeśli ktoś da więcej to przeznaczymy to na pomoc potrzebującym w parafii. W zakrystii można także nabyć kalendarze na przyszły rok.

 

Od poniedziałku panowie, kościelny i organista rozpoczną roznoszenie opłatków wigilijnych. Prosimy o życzliwe ich przyjmowanie. Przypominamy, ze składane z tej okazji - jak i z okazji kolędy - dla nich datki stanowią część funduszu wynagrodzenia za ich całoroczną posługę w parafii.

 

W sobotę 5 grudnia w Peru odbędzie się beatyfikacja dwóch polskich misjonarzy franciszkańskich – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Ponieśli oni śmierć męczeńską z rąk terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak” dnia 9 sierpnia 1991 roku w peruwiańskiej miejscowości Pariacoto w Andach. Będą oni pierwszymi polskimi misjonarzami-męczennikami, którzy zostaną wyniesieni na ołtarze. Więcej o ich życiu i męczeństwie można znaleźć na stronie internetowej www. meczennicy.franciszkanie.pl

 

 

W minionym tygodniu odeszli od nas do Pana: ś.p. Zofia Radoszek l. 88 z Dojazdowa, ś.p. Andrzej Marzec l. 62 z Wyciąż i ś.p. Maria Motyl l. 82 z Przylasku Wyciąskiego; Dobry Jezu a nasz Panie…